WT Tactical Soft Shell Jacket Lightweight SO 1.0

6
 

Marka WT Tactical już pojawiła się naszym blogu przy okazji opisywania kurtki puchowej High Loft Jacket. Przypomnijmy, że WT Tactical to założony w 2010 „oddział” renomowanej firmy Wild Things Gear, produkującej od 1981 roku wysokiej klasy odzież oraz sprzęt wysokogórski i outdoorowy, charakteryzujący się użyciem innowacyjnych i lekkich materiałów.

Jakość odzieży Wild Things doceniła amerykańska Piechota Morska, przyjmując do wyposażenia komplety odzieży puchowej nazywane popularnie „Happy Suit”. Obecnie Wild Things zaopatruje USMC, US Army oraz USAF w odzież puchową, a od niedawna także siły specjalne w szereg produktów, tworzących wyspecjalizowaną linię WT Tactical łączącą doświadczenia zdobyte podczas produkcji odzieży outdoorowej z wysokimi wymaganiami operatorów sił specjalnych. Tym razem przedstawiamy WT Tactical Soft Shell Jacket – Lightweight.

MATERIAŁ

WT Tactical Soft Shell Jacket – Lightweight to ultralekka kurtka będąca klasycznym przedstawicielem odzieży klasy soft shell czyli zapewniającej wysoki stopień ochrony przed podmuchami wiatru, dobre zabezpieczenie przed opadami atmosferycznymi oraz niemal perfekcyjną przepuszczalność pary wodnej na zewnątrz. Opisywana kurtka to klasyczny, bezmembranowy „soft”, uszyty z rozciągającej się w czterech kierunkach (4-way stretch) tkaniny Tweave Durastretch 520e (91% nylon 9% Spandex) o gramaturze 184g/m², charakteryzującej się lekkością, dużą trwałością oraz doskonałą oddychalnością. Materiał pokryty został opartą o nanocząsteczki powłoką Schoeller® NanoSphere® powodującą perlenie się kropel wody na jego powierzchni, a także chroniącą w pewnym stopniu przed brudem (większość zabrudzeń można zmyć czystą wodą). Durastretch, zarówno suchy, jak i mokry, jest całkowicie matowy. Prezentowana kurtka wykonana jest z materiału dostarczanego przez Duro Industries jako Alpha w kamuflażu Crye Precision Multicam, ale producent oferuje także ten sam model w kolorze czarnym, zielonym oraz Coyote Brown. Wszystkie odmiany kolorystyczne spełniają normy odbicia promieniowania podczerwonego i „nie świecą” w noktowizji.

KRÓJ


Poza zastosowaniem bardzo lekkich materiałów, w konstrukcji kurtki postawiono na minimalizm – krój jest bardzo prosty, dobrze dopasowany do ciała użytkownika, pozostawia jednak nieco miejsca na stosowanie dodatkowej warstwy izolacyjnej w postaci bluzy polarowej lub cienkiego swetra puchowego. Pozbycie się wszelkich dodatków i bajerów, pozwoliło uzyskać odzież, którą łatwo zwinąć do niewielkiego pakietu i wcisnąć w oporządzenie albo do plecaka.

Tył kurtki został wydłużony dla lepszej ochrony nerek. Główne zapięcie to jednobiegowy zamek spiralny YKK, z patką osłaniającą go na wysokości szyi.  WT Tactical Soft Shell Lightweight Jacket ma w sumie cztery kieszenie:

  • jedną na lewym ramieniu, zapinaną zamkiem błyskawicznym YKK, mieszczącą przedmiot wielkości dużego męskiego portfela,
  • jedną na prawym przedramieniu, zapinaną zamkiem błyskawicznym, np. na dokumenty i przepustki,
  • dwie biodrowe z siatki, dyskretnie schowane pod plisą z materiału, przeznaczone do ogrzania rąk lub przechowywania rękawiczek czy czapki, mogące też służyć jako dodatkowe otwory wentylacyjne podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Dostęp do nich odbywa się poprzez zamki błyskawiczne.

Dodatkowo, wewnątrz kurtki  znajdują się jeszcze dwie kieszenie wewnętrzne, utworzone przez siatkowe mieszki kieszeni biodrowych (nie są połączone).

W wysoko zapinanym kołnierzu znajduje się wyjmowany, bardzo prosty kaptur z lekkiego nylonu ripstop 40D, pokrytego impregnatem DWR, powodującym perlenie się wody. Rękawy zakończone są mankietami w postaci zwężających się wstawek z materiału zasadniczego, którego elastyczność pozwala na dobre dopasowanie do dłoni w rękawiczkach. W dole kurtki nie ma żadnego ściągacza – dopasowanie osiągane jest za pomocą elastyczności materiału Tweave Durastretch. Na rękawach kurtek w kamuflażu Multicam naszyte są fragmenty taśmy rzep pod naszywki wielkości flagi – w wersjach jednolitych kolorystycznie rzepów nie ma.

Mr. S. (ten drugi): WT Tactical Soft Shell Jacket Lightweight jest, zgodnie z nazwą, bardzo lekka, daje się świetnie pakować i zapewnia bardzo dobrą ochronę przed deszczem i wiatrem, a dzięki nowoczesnemu i dobrze oddychającemu materiałowi jest bardzo komfortowa. Testowana w Bieszczadach udowodniła odporność na dość długi, choć niezbyt intensywny opad – po około 1,5 godziny materiał zaczął nasiąkać, ale podczas marszu szybko wysechł. Można mieć obiekcje do niesymetrycznego rozmieszczenia kieszeni na rękawach – częściej używa się jednak lewej kieszeni naramiennej, gdyż rzeczy się w niej znajdujące nie mają tendencji do przemieszczania się podczas ruchu. Przedstawiciel producenta wyjaśnił, że kolejna wersja kurtki, uwzględniająca powtarzające się opinie użytkowników, będzie szyta jedynie z dwiema kieszeniami naramiennymi. Wątpliwości związane z brakiem ściągacza, szybko zostały rozwiane – rozwiązanie to sprawdza się dobrze i kurtka nie podwija się, ani nie podjeżdża podczas noszenia.

Kurtka WT Tactical Soft Shell Jacket – Lightweight została dostarczona przez Hussar Group.