WT Tactical High Loft Jacket

0

Marka WT Tactical wciąż pozostaje w Polsce praktycznie nieznana – jest to założony w 2010 „oddział” renomowanej firmy Wild Things Gear, produkującej od 1981 roku wysokiej klasy odzież oraz sprzęt wysokogórski i outdoorowy, charakteryzujący się użyciem innowacyjnych i lekkich materiałów. Kilka lat temu jakość sprzętu Wild Things doceniła amerykańska Piechota Morska, przyjmując do wyposażenia komplety odzieży puchowej nazywane popularnie „Happy Suit”. Obecnie Wild Things zaopatruje USMC, US Army oraz USAF w odzież puchową, a od niedawna także siły specjalne w szereg produktów, tworzących wyspecjalizowaną linię WT Tactical. łączącą doświadczenia zdobyte podczas produkcji odzieży outdoorowej z wysokimi wymaganiami operatorów sił specjalnych.

Jednym z jej elementów jest „ciężka” kurtka puchowa High Loft, przeznaczona do działań stacjonarnych, a także podczas postojów na trasie czy mało intensywnych czynności w rejonie biwakowania. Będzie po prostu zbyt ciepła do dynamicznej roboty. Określenie „ciężka” oznacza tu ilość wypełnienia – kurtka waży zaledwie 1080 gram, a jest bardzo ciepła.

Materiał zewnętrzny, z którego uszyto kurtkę to matowy, gęsto tkany i nieszeleszczący nylon o gramaturze 70D, w uniwersalnym kamuflażu Crye Precision Multicam (Wild Things produkuje również kurtki w kolorze zielonym, czarnym i Coyote Brown), pokryty opartą na nano-cząsteczkach powłoką ochronną o nazwie Schoeller Nanosphere, zapewniającą wysoki stopień wodoodporności, chroniący przed opadem mokrego śniegu – deszcz w warunkach ujemnych temperatur jest raczej rzadkim zjawiskiem. Oczywiście materiał ten spełnia wszelkie wojskowe normy reemisji promieniowania podczerwonego – w trakcie obserwacji przez urządzenia noktowizyjne, wzór kamuflażu pozostaje wyraźny i nie zmienia się w jasną plamę. Podszewka to również nylon, jednak o lżejszej gramaturze i splocie ripstop, w jednolitym kolorze Coyote Brown.

WT Tactical High Loft Jacket 04 - kaptur zdjętyNajważniejszym składnikiem jest jednak znajdujące się pomiędzy tymi warstwami wypełnienie w postaci ociepliny PrimaLoft® Sport 6 oz. (170g/m²). Primaloft to „sztuczny puch” z mikrowłókien o doskonałych właściwościach termicznych, funkcjonujący nawet po zamoczeniu, dzięki czemu odzież nim wypełniona stanowi świetne uzupełnienie wyposażenia wyprawowego. Przed jego wprowadzeniem do użycia wybierać można było jedynie pomiędzy ciepłym, świetnie kompresującym się, ale drogim i wrażliwym na wilgoć puchem naturalnym a tańszymi i odpornymi na wilgoć ocieplinami sztucznymi, które jednak nie izolowały tak dobrze, zaś odzież lub śpiwory nimi wypełnione były po prostu wielkie. Ubrania oraz śpiwory z Primaloftem dobrze się kompresują i charakteryzują się niewielką masą własną. Trzeba zaznaczyć, że same włókna mają niezwykle wysokie właściwości hydrofobowe, więc ich nasiąkanie jest mocno ograniczone. Pozostałe zalety to dobra kompresja, szybkie schnięcie, łatwość w konserwacji oraz trwałość.

Kurtka jest dość obszerna – spowodowane jest do przygotowaniem jej do noszenia nie tylko na innej odzieży, ale także na kamizelce balistycznej lub oporządzeniowej. Gdy temperatura spada, nie trzeba zdejmować oporządzenia, wystarczy wyciągnąć kurtkę z plecaka i ją założyć. Jej tył został nieco wydłużony, aby nie podjeżdżał do góry przy wykonywaniu skłonów. Główne zapięcie to szeroki zamek kostkowy firmy YKK – pod nim znajduje się listwa z Cordury 330D chroniąca materiał podszewki przed przypadkowym rozdarciem i „wytrzewieniem” ociepliny.

Ważnym elementem dobrej kurtki puchowej jest regulowany kaptur – w tym wypadku mamy tu naprawdę obszerny kaptur umożliwiający założenie go nawet na hełm, z bardzo dobrze zaprojektowanym laminowanym daszkiem, chroniącym twarz przed wiatrem lub śniegiem. Prawidłowe dopasowanie zapewniają ściągacze umieszczone w okolicy twarzy oraz z tyłu. W odróżnieniu od kurtki puchowej ECWCS III GEN, którą nota bene również szyje Wild Things, kaptur nie jest chowany w kołnierzu, a wszyto go na stałe. Dzięki temu w kołnierzu zachowano warstwę Primaloftu, miło grzejącą w szyję.

Na rękawach, od mankietów aż do łokci, naszyto wzmacniające panele z Cordury 330D, gwarantującej trwałość tych newralgicznych miejsc kurtki. Mankiety rękawów od spodu dłoni są elastyczne, natomiast na górnej naszyto patkę z taśmą Velcro. Na szczycie rękawów znajduje się fragment rzepa o rozmiarach około 5 x 7,5 cm, przeznaczony do mocowania flag lub identyfikatorów.

Kurtka WT Tactical High Loft ma cztery kieszenie – dwie duże wewnętrzne z siatki oraz dwie kieszenie biodrowe, zapinane kostkowymi zamkami błyskawicznymi YKK, przykryte wąskimi patkami. Co ciekawe, w kieszeniach biodrowych znajduje się dodatkowa warstwa ociepliny PrimaLoft® 2 oz. (56g/m2), gwarantująca, że palce nie odpadną nawet w ekstremalnie niskiej temperaturze. Wewnątrz kieszeni umieszczono również stopery ściągacza regulującego dopasowanie dolnej części kurtki do ciała użytkownika.

High Loft Jacket jest lekka, baaardzo ciepła, dobrze się kompresuje i jako jedyna „ciężka” kurtka puchowa na rynku dostępna jest w kamuflażu Multicam. Wild Things oferuje również jej lżejszy wariant, przeznaczony do użycia jako swoisty „sweter puchowy” do noszenia samodzielnie lub pod kurtką zewnętrzną.

Kurtka WT Tactical High Loft Jacket została dostarczona przez Hussar Group.