Wiley X Saber Advanced

0

wileyx-saberthumbIstniejąca od 1986 roku amerykańska firma optyczna Wiley X (pod tą marką od 2008, wcześniej jako Protective Optics, Inc.) ma w swojej ofercie szerokie spektrum osłon najbardziej chyba wrażliwego ludzkiego organu – oka. Popularny „Wiley” oferuje swoje produkty w kilku liniach, ale nas z oczywistych względów nas najbardziej będzie interesować kategoria produktów przeznaczonych dla służb mundurowych – w jej skład wchodzą okulary Wiley X Saber Advanced. Model ten wprowadzony został do oferty w ubiegłym roku, zaś swoją premierę miał podczas Shot Show 2011.

Konstrukcyjnie okulary Wiley X Saber Advanced nawiązują do wcześniejszego i niezwykle popularnego modelu Wiley X PT-1, który był przemyślany jako bezpośrednia konkurencja dla okularów ESS ICE. Podobnie, jak pierwowzór, okulary pozbawione są klasycznej oprawki, zaś jej rolę pełni sama szyba połączona z zausznikami za pomocą odpowiednio wyprofilowanych zaczepów. Na tym jednak kończą się podobieństwa pomiędzy tymi modelami okularów.

Cechą charakterystyczną Saber Advanced jest pokryta powłoką T-Shell, ograniczającą parowanie i chroniącą przed zarysowaniami, szyba z odpornego poliwęglanu o nazwie handlowej Selenite o deklarowanej grubości 3 mm. Tutaj mała dygresja – rzeczywiście, szyba ma taką grubość, jaką deklaruje producent, ale tylko w centralnej części. Zmniejsza się ona bowiem w kierunku boków, ale nadal pozostaje odpowiednio gruba, by spełniać normy balistyczne (po części wynika to z ukształtowania szyby oraz technologii produkcji). Zaznaczyć należy, że dotyczy to praktycznie wszystkich producentów – grubość szyb, którą podają odnosi się tylko do ich centralnej części. Szyba Saber Advanced ma dość agresywny, nowoczesny design i jest mocno wyoblona, przez co bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu głowy większości użytkowników, zakrywając również tkanki miękkie twarzy. W jej centralnej części umieszczono „nosek”, który mocowany jest na wcisk, na specjalnych zaczepach. W przeciwieństwie do innych modeli okularów jest on jednak regulowany – składa się z plastykowej części mocującej, do której przykręcone są dwa gumowe „płatki” obejmujące nos użytkownika – zapewniają stabilne ułożenie okularów na nosie oraz zapobiegają zsuwaniu. W ich wnętrzu znajduje się metalowy, miękki szkielet, który pozwala na dostosowanie kształtu do budowy nosa każdego użytkownika. Do „noska” można zamontować nylonową oprawkę na szkła korekcyjne – jest ona kompatybilna z kilkoma modelami gogli i okularów Wiley X.

Kolejną cechą wyróżniającą szybę Saber Advanced jest pasek pianki Ultra Foam umieszczony przy górnej krawędzi. Uszczelnia on przestrzeń pomiędzy czołem użytkownika a szybą, dzięki czemu pot nie spływa na szybę, a także pomaga w dopasowaniu szyby do czoła w przypadku korzystania z paska elastycznego (o czym niżej). Do okularów dostępne są szyby: przezroczysta (przepuszczająca 90% światła widzialnego), przyciemniana (15%), wysoko kontrastowa żółta (86%), rdzawa (53%, widoczna na zdjęciach) i Vermillion (bursztynowa przepuszczająca 50% światła), zaś na zamówienie dla służb mundurowych oferowana jest także szyba z filtrem chroniącym wzrok przed uszkodzeniem promieniem lasera. Wszystkie zapewniają 100-procentową ochronę przed promieniowaniem UVA oraz UVB. Każda szyba spełnia normy odpornościowe MIL-PRF-31013 oraz ANSI Z87.1-2003

Zauszniki wykonane są z dość sztywnego, ale zachowującego pewien stopień elastyczności, nylonu Triloid. Nie mają możliwości dowolnego wyginania przez użytkownika w celu dopasowania ich do budowy czaszki i uszu, ale mają skokową (czteropołożeniową) regulację długości i są dobrze wyprofilowane z uwzględnieniem krzywizny czaszki. Tworzywo, z których je wykonano, charakteryzuje się strukturą zapobiegającą poślizgom, dzięki czemu okulary trzymają się na głowie pewnie. Niski profil Saber Advanced umożliwia bezproblemowe korzystanie z gogli noktowizyjnych oraz celowników.

W żadnym z oferowanych przez Wiley X zestawów z okularami Saber Advanced nie ma dołączonego paska utrzymującego je na głowie. Można taki pasek dokupić oddzielnie, ale różni się on znacznie od powszechnie stosowanych w innych modelach – nie jest wpinany do otworków w zausznikach, ale utrzymuje się na nich z wykorzystaniem elastycznych pętli. W zamian za to w komplecie z okularami znajduje się elastyczny pasek, którym zastępuje się końcówki zauszników. W tym celu należy je wysunąć z regulatorów, a na ich miejsce wstawić końcówki paska elastycznego. W ten sposób uzyskuje się coś na kształt goglo-okularów, ale znacznie mniej szczelnych, niż Wiley X SG-1. Zapytany o cel takiego rozwiązania przedstawiciel firmy powiedział, że ma to służyć do lepszej współpracy z ochronnikami słuchu – zauszniki Saber Advanced są jednak dość grube (ale przez to i wygodne). Rozwiązanie kontrowersyjne, choć trzeba przyznać, że okulary utrzymywane są na głowie pewnie i nie ma obaw o ich spadnięcie. Jest to też – o dziwo – całkiem wygodne, choć z ograniczeniami charakterystycznymi dla gogli.

Do przechowywania okularów i zapasowej szyby przeznaczony jest półsztywny pokrowiec zamykany zamkiem błyskawicznym, przez co bardzo dobrze chroniący przed kurzem. Do uchwytu maszynki zamka dołączony jest karabińczyk z tworzywa sztucznego, dzięki czemu można dopiąć pokrowiec do oporządzenia czy wyposażenia. Innym sposobem przenoszenia pokrowca jest zamocowanie go na pasku za pomocą dwóch szerokich, zapinanych na rzep pętli na jego spodzie. Wewnątrz pokrowca mieści się para okularów i zapasowa szyba, oddzielone od siebie miękko wyściełaną przegrodą, a także pasek i szmatka do czyszczenia.

Wszystkie modele Saber Advanced są oznaczone odpowiednimi numerami NSN.

###

Mr.S. (ten pierwszy): Mam kilka par okularów „taktycznych” i przyznać muszę, że Saber Advanced zaliczają się do jednych z najwygodniejszych. Bardzo dobrze układają się na głowie, zaś konkurencję wyprzedzają o kilka długości za sprawą noska – jego dopasowanie do indywidualnych cech każdego użytkownika jest bezproblemowe. Jest to istotne szczególnie w takim przypadku, jak mój – krzywy po złamaniu nos powoduje, że nie wszystkie modele okularów dobrze układają mi się podczas noszenia. Kontrowersyjna jest pianka w górnej części szyby – z jednej strony jest to wygodne, przy noszeniu z paskiem elastycznym faktycznie ogranicza spływanie potu, ale z drugiej – ogranicza również cyrkulację powietrza, co powoduje parowanie okularów. Co prawda jest ono tylko nieznacznie większe, niż w przypadku innych okularów, ale dla osób intensywnie się pocących może stanowić problem. Bardzo wygodne są zauszniki, choć brakuje mi dołączanego elastycznego paska – przyzwyczaiłem się, że w każdych okularach go mam i tutaj odczuwam jego brak. Pasek stosowany zamiast zauszników daje radę, ale nie widzę dla niego zastosowania w EDC – raczej nadaje się on do zadań, gdzie np. pęd powietrza może zerwać okulary (np. lot śmigłowcem, jazda na odkrytym stanowisku strzeleckim w samochodzie, etc.). Wówczas powinien spełnić swoje zadanie bardzo dobrze, a przy tym parowanie nie powinno być dotkliwe. Wadą jest archaiczny system wymiany  szyby, który jest niemal identyczny, jak w ESS Ice – tutaj konkurencja poszła znacznie bardziej do przodu i zastosowała rozwiązania znacznie tę czynność ułatwiające.

Same szyby są wykonane świetnie – nie zniekształcają obrazu i chronią całe oczodoły, nawet z boków. Ogółem – bardzo przyzwoite okulary, dobre tak do EDC, jak i bardziej ekstremalnych zadań.

Thanks to Milad for providing us sample Wiley X Saber Advanced eyeshields!