TNT Boonie Hat

0

Głowa ludzka ma charakterystyczny, łatwy do szybkiego rozpoznania, kształt. W związku z powyższym, dla dobrego zakamuflowania w terenie, należy odpowiednio zadbać o jego rozbicie, tak aby by nie ułatwiać wykrycia całej sylwetki. Kapelusze, siatki maskujące czy dedykowane farby maskujące do twarzy znacznie to ułatwią. Z pomocą przyjdzie tu także ciekawostka z oferty firmy True North Tactical.

Firma True North Tactical to dalekowschodnia filia legendarnego, ulubionego dostawcy oporządzenia dla Navy SEALs – amerykańskiej firmy London Bridge Trading z Virginia Beach. Pomysł utworzenia TNT zrodził się głównie z powodu wysokich cen produkowanego w USA wyposażenia – zdecydowano się powołać spółkę-córkę na Dalekim Wschodzie, gdzie koszty produkcji są znacznie niższe, jednak przy zachowaniu amerykańskiej kontroli jakości. TNT wytwarza głównie produkty według projektów LBT, ale ma też kilka swoich, unikalnych rozwiązań – jak przedstawiany tutaj kapelusz maskujący TNT Boonie Hat.

Ultralekki kapelusz TNT Boonie Hat został zbudowany z wytrzymałej siatki poliestrowej o bardzo drobnych oczkach, do której doszyto warstwę bardzo cienkiego nylonu ripstop – oba materiały nie spełniają wojskowych norm odbicia promieniowania podczerwonego i „świecą” w urządzeniach noktowizyjnych, co może dyskwalifikować je w pewnych warunkach. Co ciekawe, nylon nie jest przyszyty na całej powierzchni kapelusza, a jedynie w wybranych miejscach, w pozostałych natomiast został fabrycznie pocięty tworząc nieregularne „listki” o nieco postrzępionych krawędziach, na podobieństwo spotykanych w niektórych typach strojów maskujących typu Ghillie Suit. Ta trywialnie prosta konstrukcja doskonale sprawdza się w użyciu i perfekcyjnie „rozbija” kształt głowy – testowany przez nas egzemplarz w kamuflażu leśnym świetnie radził sobie zarówno w lesie iglastym, liściastym, jak i mieszanym. „Mały krzak” na głowie sprawdzi się znacznie lepiej, niż najbardziej nawet zdeformowany klasyczny boonie hat. Oczywiście, należy pamiętać o dokładnym zamaskowaniu twarzy, w tym uszu, za pomocą odpowiednich farb maskujących lub chociażby chusty czy kominiarki. Wkrótce dodamy zdjęcia przedstawiające kapelusz w użyciu.

Wewnątrz kapelusza, na całym jego obwodzie, znajduje się elastyczna taśma dopasowująca się niemal do każdego rozmiaru głowy (rozmiar kapelusza jest jeden) – dodatkowa regulacja, w postaci taśmy z kawałkiem rzepa, znajduje się z tyłu kapelusza, na jego zewnętrznej części. Takie rozwiązanie pozwala na dokładne dopasowanie przylegania kapelusza, w zależności od indywidualnych preferencji. Rondo jest bardzo wąskie i ma szerokość 52 mm.

Kapelusz jest miękki, bardzo lekki i zwija się do minimalnych rozmiarów – bez problemu zmieści się w pięści, więc można go wepchnąć niemal wszędzie. Konstrukcja z siatki oraz cienkiego nylonu gwarantuje doskonałą wentylację w gorące dni, w związku z czym, w niższych temperaturach, należy pamiętać o włożeniu czegoś pod spód, na przykład czapki polarowej.

Kapelusz TNT Boonie Hat dostępny jest w czterech wariantach kolorystycznych – Digital Desert (zbliżony do AOR1), Digital Woodland (AOR2), Universal Camouflage (podobny do UCP) oraz kamuflażu podobnego do Multicamu.