Stalowy termos Klean Kanteen

0

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że miło jest mieć możliwość napicia się gorącego płynu podczas pobytu poza domem, zwłaszcza w takich warunkach, jakie obecnie panują za oknem. Pewien problem może stanowić przechowywanie takiego płynu i to jeszcze w naczyniu umożliwiającym zachowanie ciepłoty przez długi czas, a do tego odpornym na trudy wypraw w teren. Jednym z rozwiązań jawi się stalowy termosik firmy Klean Kanteen mieszczącej się w Chico w Kalifornii.

Założona w 2004 roku firma specjalizuje się w produkcji pojemników do przechowywania płynów, ze stali i tworzyw sztucznych, zarówno izolowanych termicznie, jak i zwykłych. Wszystkie wyroby Klean Kanteen są oznaczone jako „BPA-Free”.

Tutaj mały wtręt na temat BPA i jego szkodliwości: BPA to Bisfenol A – związek chemiczny, który jest używany do produkcji plastiku i żywic. Jest także znany pod inną, chemiczną nazwą 2,2–bis(4–hydroksyfenylo)propan. Wykorzystuje się go do produkcji poliwęglanu stosowanego do wytwarzania zarówno opakowań „technicznych”, jak i spożywczych, w tym: pojemników na napoje, butelek dla dzieci, talerzy, kubków, etc. Niewielkie ilości BPA mogą być uwalniane z elementów go zawierających, przedostając się do pokarmów i napojów, które spożywają ludzie. BPA może przedostawać się do żywności w przypadku mechanicznego uszkodzenia plastiku lub powłoki wykonanej z żywicy albo też podczas poddawania produktu zawierającego BPA działaniu wysokiej temperatury. Według niektórych opinii BPA może powodować wady wrodzone u potomstwa, przedwczesne dojrzewanie dzieci, nadmierną aktywność, obniżoną płodność oraz zwiększone ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową. Dlatego też producenci od kilku lat starają się unikać stosowania materiałów go zawierających.

W ofercie firmy Klean Kanteen znajduje się kilka serii produktów, są to:

  • Classic – kolorowe, nieizolowane butelki z wąskim wlewem i korkami umożliwiającymi picie, w tym przeznaczonymi dla dzieci (smoczki);
  • Classic Brushed Stainless – jak wyżej, ale wykonane w naturalnym kolorze zmatowionej stali;
  • Wide Brushed Stainless – nieizolowane butelki z szerokim wlewem (2.125”, 5,4 cm) wykonane w naturalnym kolorze zmatowionej stali;
  • Wide Insulated Brushed Stainless – termosy z szerokim wlewem (2.125”, 5,4 cm) wykonane w naturalnym kolorze zmatowionej stali;
  • Classic Special Edition – „okazjonalna” seria butelek Classic o pojemności 27oz (0,8 l) z różnymi „bajerami”.

Opisywany termosik należy do serii Wide Insulated Brushed Stainless i ma pojemność 10oz, czyli około 0,47 l. Wykonano go z matowionej, kwasoodpornej stali nierdzewnej chromowo-niklowej typu 18/8 – zawierającej około 8% niklu i 18% chromu, dość powszechnie stosowanej do wyrobu przedmiotów mających kontakt z żywnością, gwarantujący neutralny smak oraz łatwość czyszczenia. Dzięki temu jest również dość odporny na urazy mechaniczne, acz bez przesady. Izolację termiczną zapewnia próżnia znajdująca się pomiędzy ściankami naczynia. Spód termosu wykonany jest ze stali polerowanej, a na jego dnie naniesiono logo i dane producenta, zalecenia użytkowania, pojemność i miejsce produkcji. Podstawa naczynia zapewnia mu stabilne oparcie – termos nie ma tendencji do wywracania się, jeśli zostanie postawiony na równej powierzchni.

Standardowo termosy można zakupić z trzema rodzajami nakrętek:

  • Loop cap – szczelną z próżniową stalową wkładką, wyposażoną w ucho, które pozwala na przymocowanie go do ekwipunku za pomocą linki czy karabińczyka;
  • Cafe cap – umożliwiającą picie – mniej szczelną (w pozycji odwróconej przecieka) oraz gorzej izolującą termicznie, wyposażoną w obrotową zaślepkę z dość wygodnym uchwytem, zasłaniającą otwór do picia;
  • Flip D-ring – szczelna, ze składanym uchem.

Prezentowany termosik pochodzi z oferty Café Mug-To-Go Combo Pack i jest standardowo wyposażony w dwa pierwsze typy zakrętek, dzięki czemu można zabrać go z domu szczelnie zakręconego i izolowanego termicznie, a następnie zamienić nakrętki i mieć możliwość picia bez ochlapywania się za cenę nieco szybszej utraty temperatury płynu wewnątrz.

Szerokość nakrętki oraz rodzaj gwintu zapewnia wymienność nakrętek pomiędzy opisywanym naczyniem, a butelkami Nalgene Wide Mouth 32oz i Camelbak Better Bottle. Przy zastosowaniu dowolnej nakrętki z kompletu termos utrzymuje płyn w stanie gorącym (nie można pic bez ryzyka poparzenia ust) przez 5-6h. Oczywiście płyn stopniowo się wychładza, więc już po 7 godzinach można pić przyjemnie ciepły płyn bez obawy o wargi czy język. Po upływie doby, płyn wewnątrz będzie letni. Oprócz płynów gorących można w nim przechowywać także płyny zimne czy nawet lody – szeroki wlew umożliwi ich bezproblemowe zjedzenie, o ile użytkownik będzie posiadał odpowiednio długą łyżkę (np. długi spork albo łyżka z MRE).

Termosik jest łatwy w konserwacji – wewnętrzna część z polerowanej stali, z zaokrąglonymi przejściami pomiędzy powierzchniami daje się łatwo myć. Producent zaleca mycie ręczne, ale nie zabrania mycia w zmywarce. Z oczywistych względów naczynia nie można używać w kuchenkach mikrofalowych, ale takie ostrzeżenie  również pojawiło się na jego spodzie. Termosu nie można również zamrażać.

Wymiary butli to 18,4 x 7,5 cm (bez zakrętki), a masa wynosi około 250 g. Loop cap ma wysokość około 48 mm, a Caffe cap – 36 mm.