Teaser: Helikon Wombat

0

Helikon Wombat thumbHelikon Wombat to torba naramienna typu „messenger bag” czy też „courier bag”, przeznaczona do codziennego użytku – do pracy czy szkoły, ale też doskonale może sprawdzić się jako mały zestaw BOB czy torba do przenoszenia broni i amunicji na strzelnicę.

Wykonana została z impregnowanego poliestru, a jej wymiary to 38 x 29 x 19 cm. Oprócz komory głównej oferuje użytkownikowi jeszcze 10 kieszeni, rozmieszczonych zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Do jej przenoszenia przeznaczony jest pas o szerokości 50 mm i długości 120 cm, który do torby dołącza się za pomocą tworzywowych karabińczyków współpracujących z wykonanymi z tego samego materiału D-ringami, wszytymi na bocznych ścianach Wombata – taśma, która je mocuje przeprowadzona jest również pod dnem torby, co zapewnia dodatkowe jego wzmocnienie. Do tych samych D-ringów dołączony jest także dodatkowy uchwyt do przenoszenia w ręku, o regulowanej długości, wykonany z taśmy 25 mm z naszytym wzmocnieniem z poliestru z miękkim wypełnieniem. Długość głównego pasa nośnego regulowana jest za pomocą pojedynczej drabinki, zaś sam pas wyposażono w miękką, przesuwaną poduszkę podnoszącą komfort noszenia obciążonej torby. Na poduszce naszyte jest logo firmy oraz dwa rzędy po dwie komórki taśm zgodnych ze standardem MOLLE/PALS.

Boczne ściany Wombata obszyte są taśmami MOLLE/PALS – cztery rzędy po cztery komórki, wykonanymi ze szytego poliestru w kolorze zgodnym z kolorem torby. Dwa dodatkowe rzędy taśm po dziewięć komórek naszyte są na przedniej części klapy zamykającej komorę główną, a pomiędzy nimi umieszczono fragment miękkiej taśmy rzep do przyczepienia naszywki z nazwiskiem lub małego morale patcha.

Na zewnątrz torby znajduje się sześć kieszeni. Na jej tylnej ścianie, od strony ciała użytkownika umieszczono pierwszą z nich. Zamykana jest żyłkowym zamkiem błyskawicznym wszytym odwrotnie, z uchwytem z linki z osłonką termokurczliwą, a do jej wnętrza da się włożyć przedmioty zbliżone rozmiarowo do dwóch płyt DVD w pudełkach (pionowo, obok siebie).

Kolejne dwie kieszenie umieszczone są na klapie zamykającej komorę główną. Pierwsza z nich, wszyta bliżej mocowania klapy, przeznaczona jest do przenoszenia długich przedmiotów o niewielkiej średnicy – może to być np. latarka taktyczna, baton, ew. magazynek do karabinka M4/M16. Gdyby kieszeń była inaczej wykończona – miękką wykładziną, z dodatkową warstwą pianki, można byłoby w niej przenosić okulary/gogle bez pokrowca. Druga z kieszeni w klapie umieszczona jest na jej przedniej części i zamykana jest podobnie, jak opisana wcześniej. Do jej wnętrza można włożyć np. pudełko z płytą DVD lub przedmiot o podobnych wymiarach, ale elastyczny – kieszeń zajmuje całą przednią część klapy i zachodzi tez na jej górną część.

Na przedniej ścianie Wombata znajdują się trzy kieszenie. Największa z nich zajmuje całą powierzchnię przedniej ścianki i ma budowę mieszkowatą. Do jej wnętrza wejdzie dość spory  przedmiot np. książka albo tablet. Pośrodku, przy jej górnej krawędzi wszyty jest tworzywowy, obrotowy karabińczyk. Kieszeń nie ma żadnego zapięcia, jej zawartość przed wypadaniem chroni jedynie przednia część głównej klapy, przez co niewskazane jest przenoszenie w niej drobnych przedmiotów. Na przedniej części tej kieszeni naszyto dwie kolejne, również o mieszkowatej budowie. Są one zamykane kawałkiem rzepa, a w ich wnętrzu umieszczono bliźniacze organizery. Pozwalają one na przenoszenie dwóch długopisów/świateł chemicznych i PDA/telefonu komórkowego w każdym.

Główna komora Wombata zamykana jest klapą, którą zapina się żyłkowym zamkiem błyskawicznym z dwiema maszynkami, a dodatkowo spina taśmami z klamrami, których żeńskie części umieszczone są powierzchniowo na klapie, a części męskie z taśmami regulacyjnymi wszyte są w dolnej części przednich kieszeni. Dodatkowo w klapie wykonany jest otwór dostępowy zamykany zamkiem żyłkowym krytym klapką. Umożliwia on sięganie do komory głównej bez konieczności rozpinania klapy, co podnosi funkcjonalność torby.

W komorze głównej znajdują się cztery kieszenie. Największa z nich umieszczona jest na tylnej ścianie i przeznaczona jest przede wszystkim do przenoszenia laptopa o przekątnej matrycy do 10 cali lub np. tabletu. W celu odizolowania sprzętu od zawartości komory głównej w ściankę rozdzielająca zaszyto warstwę pianki. Kieszeń nie jest zamykana, nie ma też izolacji na pozostałych ściankach. Na zewnątrz przegrody naszyte są dwa paski taśmy elastycznej, przeszytej tak, że tworzą po cztery komórki – nie są one zgodne ze standardem MOLLE/PALS. To rozwiązanie pozwala na przenoszenie np. magazynków do pistoletu lub podobnych gabarytowo przedmiotów. Po bokach komory głównej umieszczono kieszenie pozwalające na przenoszenie np. litrowej butelki Nalgene lub standardowej amerykańskiej manierki. Ostatnia kieszeń umieszczona jest na przedniej części komory głównej i wykonana jest w całości z siatki. Dostęp do jej wnętrza zapewnia otwór zamykany żyłkowym zamkiem błyskawicznym, a w jej wnętrzu można umieścić płaskie przedmioty o wymiarach nieco większych niż format B5.

Wombat dostępny jest w kolorze oliwkowym, czarnym i w kamuflażu wz.93. Jego cena to około 140PLN.

Mr. S. (ten pierwszy): Wombat od kilkunastu dni znajduje się ona w sprzedaży u niektórych dystrybutorów, choć warto tutaj zaznaczyć, że kolejne serie prawdopodobnie będą różnić się od wzoru dostępnego obecnie. Torba w codziennym użytkowaniu spisuje się bardzo dobrze, choć przeszkadzać mogą zgrzytające D-ringi współpracujące z karabińczykami pasa nośnego. Niezbyt fortunny jest także uchwyt do przenoszenia – lepiej sprawowałby się uchwyt umieszczony na klapie torby.

Nawet przy dużym obciążeniu (1000 sztuk amunicji 9 mm PARA) Wombata można uznać za torbę wygodną. Zamknięcie komory głównej jest szczelne, ale przez to jego rozpinanie zajmuje trochę czasu – tu doskonale sprawdza się górny otwór dostępowy, zapewniający możliwość sięgania do wnętrza torby bez konieczności rozpinania klapy. Tym bardziej, że przy całkowitym otwarciu zamka zamykającego klapę ponowne jego zamknięcie wymaga użycia dwóch rąk. Rozplanowanie wnętrza torby i mnogość kieszeni pozwala na niemal dowolne zagospodarowanie, a zewnętrzne taśmy MOLLE/PALS umożliwiają dopięcie dodatkowych kieszeni zwiększających pojemność. Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie (brak niedoróbek czy krzywych szwów), a jej dotychczasowe użytkowanie nie pozwala na wyrażenie negatywnej opinii o wytrzymałości.