Teaser: Helikon-Tex Combat Patrol Uniform (CPU)

0

helikon_cputhumbWprowadzanie munduru polowego wz.2010  do wyposażenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na pewno się przeciągnie. Choć jest on już gotowy do produkcji seryjnej, to jego zakupy będą minimalne. Natomiast od lutego 2012 w sprzedaży będzie dostępny najnowszy produkt krajowej firmy Helikon-Tex, nawiązujący krojem do munduru wz. 2010, czyli mundur Combat Patrol Uniform. Equipped.pl miał okazję zapoznać się z jednym z pierwszych egzemplarzy CPU, który prezentujemy na poniższych zdjęciach, w podobnej formie jak wcześniej zrobiliśmy to ze spodniami UTP.

Mundur stanowi kompilację rozwiązań zastosowanych w mundurach ACU i wz.2010 oraz znanych z wcześniejszych propozycji Helikona. Dostosowany jest do noszenia zarówno z bluzą wypuszczoną na spodnie, jak i wpuszczoną w nie. Z całą pewnością może on stanowić atrakcyjną pozycję dla żołnierzy, ale także dla wszystkich lubiących polski kamuflaż (choć CPU będzie dostępny również w wybarwieniach Camogrom, Pantera, oraz kolorze Coyote Brown i oliwkowym). Tkanina, z jakiej wykonano mundur to mieszanka bawełny i poliestru  (w proporcjach 60/40) i splocie ripstop, zaś na kołnierzu zastosowano wykończenie z dzianiny polarowej.

BLUZA CPU

Bluza, sięgająca do bioder użytkownika, zapinana jest kostkowym, dwubiegowym zamkiem błyskawicznym, chronionym dodatkową listwą zabezpieczającą zapinaną trzema odcinkami taśmy Velcro. Użytkownik ma do dyspozycji sześć kieszeni – dwie piersiowe, dwie na ramionach oraz dwie na przedramionach. Na listwie kryjącej zamek przyszyty jest pagon służący do przypinania stopnia z munduru polowego (tzw. wsuwki lub pochewki) mocowany rzepem, zaś nad kieszeniami piersiowymi przyszyto odcinki miękkiego rzepa do przypinania taśmy z nazwiskiem i oznaczeniem przynależności państwowej.

Kołnierz bluzy można nosić wyłożony lub postawiony i spięty (tzw. mandarin collar) patką z rzepem. Od strony szyki wyłożony jest on dzianiną typu polar, która uszczelnia spięty i postawiony kołnierz oraz stanowi warstwę chroniącą szyję użytkownika przed otarciem przez np. pas broni.

Kieszenie piersiowe, o konstrukcji mieszkowej, umieszczono pod kątem, aby łatwiej można było włożyć do nich rękę. Zamykane są klapką mocowaną dwoma odcinkami rzepa, a w ich wnętrzu umieszczono „szlufki” z taśmy, do których można przymocować linką drobne przedmioty, zabezpieczając je przed zgubieniem.
Dodatkowo w klapce lewej kieszeni wykonano rozcięcie, w którym można umieścić długopis. Do kieszeni piersiowych można sięgać również przez rozcięcia w ich bocznych krawędziach, które zamykane są żyłkowymi zamkami błyskawicznymi. Rozwiązanie to jest dedykowane do użycia z kamizelkami oporządzeniowymi i balistycznymi.

Na ramionach umieszczono pionowe kieszenie zamykane zamkiem błyskawicznym krytym patką. Mają one również mają konstrukcję mieszkową – zaszewki wszyte są w dolnej i tylnej krawędzi. Do tylnej krawędzi doszyty jest także uchwyt na światła chemiczne (lightsticki). Na kieszeniach umieszczone są fragmenty miękkiego rzepa o wymiarach 10×10 cm, do których można przypiąć naszywki z godłem jednostki.

Na lewym przedramieniu bluzy mundurowej CPU umieszczono niewielkich rozmiarów kieszonkę na długopis lub światło chemiczne oraz – tuż pod nią – drugą, przeznaczoną na płaskie przedmioty. Kieszeń jest zamykana klapką z rzepem. Na prawym przedramieniu naszyta jest kieszonka o wymiarach odpowiadających np. amerykańskiemu opatrunkowi osobistemu starszego typu, o konstrukcji mieszkowej, również zamykanej klapką z rzepem.

Mankiety rękawów spinane są patką z rzepem, która daje możliwości regulacji jego obwodu. Na łokciach znajdują się łaty wzmacniające, które stanowią jednocześnie kieszenie na wkłady amortyzujące, z dostępem przez górną krawędź zamykaną rzepem i z otworem drenażowym w krawędzi dolnej.

Rękawy wszyte są z tzw. skrzelami, czyli zaszewkami zwiększającymi zakres ruchów w ramionach.

Pod pachami wszyte są żyłkowe zamki błyskawiczne chronione dwucześciową zaszewką, które służą do wentylacji przy wzmożonym wysiłku.

SPODNIE CPU

Spodnie mają krój zbliżony do munduru BDU, ale użytkownik ma do dyspozycji aż 10 kieszeni: dwie biodrowe, dwie małe otwarte (wpuszczane) przednie, dwie cargo na bokach nogawek, dwie małe na łydkach oraz dwie wpuszczane na pośladkach. Regulację spodni w obwodzie umożliwiają tasiemkowe ściągacze, podobne do znanych z BDU.

Spodnie wyposażono w siedem dość szerokich szlufek, przy czym cztery przednie mają przedłużenie w postaci pętli, do którego można przymocować linkę czy np. d-ring.

W przednie małe kieszenie bez problemu wejdzie nóż składany, tool albo latarka taktyczna czy też magazynek do pistoletu. Tylne kieszenie zamykane są klapką z guzikami. Na siedzeniu naszyta jest duża łata wzmacniająca.

Boczne kieszenie cargo konstrukcją przypominają te znane z ACU – mają trzy fałdy zwiększające pojemność, skośną do przodu klapę i elastyczny ściągacz ze stoperem. Różnią się zapięciem, bo oprócz dwóch odcinków taśmy Velcro pośrodku wszycia klapy naszyto pętlę współpracującą z guzikiem, co zabezpiecza rzepy przed odpięciem przy przenoszeniu większych i cięższych przedmiotów.

Na kolanach naszyto proste wzmocnienia, które stanowią jednocześnie kieszenie na wkłady amortyzujące. Wkłada się je przez rozcięcie w dolnej krawędzi, które zamykane jest taśmą Velcro. Wysoko na łydkach naszyte są niewielkie, również miechowate, kieszenie, które rozmiarem odpowiadają polskiemu opatrunkowi osobistemu.

Dół nogawki ściągany jest płaską tasiemką, dzięki czemu zwolennicy noszeni nogawek w butach będą odczuwać mniejszy ucisk.