Team Wendy EPIC Air

1

 

team-wendy-epic-air-01Choćby skorupa hełmu wykonana była z najlepszych aramidów czy kombinacji polietylenów wzmacnianych włóknem węglowym to zapewni ona ochronę wyłącznie przed przebiciem pociskiem lub odłamkiem. A to nie wszystko – czymś trzeba zamortyzować falę uderzeniową po uderzeniu pociskiem, aby zachować głowę na karku. Te zadanie spełniają różne systemy wyposażenia wewnętrznego hełmów – obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem pozostają przestawne poduszki. A jedne z najlepszych oferuje Team Wendy.

System ten spopularyzowany został przez hełmy MICH amerykańskich sił specjalnych, choć w użyciu był już znacznie wcześniej, także w kaskach sportowych, gdzie amortyzacja skutków uderzeń ma ogromne znaczenie. Dobrze wykonane poduszki amortyzujące, powszechnie określane „padami” to zaawansowane konstrukcje, wszechstronnie przebadane i przetestowane – równocześnie muszą spełniać dwie ważne funkcje: tłumić i podnosić komfort długotrwałego noszenia w różnych warunkach. Od 2001 roku, kiedy wprowadzono do użycia hełmy MICH, poduchy znalazły się w ofercie wielu firm, ale liderem można określić amerykańską firmę Team Wendy, która oferuje nie tylko poduszki, ale również kompletne wieloelementowe systemy wyposażenia wewnętrznego hełmów bojowych oparte na koncepcji padów, jednak znacznie zmodyfikowanej a także całą rodzinę kasków i hełmów EXFIL.

team-wendy-epic-air-03Sztandarowym produktem jest system wkładek EPIC Air Combat Helmet Liner System opracowany z myślą o hełmach z czerepami o kształcie MICH TC2000/ACH/ECH, LWH oraz TC2001/TC2002 (czyli wszelakie „step-cuty” i „high-cuty”) oraz Crye Precision AirFrame. Przy pewnym nakładzie pracy, za pomocą EPIC Air można również zmodyfikować hełmy Ops-Core FAST Ballistic High Cut oraz Maritime, jednak będzie to wymagało usunięcia standardowych pasków i obręczy nagłównej, gdyż nie będą kompatybilne z nowymi elementami.

KONSTRUKCJA

EPIC Air oferowany w jest w dwóch wersjach rozmiarowych – M/L oraz XL, co odpowiada rozmiarom skorup hełmów MICH/ACH. Wkładki dostępne są również w wariantach kolorystycznych: czarnym, zielonym i Coyote W zestawie EPIC Air do użytkownika trafia cały worek elementów:

  • Trzysekcyjna wkładka główna mocowana do wnętrza czerepu,
  • Zestaw poduszek dodatkowych w kolorze czarnym, służących do regulacji dopasowania i komfortu
  • Cztery kanały wentylacyjne,
  • Zestaw rzepów do przyklejenia wewnątrz hełmu,
  • Nasączone alkoholem chusteczki do czyszczenia wnętrza hełmu przed instalacją rzepów.

team-wendy-epic-air-06Wkładka główna w kolorze szarym ma trzy sekcje – czołową, potyliczną oraz szczytową, wyprofilowane tak, że tworzą opatentowane kanały poprawiające przepływ powietrza. Wkładka wypełniona specjalną pianką Zorbium jest dość sztywna, gdyż jej rolą jest pochłanianie energii uderzeń – komfort zapewniają miękkie, przestawne poduszki w kolorze czarnym mocowane do wkładki za pomocą małych rzepów. Czarne poduszki wykonane są z cienkiej warstwy tłumiącej w pokrowcach z oddychającego materiału o siatkowatej strukturze, dzięki czemu szybko schną. Oprócz świetnych właściwości pochłaniania energii, wypełnienie poduszek charakteryzuje się tzw. efektem pamięci – ugniecione zachowuje nadany mu kształt.

INSTALACJA

team-wendy-epic-air-05Proces instalacji EPIC Air w niemal wszystkich hełmach, poza Ops-Core FAST, jest banalnie prosty. Ogranicza się do wyjęcia standardowych wkładek, wymiany lub uzupełnienia okrągłych rzepów do mocowania poduszek (np. Crye Precision AirFrame wymaga dodania rzepów do mocowania wkładki szczytowej) i włożenia wkładki głównej (odpowiednio opisanej, tak aby się nie pomylić). Następnie należy wpiąć kanały wentylacyjne w odpowiednie szczeliny i dodać odpowiednią liczbę oraz konfigurację czarnych poduszek. Możliwości jest wiele, więc każdy użytkownik, nawet z głową o podejrzanie dziwnym kształcie znajdzie zestaw, który pozwoli wygodnie nosić hełm przez długi czas. Team Wendy wyszło z założenia, że jeśli coś nadal nie działa to musi być to wyłącznie Twoja wina. Trzeba hełm zdjąć, przestawić poduszki i próbować aż do skutku.

###

Mr. S (ten drugi): Mając wcześniejsze doświadczenia z wykorzystywaniem wcześniejszej wersji systemu poduszek EPIC, klasycznych poduszek amortyzacyjnych oraz obręczy nagłownej i sztywnych poduszek z hełmów oraz kasków Ops-Core, miałem okazję przez kilka miesięcy wykorzystywać system Team Wendy EPIC Air.

Poduszki są wygodne – nie twardnieją w niskich temperaturach, co skutecznie zweryfikował kilkudniowy pobyt w zamrażalniku, gdzie zostały umieszczone po nasiąknięciu. Stare poduszki Oregon Aero (czarno-zielone) miały tendencje do zmieniania się w kamienie już przy paru stopniach powyżej zera. EPIC Air został zainstalowany w hełmie Crye Precision AirFrame, gdzie zastąpił klasyczny zestaw poduszek, zresztą również produkcji Team Wendy, składający się z ośmiu padów. Już po założeniu, dało się wyczuć wyższą stabilność nowego rozwiązania osiągniętą dzięki lepszemu dopasowaniu do kształtu głowy.

W warunkach panujących w lipcu upałów, kombinacja AirFrame z zestawem EPIC Air sprawdzała się rewelacyjnie – oczywiście nie dało się uniknąć pocenia, ale przynajmniej pot nie zalewał mi oczu. Na dodatek, gdy powiał wiatr, dało się czuć na głowie przechodzący strumień powietrza wpadającego poprzez kanały znajdujące się w przedniej części wkładki.

Przy korzystaniu z ochronników słuchu opartych o klasyczny pałąk nagłowny, należy usunąć środkową sekcję wkładki głównej – jej pozostawienie spowoduje kolizję z pałąkiem, będzie dosłownie wciskany w czaszkę.

Komfort użytkowania jest na tyle wysoki, że w przyszłości będę mocować wkładkę EPIC Air wewnątrz hełmu Ops-Core – będzie to jednak wymagać zmiany pasków, które ze względu na konstrukcję wyposażenia wewnętrznego, nie współpracują z zestawem.