Tactical MED IPMED-1

0

Tactical MED IPMED-1 thumbTactical MED IPMED-1, czyli Indywidualny Pakiet MEDyczny to produkt nowej marki własnej firmy Paramedyk z Warszawy, specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań w dziedzinie ratownictwa bojowego (TC3/TCCC). IPMED-1 został stworzony w celu uzyskania możliwości przenoszenia podstawowego zestawu wyposażenia medycznego, niezbędnego do udzielania pomocy w warunkach bojowych, przy zachowaniu maksymalnie kompaktowych rozmiarów.

IPMED-1 to niewielka apteczka pierwszej pomocy o wymiarach ok. 16x12x7 cm, wykonany z Cordury 1100D powlekanej od wewnątrz poliuretanem z wykończeniem obniżającym widoczność w noktowizji i wyposażony w system mocowania MOLLE/PALS, wykorzystujący tylko trzy rzędy po dwie komórki taśm.

Końcówki poliamidowych taśm mocujących firmy Pasamon nie są mocowane zatrzaskami, a zawijane i przekładane przez ostatnie komórki, dzięki czemu zapobiega się ich wypadaniu i luzowaniu połączenia pakietu z platformą nośną. IPMED-1 ma formę prostopadłościennej kieszeni z dostępem przez dwubiegowy zamek błyskawiczny z dwoma maszynkami z metalowymi uchwytami firmy YKK. Na przedniej ściance umieszczony jest miękki rzep Alfatex do którego przypinana jest naszywka MED.

W jej wnętrzu znajdują się płaskie kieszenie i pętle z gumy, które służą do umieszczenia w nich:

  • opatrunku modułowego OLAES (lub podobnego);
  • gazy skompresowanej;
  • stazy taktycznej (SOFT-W lub CAT);
  • małych nożyczek ratowniczych;
  • nitrylowych rękawiczek ratowniczych;
  • jednorazowej maseczki do resuscytacji.

 

IPMED-1 ma możliwość szybkiego otwarcia, a służy do tego taśma wysuwana przez środek zamka na górnej ściance – w przypadku konieczności szybkiego dostępu do zawartości wystarczy energicznie pociągnąć za wystający koniec taśmy, kierując ruch w dół, co spowoduje otwarcie pakietu. W dnie kieszeni wykonano otwór drenażowy wzmocniony metalowym oczkiem.

Proponowany powyżej pakiet wyposażenia to podstawowy zestaw medykamentów, ale nadal pozwalający na udzielenie skutecznej pomocy w warunkach bojowych, mieszczący się w niewielkim, łatwo dostępnym opakowaniu, które zajmuje minimalną ilość miejsca na pasie czy kamizelce. W razie potrzeby, można go również uzupełnić o autostrzykawkę z morfiną.

Oczywiście każdy może indywidualnie modyfikować zawartość pakietu, na przykład rezygnując ze stazy taktycznej na rzecz opaski podtrzymującej, zestawu plastrów, dodatkowej gazy, niewielkiej latarki, itp. Proponowana przez producenta konfiguracja ma być niejako alternatywą dla wojskowego IPMED, który zawiera więcej wyposażenia i jest wydawany każdemu żołnierzowi PKW Afganistan, ale przecież nie każdy żołnierz potrzebuje aż tak rozbudowanego zestawu. Co więcej – niektórym sporych rozmiarów IPMED może wręcz przeszkadzać (np. załogom pojazdów opancerzonych) i dla takich osób dedykowany jest IPMED-1 z wyposażeniem skonfigurowanym przez Paramedyk24.pl. Indywidualny użytkownik może pakiet dowolnie zmodyfikować i przystosować go do swoich potrzeb.

Tactical MED IPMED-1 jest uszyty solidnie, bez niedoróbek, zaś projekt jego wnętrza wydaje się przemyślany i dość uniwersalny. Nie jest o produkt tani – z wyposażeniem kosztuje 310 PLN, natomiast sama kieszeń to koszt 89PLN. Obecnie dostępna jest w kolorze Coyote Brown oraz czarnym. Komu taki pakiet będzie potrzebny z pewnością nie pożałuje zakupu, inni mogą kupić np. sam pokrowiec i skompletować go według własnych wymagań.

Tactical MED IPMED-1 został dostarczony przez Paramedyk24.pl