Surivaltech Nerka Mod.02

0

Nerka Mod.02 to uniwersalna kieszeń codziennego użytku, zaprojektowana przez naszego dobrego kolegę – Pawła „Supera” Supernata, współwłaściciela firmy Survivaltech specjalizującej się w szkoleniach z technik przetrwania. „Super” od lat szył różnego typu sprzęt customowy, a jego projekty to nie tylko rozwiązania podpatrzone u innych, ale także zupełnie własne koncepcje. Natomiast jeśli ktoś chce się potaplać w błocie z Wujkiem Superem to szczerze polecamy!

Kieszeń Nerka Mod.02, będąca do nabycia wyłącznie w wyspecjalizowanym sklepie ze sprzętem survivalowym założonym przez Survivaltech, powstała jako zamiennik dla popularnych „nerek” dostępnych w ofercie wielu firm outdoorowych i nie tylko, służących do przenoszenia codziennie używanego sprzętu, tzw. Every Day Carry (EDC). Tak jakby kieszenie w spodniach i bluzie miały nie wystarczać. Ano właśnie, nie zawsze dysponujemy odpowiednią liczbą kieszeni, czasem wręcz w ogóle ich nie mamy, np. gdy jest bardzo gorąco. Tutaj właśnie doskonale sprawdzają się „nerki”, ale często są bardzo proste i pozbawione jakichkolwiek organizerów wewnętrznych, pozwalających posegregować przenoszony sprzęt. Bardzo dobrze mogą się również sprawdzić do przenoszenia wyposażenia survivalowego, np. ucieczkowego lub do budowy podstawowego zestawu BOB – czyli „bierz i spier…”.

Nerka Mod. 02 to połączenie klasycznej nerki, waistpacka oraz kieszeni survivalowej składające się z dwóch zintegrowanych elementów – komory transportowej oraz pasa. Dodamy, że udane. Zasadniczą różnicą, widoczną na pierwszy rzut oka jest prostopadłościenny kształt komory głównej – większość nerek jest wydłużona i dobrze przylegająca do ciała, ta jest nieco większa i trochę bardziej odstaje, ale zwraca to z nawiązką, dzięki sporej pojemności – wymiary zewnętrzne to około 17 x 16 x 6 cm, która pozwala na zabranie sporej liczby różnych gadżetów. Dostęp do komory głównej możliwy jest z góry, za pomocą dwubiegowego zamka spiralnego z fragmentami elastycznej gumy ułatwiającymi używanie, rozpinanego również na bocznej krawędzi, mniej więcej do jej połowy, co pozwala na szybkie otwarcie i uzyskanie dostępu od razu do całej zawartości. Na przedzie komory głównej znajduje się płaska kieszeń, o wymiarach około 16 x 16 cm, zapinana zamkiem błyskawicznym, przeznaczona do przenoszenia niewielkich przedmiotów, które warto mieć pod ręką – notesy, karty pamięci, pen drive’y, busole, itd. Tutaj również, naszyte zostały trzy poliamidowe taśmy MOLLE/PALS o długości czterech komórek, przeznaczone do mocowania dodatkowego wyposażenia. Z kolei na taśmach naszyto również fragmenty rzepów, dzięki czemu można do nich zamocować oznaczenia identyfikacyjne. Na lewym boku komory głównej znajduje się płaska taśma, służąca jako dodatkowy uchwyt.

Wnętrze komory głównej pozwala na rozsądne rozłożenie przenoszonego wyposażenia. Od wewnętrznej strony przedniej ściany naszyto płaską przegródkę na przedmioty w rozmiarach dużego notesu, złożonej folii NRC, panelu sygnalizacyjnego, a nawet przenośnego dysku twardego. Na niej naszyto dwie siatkowe kieszenie o wymiarach około 10 x 8 cm, przeznaczone do przenoszenia raczej drobnych przedmiotów, np. pakietu baterii oraz niewielkiej apteczki. Po przeciwnej stronie mamy kolejną przegródkę, jednak zamiast kieszeni z siatki naszyto tam szeroką gumę, podzieloną na cztery sekcje, umożliwiającą zamocowanie multitoola, latarki, długopisów i innych przedmiotów podobnych rozmiarowo. Wymiary komory głównej pozwalają na użycie jej również do skrytego przenoszenia broni krótkiej – bez problemu mieści się pistolet z oświetleniem taktycznym. Wejdzie tam również niewielka kurtka, w rodzaju wiatrówki. 782 Gear Velocity Soft Shell zmieścił się bez problemów, bez wyciągania znajdujących się wcześniej narzędzi.

Nerka Mod.02 ma jeszcze jedną płaską kieszeń zewnętrzną zapinaną zamkiem błyskawicznym – znajduje się ona z tyłu, w pasie nośnym, służąc jako „ukryta” kieszeń na dokumenty czy pieniądze. Na niej naszyte zostały trzy taśmy MOLLE/PALS, których można użyć do zamocowania Nerki na oporządzeniu, np. za pomocą klipsów MALICE.

Bardzo ciekawym pomysłem projektanta jest zastosowanie w konstrukcji chowanych paneli bocznych, czyniących z Nerki Mod.02 zwykłą kieszeń. „Skrzydełka” trzymają się wewnątrz specjalnego tunelu za pomocą taśmy typu rzep. Gdy się je wyciągnie na zewnątrz służą jako pas nośny – dodatkowo naszyto na nich, po dwa krótkie odcinki (dwie komórki) taśmy MOLLE/PALS, do których można dołączać inne kieszenie, tworząc w ten sposób namiastkę pasa pierwszej linii. Pod górną taśmę wszyto dodatkową taśmę o szerokości 50 mm, pozwalającą mocować np. nóż z pochwą z mocowaniem typu Tecloc. Taśmy montażowe z prawego skrzydełka służą do zamocowania klamerki spinającej prosty pas biodrowy, których wychodzi z lewego panelu.

Nerka Mod.02 została uszyta z lekkiej i wytrzymałej na uszkodzenia mechaniczne Cordury 500D w kolorze NATO Olive (zbliżony do Ranger Green) z apreturą obniżającą sygnaturę w promieniowaniu podczerwonym. Dostępne są również nerki w kolorach czarnym i Coyote Brown. No i metka producenta jest bezsprzecznie najfajniejsza na polskim rynku – Fuck Yeah! 🙂

Survivaltech Nerka Mod.02 14 - 100% Made in Poland. Fuck Yeah!###

Mr. S. (ten drugi): Nerkę Mod.02 otrzymałem od „Supera” na początku marca 2012 roku i od tego momentu nosiłem ją niemal codziennie, zarówno w mieście, jak i podczas różnego typu wyjazdów. Standardowo w nerce wożone były – multitool Leatherman Wave, latarka Energizer Tango, notatnik mały Rite in the Rain, niewielka apteczka osobista (maska do resuscytacji, kilka plastrów, rękawiczki jednorazowe), dwa pendrive’y, cztery baterie AAA i cztery baterie AA, okulary przeciwsłoneczne w sztywnym pokrowcu, bardzo często pęk kluczy i kilka drobnych przedmiotów. Dodatkowo, na zewnątrz zaczepiony był Nite-Ize S-Biner. W trakcie wyjazdu w maju 2012 roku dołożyłem jeszcze dokumenty, portfel, niewielka busola, płyn do dezynfekcji, czytnik kart pamięci CompactFlash, paczka gum do żucia, dwa małe światła chemiczne i wciąż miałem jeszcze trochę wolnego miejsca, a wszystkie przedmioty były łatwo dostępne – kwestia rozplanowania, co gdzie będziemy trzymać… W innym przypadku, do zestawu standardowego udało mi się wcisnąć mocno zwiniętą kurtkę 782 Gear Velocity Soft Shell, natomiast na strzelnicy udało się bez większych problemów włożyć pistolet Glock 17 z oświetleniem taktycznym Streamlight TLR-2, oczywiście jego wydobycie nie byłoby tak szybkie, jak z dedykowanych „nerek” skrytego noszenia, ale do przenoszenia wystarczało.

Dwa miesiące codziennego użytkowania pozwalają mi na następujące uwagi:

  • przydałby się otwór odprowadzający w dnie komory głównej (już dodany w najnowszej wersji),
  • zmiana sposobu zamocowania klamry spinającej pas nośny – jeśli nosi się torbę na lewym boku (jestem praworęczny) to klamra ląduje nam na plecach, często pod plecakiem, który będzie ją dociskał do ciała powodując dyskomfort. Czuło się to wyraźnie podczas noszenia koszulki. Da się to rozwiązać przez zamocowanie na taśmach MOLLE/PALS klamry powierzchniowej typu ITW Nexus QASM oraz zastąpienie standardowej „damskiej” części klamry, którą otrzymujemy z nerką, przez klamrę naprawczą, z przeciętą belką.
  • sugerowałbym wprowadzenie szwów ryglowych w miejscach, gdzie może wystąpić większe obciążenie – np. przy taśmach MOLLE oraz w miejscach łączenia komory głównej z pasem nośnym.
  • można pokusić się o wszycie na wewnętrznej strony ścian komory głównej gumowej taśmy trzymającej długopisy lub światła chemiczne w poziomie.

Nerka doskonale sprawdzi się do przenoszenia wyposażenia codziennego, jak również survivalowego – może to być doskonały pojemnik na zestaw przetrwania, przydatny w trakcie ucieczki.

Kieszeń do testów dostarczył Survivaltech – dziękujemy!