Strike Industries AKRR2 AK Rear Sight Rail 2

0

Strike Industries AKRR2 thumbStrike Industries AKRR2 00Istniejąca od 2011 roku firma Strike Industries jest amerykańskim producentem różnego typu akcesoriów do broni palnej, podnoszących jej możliwości bojowe oraz funkcjonalność. W swojej ofercie ma dodatki do wielu typów broni krótkiej i długiej, w tym do coraz bardziej popularnej za wielką wodą platformy AK/AKM. Na nasz warsztat trafiła szynę montażową AK Rear Sight Rail 2 (AKRR2) do karabinków AK i pochodnych, którą do ostrego przeciorania przekazaliśmy zaprzyjaźnionej ekipie Tactical Team 45. AKKR2 została zamontowana na karabinku AKMS i poddana wstępnym testom. Update za kilka tygodni, kiedy szyna przejdzie parę intensywnych szkoleń – zobaczymy wówczas, jak spisuje się po dłuższym okresie użytkowania.

Strike Industries AKRR2 przeznaczona jest do zwiększenia możliwości bojowych systemów broni strzeleckiej serii AK/AKM oraz pochodnych, w tym np. karabinków Beryl czy kolejnych wersji AK, z wyłączeniem niektórych modeli skróconych, wyposażonych w celownik przerzutowy, a nie celownik krzywkowy. Wykonana jest z anodyzowanego stopu aluminium 6061 i składa się z trzech części: bazy oraz dwóch odcinków szyn montażowych zgodnych z MIL-STD-1913/STANAG 2324/STANAG 4694.

Strike Industries AKRR2 03 - demontaż celownikaBazę AKRR2 montuje się w miejscu, w którym standardowo zamocowane jest ramię celownika ze szczerbiną. W tym celu należy je zdemontować, a na jego miejsce włożyć podstawę AKRR2 i zablokować śrubą przechodzącą przez otwory, w których osadzone było ramię celownika (co ważne – gniazdo celownika musi mieć szerokość minimum 7 mm, by dało się „bezinwazyjnie” założyć szynę). Następnie podstawę blokuje się w gnieździe za pomocą trzech śrub ustalających (dwóch w przedniej części i jednej w tylnej) – tę czynność trzeba wykonać dokładnie i uważnie. Dokładnie, bo ma ona decydujący wpływ na stabilność całej szyny (śruby muszą „dociągnąć” i zablokować podstawę w gnieździe osi ramienia celownika) i uważnie, bo dokręca się stalowe śruby w aluminiowej podstawie (stop dość twardy, ale mimo wszystko nie tak, jak stal). Po dociągnięciu śrub najlepiej zabezpieczyć je za pomocą uszczelniacza Loctite, co zapobiegnie samoistnemu odkręcaniu pod wpływem wibracji broni. Po zamocowaniu podstawy można do niej dokręcić główny odcinek szyny montażowej, zachodzący nad pokrywę komory zamkowej karabinka, który do podstawy mocowany jest czterema śrubami z łbami wpuszczanymi – znajduje się ona nieco poniżej podstawy (tę czynność można wykonać także przez zamocowaniem całości na broni). Dokładną instrukcję montażu znajdziecie tutaj.

W podstawie AKRR2 wykonany jest rowek, który umożliwia wykorzystanie jej jako celownika mechanicznego o stałej nastawie, teoretycznie zgodnej z nastawą „S” celownika krzywkowego. Broń można przystrzelać, regulując podstawę AKRR za pomocą śrub dociągających i śruby przechodzącej przez otwór osi ramienia celownika, ale i tak należy go traktować jako celownik awaryjny, choćby ze względu na fakt znacznie większej szerokości szczeliny niż standardowej szczerbinki AK/AKM.

Strike Industries AKRR2 11Na zasadniczym odcinku szyny Strike Industries AKRR2 mocowane są celowniki optoelektroniczne, rozmiarów Aimpoint Micro T-1/H-1 czy EoTech XPS2/XPS3 (większe modele nie zmieszczą się na szynie – ma ona tylko sześć sekcji). Producent zastrzega, że AKRR2 przeznaczona jest do montażu lekkich przyrządów celowniczych (jako górną granicę podaje celownik ACOG, ale – z uwagi na odległość okularu od oka strzelca – to nie jest dobry pomysł) i ma zdecydowanie rację, gdyż cięższe celowniki mogą spowodować ugięcie szyny podpartej w jednym punkcie oraz doprowadzić do jej uszkodzenia (zwłaszcza gniazd śrub i gwintów) pod wpływem wibracji powstających przy strzelaniu.

Strike Industries AKRR2 13 - kontrowersyjna szyna boczna z mała latarkaNajbardziej kontrowersyjnym elementem AKRR2 jest boczna szyna z pięcioma sekcjami, mocowana dwoma wkrętami pod kątem 45º do podstawy. Teoretycznie przeznaczona jest ona do mocowania miniaturowego, awaryjnego kolimatora „OMG They’re Here”, stosowanego często w broni wyborowej do strzelania na bardzo krótkie odległości. Teoretycznie, bo po co w broni wyposażonej w zasadniczy celownik, drugi taki sam, ale mniejszy? Optyki nie bierzemy pod uwagę, bo w przypadku małych celowników odległość okularu od oka strzelca będzie zbyt duża, a celowników większych po prostu nie da się na AKRR2 zmieścic. Niby można zamocować na tej szynie oświetlenie taktyczne, ale zasłoni ooa strzelcowi tak duży fragment pola obserwacji, że zniweluje zalety stosowania otwartych celowników optoelektronicznych. Ostatecznie można też próbować zamocować na niej miniaturowy laserowy wskaźnik celu. Co więcej – szyna boczna ma możliwość mocowania z prawej lub lewej strony, ale w  praktycemożna ją zamocować jedynie po lewej stronie broni. Zamocowanie po prawej bardzo utrudnia przeładowania karabinka, a w przypadku zainstalowania na niej latarki – w ogóle je uniemożliwia.. Najlepiej więc będzie odpuścić sobie mocowanie skośnej szyny.

Strike Industries AKRR2 16AKRR2 zamocowana na karabinku zwiększa jego masę w sposób praktycznie nieodczuwalny (masa 86 gram). Nie ma też żadnego wpływu na funkcjonowanie broni – karabinek daje się normalnie przeładowywać i rozkładać do czyszczenia (zdjęcie pokrywy komory zamkowej nie przedstawia najmniejszych trudności). Celowanie z wykorzystaniem celownika Aimpoint Micro T-1 czy EoTech XPS2 nie wymaga ekwilibrystyki. Na koniec garść uwag:

  • trzeba posiadać podstawowe umiejętnosci rusznikarskie do zamontowania tej szyny, bo zdemontowanie szczerbinki w AK nie jest dla laika takie proste a i ustawienie całego ustrojstwa nie jest takie łatwe.
  • aby zamontować AKRR2 należy dysponować aż trzema różnymi kluczami ampulowymi (imbusowymi), w tym jednym w wymiarze calowym aby to wszystko zmontować. Kluczy tych nie ma w zestawie.
  • śrubka mocująca i ustalająca położenie szyny w osi karabinu, ze względu na to że wchodzi w wycięcia po oryginalnej szczerbinie jest bardzo cienka i kontrowana malutką nakrętką, która ma tendencje do luzowania się na gwincie w trakcie dokręcania, co powoduje zmianę położenia kiedy ją dokręcamy.

Szyna po kilku strzelaniach wygląda na zamocowaną stabilnie i niezmieniającą przystrzelania broni – jak będzie po dłuższej eksploatacji napiszemy za kilka tygodni. Strike Industries AKRR2 należy traktować jako stosunkowo tanią, prostą w montażu i efektywną modernizację karabinka AK/AKM, umożliwiającą łatwe instalowanie na nim miniaturowych celowników optoelektronicznych. Jej montaż nie wymaga głębokich przeróbek broni, dzięki czemu bez problemu można ją przywrócić do stanu pierwotnego.

Szynę Strike Industries AKKR2 udostępnił polski dystrybutor – Specshop.pl. Zdjęcia wykonano na obiekcie SKSS Dragon w Siedlcach.