SPECOPS ULPC-1 Ultra Lightweight Plate Carrier

0

SPECOPS ULPC 01Trend obniżania masy sprzętu jest coraz popularniejszy – czołówka producentów światowych robi wszystko, aby zaspokoić potrzeby użytkowników z elitarnych jednostek specjalnych i stara się maksymalnie obniżyć masę wyposażenia indywidualnego, aby zwiększyć możliwości bojowe operatorów. SPECOPS, rozwijając swoją ofertę nie mogła przegapić rosnącej popularności minimalistycznych rozwiązań w dziedzinie oporządzenia i w 2013 roku stworzyła serię ultralekkiego oporządzenia.

SPECOPS ULPC 10Ultra Light Plate Carrier/Ultra Lekki Plate Carrier (wcześniej oznaczony jako ULPC, teraz jako ULPC-1, ponieważ planowana jest wersja rozwojowa) – to pierwszy element całego systemu, który zaprojektowano zgodnie z trendem minimalistycznego podejścia do tematu oporządzenia indywidualnego. Warto zaznaczyć, że SPECOPS jest pionierem tego typu rozwiązań na rynku europejskim, dołączając do niewielu producentów na świecie oferujących ultralekkie wyposażenie, zwłaszcza te laserowo cięte. Na wstępie należy zaznaczyć, że ULPC jest bardzo specyficzny, bo wymuszający minimalistyczne konfigurowanie sprzętu, bardzo lekki plate carrier przeznaczony do przenoszenia dwóch płyt balistycznych oraz podstawowego zestawu kieszeni i ładownic – doskonałe rozwiązanie na krótkie, bardzo dynamiczne działania DA, kiedy spodziewane są starcia na krótkim dystansie, operacje z użyciem pojazdów, akcje abordażowe, a także do treningów strzeleckich. Wszędzie tam, gdzie zabierane jest kilka magazynków do podstawowej jednostki uzbrojenia, radiostacji, apteczki i ewentualnie garści granatów hukowo-błyskowych. Rodzaje działań, do których został przewidziany, warunkują ostateczny kształt kamizelki, zbliżonej konstrukcyjnie do Crye Precision JPC czy Blue Force Gear PLATEminus. Nie ma tu żadnych wodotrysków i gadżetów – wyłącznie absolutne minimum.

MATERIAŁ

SPECOPS ULPC 04Bazowym materiałem zastosowanym w budowie ULPC jest laminat opracowany przez SPECOPS, składający się z dwóch warstw Cordury 500D zespojonych wysokowytrzymałym klejem. Kolejnym krokiem do obniżenia całkowitej masy ULPC była całkowita rezygnacja z klasycznych taśm standardu MOLLE/PALS na rzecz laminatu z precyzyjnie wykonanymi za pomocą plotera laserowego nacięciami kompatybilnymi z MOLLE/PALS. Po długotrwałych próbach udało się stworzyć materiał o odpowiedniej odporności mechanicznej na rozdarcia i rozcięcia. Krawędzie laminatu nie mają tendencji do strzępienia się czy rozwarstwiania, nawet po długotrwałym obciążeniu.

KONSTRUKCJA

SPECOPS ULPC 11Minimalizm to klucz, według którego przebiegał proces projektowania nowej kamizelki SPECOPS. Charakterystyczną cechą jest też odejście od klasycznego konstruowania kamizelki z kilku czy kilkunastu zszywanym elementów i zdecydowanie się na wykrawane laserowo panele – megaupraszczające całość, przyspieszając jednocześnie proces wytwarzania gotowego produktu. Zasadniczo ULPC składa się z dwóch paneli (przedniego i tylnego). Koniec. Nie ma niczego więcej. Za to jest masa 480 gramów.

SPECOPS ULPC 05Panel przedni ma szerokość odpowiadającą sześciu kolumnom MOLLE/PALS, co zasadniczo przekłada się na możliwość zamocowania maksymalnie trzech ładownic na jeden lub dwa magazynki do broni długiej – jeżeli ktoś potrzebuje większej ilości magazynków to ULPC nie jest dla niego. W jego górnej części znajdują się rzepy na mocowanie identyfikatorów, natomiast dół to klapa mocowana rzepem i utrzymująca szeroki cummerbund. Panel tylny ma niemal identyczną konstrukcję – jedyna różnica to zintegrowany z nim cummerbund – ten jest bardzo szeroki, z elastyczną gumą naszytą od wewnętrznej strony i skutecznie zwiększają możliwości przenoszenia oporządzenia na bokach korpusu (w odróżnieniu do porównywalnego BFG PLATEminus), a w przyszłości także bocznych płyt balistycznych (w dodatkowych kieszeniach). Powierzchnia ULPC jest niemal gładka, a jeśli zastosowane zostaną odpowiednie ładownice to będą doskonale przylegać do kamizelki, bez zbędnego odstawania. Oczywiście system nacięć kompatybilny jest z MOLLE i podobnymi, ale stosowanie klasycznych ładownic nie pozwoli na takie oszczędności wagowe, jak przy wykorzystywaniu ładownic ultralekkich (SPECOPS oraz innych producentów).

SPECOPS ULPC 03Panele ULPC łączą się w rejonie barków za pomocą płaskich szelek, również stanowiących zintegrowany element przedniego i tylnego – na szelkach umieszczono również po dwie elastyczne pętle do przeprowadzenia kabli od radiostacji lub rurek systemu hydracyjnego.

ULPC przeznaczony jest do przenoszenia płyt balistycznych o geometrii SAPI/E-SAPI lub Shooter’s/Swimmer’s Cut (te trochę gorzej układają się na szczycie) – nie ma tu zintegrowanej kieszeni do przenoszenia płyty, która zwiększałaby masę całkowitą plate carriera. Płyty utrzymywane są za pomocą sześciopunktowego „pajączka” – w czterech, bocznych punktach znajdują się elastyczne taśmy stabilizujące płyty balistyczne o różnych rozmiarach i kształtach, natomiast pozostałe dwa punkty (dolny i górny) to przedłużenie wykroju panelu ULPC – spinane są rzepem w dolnej części. „Pajączek” nie zapewnia takiej ochrony płyty przed czynnikami zewnętrznymi, jak klasyczna kieszeń (zwłaszcza, że nacięcia na powierzchni panelu są wykonane „na wylot”), ale redukuje masę w znaczącym stopniu, a dodatkowo usprawnia wentylację.

Aby zwiększyć komfort długotrwałego noszenia ULPC, zwłaszcza z maksymalnym obciążeniem, przewidziano zestaw poduszek z miękkiej pianki – dwie mocowane w rejonie ramion, natomiast dwie duże poduszki instaluje się pod płytami balistycznymi.

PODSUMOWANIE

SPECOPS ULPC 12Jako plate carrier, w którym postawiono przede wszystkim na redukcję masy, ULPC charakteryzuje się kilkom cechami szczególnymi. Przede wszystkim jest to niewielka masa wynosząca od 400 do 480 g, w zależności od rozmiaru i wersji (poszczególne serie nieco różnią się między sobą). Coś za coś – niewielka masa wynika z zastosowanych technologii i zminimalizowania ilości „bajerów”. Zakres regulacji kamizelki jest ograniczony, a przy tym trzeba pamiętać by dobrać odpowiedni rozmiar (są dwa – regular i fit). Jest to ważne, z uwagi na konstrukcję cummerbunda, który nie ma żadnej regulacji poza gumą ściągającą i rzepem pod przednią klapą. Jeśli więc rozmiar będzie za duży, cummerbund będzie wisiał i nie będzie stabilizował kamizelki oraz przenosił jej masy z ramion. Gdy będzie za mały, cummerbund rozciągnie się maksymalnie, przez co guma nie będzie pracować, a w skrajnym przypadku mogą być problemy z zapięciem go. Kolejna cecha to ilość miejsca do mocowania modułów – to plate carrier raczej do szybkich akcji „hit & run”, więc nie ma co liczyć na możliwość obwieszenia go dużą ilością sprzętu. Brak jest w nim także uchwytu ewakuacyjnego oraz systemu QR, co dla niektórych może być istotne.

Niektóre serie ULPC mają tendencje do rozwarstwiania się laminatu – przede wszystkim dotyczy to pierwszych serii, ale producent wadliwe egzemplarze wymienia na nowe w ramach gwarancji. Mimo wszystko nie ma co liczyć, że ULPC wytrzyma taki okres eksploatacji, jak „pancerny” CIRAS czy podobne kamizelki. To nie ten rodzaj oporządzenia.

Nie odnosimy się tutaj do tzw. „afery ULPC”, związanej z preorderami, bo to po prostu nie nasza działka. Wybaczcie.

###

Mr. S. (ten pierwszy): Ogólnie ULPC nosi się dobrze, choć przy dłuższym noszeniu daje odczuć się, że szelki na ramionach są cienkie i inaczej (gorzej) rozkładają masę, niż w przypadku „pełnych” plate carrierów. Sytuację poprawiają comfort pady, ale dalej nie ma co mówić o wysokiej wygodzie po dłuższym noszeniu. Przednia klapa obciążona ładownicami z magazynkami może sprawiać problemy przy zapinaniu i odpinaniu, więc do tych czynności lepiej magazynki po prostu wyjąć. Ogółem – ciekawy sprzęt, ale z ograniczeniami wynikającymi z podejścia do jego tworzenia oraz z przyjętych założeń. Nie dla każdego.

Mr. S. (ten drugi): Zajmowałem się katowaniem prototypowego ULPC (na zdjęciach to ten w Multicamie) – na bazie tych doświadczeń powstały modyfikacje, które zawarto w wariancie ostatecznym, który trafił do produkcji. Główną zmianą był kształt pajączka trzymającego płytę oraz laminat – w prototypie faktycznie się „siepał” na brzegach oraz od kolby karabinka. Kamizelka przeznaczona jest do przenoszenia minimalnych ilości sprzętu – 3 do 6 magazynków, staza, apteka, woda na plecach, 2-3 flashbangi, radio. Nie można przesadzić, bo płaskie szelki nie dadzą rady rozłożyć masy przenoszonego wyposażenia. Trochę problemów jest z odpinaniem cummerbunda, jeśli nie wyjmie się wcześniej magazynków z ładownic. Sam cummerbund działa dobrze i dopasowuje się do ruchów użytkownika, a jednocześnie stabilizuje ULPC na ciele użytkownika. Sugeruje się używanie lekkich, dedykowanych do tego rodzaju oporządzenia, ładownic. Duży plus za pomysł na oryginalne podejście do tematu i pierwszy laserowo cięty sprzęcior z Polski. Czekamy na ULPC-2, który ma być rozwinięciem projektu.