SPECOPS Plecak Ratownika Sanitariusza PRS-1

0

SPECOPS PRS-1 thumbSPECOPS PRS-1 05Plecak Ratownika Sanitariusza PRS-1 został wyprodukowany przez SPECOPS, zgodnie z wymogami postawionymi przez Wojsko Polskie – to pierwszy tego typu sprzęt szerzej wprowadzony do użytku przez WP, głównie w PKW Afganistan, razem z opisywanym już przez nas wcześniej Indywidualnym Pakietem Medycznym IPMed. Za sprzedaż i ukompletowanie plecaka w środki medyczne odpowiada Medline, wyłączny dystrybutor PRS-1 w Polsce.

PRS-1 jest dość dużym plecakiem – jego wymiary zewnętrzne po wypełnieniu to ok. 56 x 35 x 18 cm, co wynika ze znacznej ilości wyposażenia medycznego, którą docelowo ma pomieścić wewnątrz. Jest jednak przedstawicielem popularnych „chudzielców” – plecaków projektowanych pod kątem użytkowania działającego w pojazdach. W wyposażeniu paramedyków policyjnych czy wojskowych znajdują się bowiem różnego typu wyspecjalizowane plecaki służące do przenoszenia znacznych ilości środków opatrunkowych i wyposażenia medycznego (kołnierzy ortopedycznych, płynów infuzyjnych czy noszy składanych, etc.), czyli – generalnie – małego szpitala polowego mieszczącego się na plecach ratownika. To, co jest zaletą plecaków czyli duża pojemność, w pewnych okolicznościach może stać się ich wadą, szczególnie podczas działań w pomieszczeniach zamkniętych, w terenie miejskim, z użyciem pojazdów czy podczas działań na morzu, w wąskich labiryntach korytarzy okrętów czy platform wiertniczych, gdzie każdy zbyt odstający od sylwetki element wyposażenia będzie utrudniał poruszanie i wykonanie zadania. O ile w pojeździe można przewozić plecak medyczny i zakładać go tuż po opuszczeniu środka transportu to czynność ta zabiera cenne sekundy, które można wykorzystać w inny sposób, lub których czasem może zabraknąć.

SPECOPS PRS-1 01Ratownicy bojowi amerykańskich sił specjalnych, wraz z odchodzeniem od klasycznych działań „zielonych” w stronę szybkich akcji bezpośrednich w warunkach miejskich, zaczęli się zastanawiać nad opracowaniem plecaka mieszczącego niezbędne wyposażenie medyczne, a jednocześnie pozwalającego na swobodne wykorzystywanie go w ciasnych wnętrzach budynków, czy przewożenie podczas transportu na pokładzie pojazdów czy śmigłowców, które stały się podstawowym sposobem przemieszczania na dalsze dystanse. W wyniku tych prac powstał projekt „cienkiego” plecaka medycznego dla sił specjalnych, standaryzowanego następnie jako M-9 Medical Bag. Przyjęto założenie, że M-9 ma służyć do przenoszenia minimum sprzętowego – większe plecaki czy torby zostają w pojazdach i korzysta się z nich jedynie w razie potrzeb. Trend na zmniejszanie wymiarów plecaków podchwycili inni producenci i obecnie oferta „slimów” jest już bardzo szeroka – PRS-1, choć dość spory, jest jednym z nich.

SYSTEM NOŚNY

SPECOPS PRS-1 07 - system nośnySystem nośny plecaka SPECOPS PRS-1 opiera się na płycie plecowej wykonanej z miękkiej siatki Airnet firmy Heathcoat, z dodatkowymi kanałami wentylacyjnymi poprawiającymi przepływ powietrza. Ciekawym rozwiązaniem są szelki z pasem piersiowym – standardowa konfiguracja to miękkie płaskie szelki, wyściełane siatką, na których naszyto również taśmy montażowe (można ich użyć do mocowania, np. latarki), zwiększające komfort przy samodzielnym noszeniu plecaka. PRS-1 można jednak szybko przystosować do noszenia z kamizelką balistyczną – z szelek wyciąga się taśmy a zbędne elementy wyściełające, chowa się do wnętrza kieszeni plecowej, której można również używać do przenoszenia zbiornika na wodę. Szelki można w razie potrzeby całkowicie schować i używać PRS-1 jako torby pojazdowej – na szczycie znajduje się chwyt transportowy wszyty na gumie.

KOMORA TRANSPORTOWA

SPECOPS PRS-1 10 - wnętrze z pełnym wyposażeniem medycznymNa bokach komory głównej o wymiarach zewnętrzne (po wypełnieniu) ok. 56 x 35 x 18 cm oraz panelu frontowym, który jest jednocześnie klapą dostępową, naszyto poliamidowe taśmy MOLLE/PALS zwiększającymi możliwości przenoszenia wyposażenia na zewnątrz – na przedzie znajduje się dziewięć taśm po sześć komórek (jedna jest pokryta rzepem), natomiast boki to dziewięć taśm po dwie komórki. W klapie plecaka znajdują się dwie kieszenie wewnętrzne, a dostęp do nich możliwy jest od zewnątrz – górna zamykana jest rzepem, natomiast dolna, pozioma, ma dostęp dwustronny, zarówno z prawej jak i lewej strony – pasują tam szyny stabilizucjące. Na zewnątrz klapy umieszczono również fragment taśmy Velcro do mocowania oznaczeń identyfikacyjnych.

Wnętrze komory transportowej, do której dostęp uzyskuje się poprzez rozpięcie zamka błyskawicznego o kształcie odwróconej litery U – pozwalający na niemal pełne otwarcie plecaka – może zostać dowolnie zaaranżowane dzięki wyściełaniu całej powierzchni miękkim rzepem, do którego mocowane są kieszenie na wyposażenie medyczne – w zestawie znajduje się ich pięć: cztery mniejsze i jedna większa. Wykonane są przezroczystego tworzywa sztucznego, co pozwala na błyskawiczną identyfikację zawartości i zamykane są zamkami błyskawicznymi – rozwiązanie to gwarantuje, że nic nie opuści swojego miejsca. Kieszenie te są łatwowyjmowalne i w razie potrzeby można je szybko wydobyć z wnętrza plecaka. Można je dodatkowo rozdzielić wyjmowalnymi przegrodami. Na wewnętrznej stronie klapy znajduje się pięć płaskich kieszeni z siatki zamykanych rzepem. W plecaku PRS-1 znajduje się również kieszeń do przenoszenia rozłożonego kołnierza ortopedycznego.

Wedle karty katalogowej, wyposażenie medyczne aktualnie dostarczane z PRS-1 prezentuje się następująco:

 • Maska twarzowa do sztucznego oddychania – 1 szt.
 • Rurka nosowo-gardłowa 28 FR, 30 FR – 2 szt.
 • Opatrunek hemostatyczny Chitogauze 7.5cm x 3.7m –  4 szt.
 • Opatrunek osobisty izraelski FCP02 – 10 szt.
 • Opatrunek brzuszny, izraelski  FCP09 – 1 szt.
 • Opaska zaciskowa CAT – 2 szt.
 • Opatrunek na rany penetracyjne klatki piersiowej – 4 szt.
 • Chusta trójkątna – 2 szt.
 • Gaza opatrunkowa jałowa 0.25 m kw. – 2 szt.
 • Gaza opatrunkowa jałowa 1 m kw. –  2 szt.
 • Gaza wypełniająca zrolowana – 4 szt.
 • Opaska elastyczna – 4 szt.
 • Plaster bez opatrunku 5cm x 5m – 2 szt.
 • Plaster z opatrunkiem – 1 szt.
 • Opatrunek hydrożelowy Water Jel militarny na twarz – 1 szt.
 • Opatrunek hydrożelowy Water Jel militarny  10cm x 40cm – 2 szt.
 • Hydrożel w butelce 120 ml   – 1 szt.
 • Koc izotermiczny jednorazowy – 4 szt.
 • Koc ratowniczy BLIZZARD – 1 szt.
 • Kołnierz ortopedyczny – 1 szt.
 • Szyna SAM SPLINT  dł. 91cm – 2 szt.
 • Rękawice ratownicze, nitrylowe – 5 par.
 • Nożyczki ratownicze – 1 szt.
 • Blok, notes do pisania w trudnych warunkach pogodowych – 1 szt.
 • Lighsticki do triage (czerwone, zielone, żółte) – po 2 szt.
 • Latarka czołowa Petzl e+LITE – 1 szt.

Dostawcą całości wyposażenia medycznego przenoszonego w plecaku PRS-1 jest firma Medline z Zielonej Góry. Jest ona wyłącznym dystrybutorem produktów wielu firm produkujących sprzęt medyczny, w tym: Kikgel, Composite Resource czy First Care.

Plecak SPECOPS PRS-1 dostarczany WP wykonany jest z Cordury 695D (700 dtx) w kolorze Coyote Brown, dodatkowo powlekanej od wewnętrznej strony warstwą poliuretanu, zwiększającą wodoodporność. Cordura jest również wykończona apreturą obniżającą jej sygnaturę w promieniowaniu bliskiej podczerwieni (IRR) – plecaki nie będą „świecić” podczas obserwacji w urządzeniach noktowizyjnych.