SPECOPS Mundur Bojowy SPECOPS MBS-3

3

specops-mbs3-03Mundur Bojowy SPECOPS MBS-3 to już trzecia generacja umundurowania opracowanego i produkowanego przez firmę SPECOPS z Gdyni, prowadzonej przez #Prezesa. Od czasu wejścia na rynek MBS-1 i kolejnego MBS-2 minęło już nieco czasu, więc w 2015 roku wdrożono do produkcji wariant MBS-3, w którym uwzględniono liczne poprawki sugerowane przez użytkowników noszących #mundurydlaCIA.

specops-mbs3-02SPECOPS MBS-3 jest typowym przykładem ewolucyjnego podejścia do tematu rozwoju mundurów – w trakcie prac poprawiane są mankamenty zgłaszane w poprzednich edycjach. Nie było tu „wymyślmy coś nowego i fajnego, byle wprowadzić do oferty nowy model”. Wprowadzono nieco zmian konstrukcyjnych oraz designerskich, zarówno w spodniach jak i bluzie. Na duży plus!

BLUZA MBS-3

specops-mbs3-06Bluza, zapinana centralnym spiralnym zamkiem błyskawicznym YKK, przykrytym patką z rzepami, przeznaczona jest do noszenia zarówno wypuszczona na spodnie, jak i włożona w nie. Krój jest prosty, nieco dopasowany do sylwetki. W dolnej krawędzi bluzy, umieszczono tunel ze ściągacz z elastycznej gumy, regulowany dwoma stoperami.

Na barkach naszyte są wzmocnienia, a pod nimi, po bokach, znajdują się zaszewki tworzące skrzela zapewniające pełną swobodę ruchów ramion. Rękawy lekko zwężają się od barku do nadgarstka, a ich mankiety spinane są patką z rzepem. Na łokciach naszyta jest łata wzmacniająca, która jest jednocześnie kieszenią na piankową wkładkę amortyzującą lub wkładkę D3O z dostępem od góry zamykana rzepem.

specops-mbs3-05Kołnierz można nosić wyłożony, ale można też postawić i spiąć patką z rzepem (normalnie podpiętą pod jedną z krawędzi kołnierza). Na stójce, na karku naszyty jest kawałek miękkiego rzepa (do przypięcia np. znacznika IR), nad którym wszyto pętelkę z linki spadochronowej, do której można przywiązać kapelusz polowy lub czapkę, chroniąc je przed zgubieniem.

Bluza ma sześć kieszeni:

  • Dwie kieszenie piersiowe – zewnętrzne, naszyte pod skosem w kierunku zamka błyskawicznego. Zamykane są klapami z rzepem (jeden długi odcinek haczyka oraz pętelek). Kieszeń ma konstrukcję pozwalającą na niewielki zwiększenie pojemności, dzięki zastosowaniu skośnej zaszewki.
  • Dwie duże kieszenie piersiowe – wewnętrzne. Umieszczone zostały pod kieszeniami zewnętrznymi. Są od wszyte od wewnętrznej strony munduru i wykonane zostały z miękkiej siatki. Dostęp do nich możliwy jest przez skośne zamki błyskawiczne wszyte wzdłuż zewnętrznej krawędzi kieszeni zewnętrznej. Oprócz miejsca do przenoszenia płaskich przedmiotów, kieszenie mogą też pełnić rolę wywietrzników i wspomagać wentylację.
  • Dwie kieszenie naramienne. Kieszenie te są podwójne i lekko pochylone do przodu, co ułatwia dostęp do ich wnętrza. „Zasadnicza” kieszeń, spodnia, zamykana jest klapką z rzepem, która widoczna jest na zewnątrz. Druga kieszeń znajduje się pod „zasadniczą” – dostęp do niej zapewnia pionowy żyłkowy zamek błyskawiczny. Dostęp do tej kieszeni jest bardzo dobry – nawet osoba z dość dużymi dłońmi swobodnie włoży je do środka. Kieszeń obszyto z zewnątrz rzepem z laserowo wyciętymi slotami zgodnymi z MOLLE/PALS, co na pierwszy rzut oka odróżnia MBS-3 od poprzednich edycji. Dzięki temu do kieszeni można podpiąć naszywki, identyfikatory, przełożyć długopis albo, jak ktoś koniecznie odczuwa taką potrzebę, doczepić ładownicę. Pod tylną krawędź kieszeni wszyto elastyczne pętle na lightsticki – światła chemiczne.

Nad kieszeniami piersiowymi umieszczone zostały odcinki taśmy rzep, służące do mocowania naszywek identyfikacyjnych.

SPODNIE MBS-3

specops-mbs3-11Spodnie MBS-3 mają stosunkowo wysoki stan, dzięki czemu bluza nie będzie się wysuwać, oraz dość szeroki pas zapinany na jeden guzik. Pas wyposażony jest w „samoregulację” bazującą na gumowej taśmie, którą wszyto do wnętrza tunelu wraz z częścią pasa. Dzięki temu wysuwa się on „teleskopowo” dopasowując płynnie rozmiar spodni – sprytne, estetyczne i dobrze działające rozwiązanie. Na obwodzie przyszytych jest 5 szlufek, przy czym dwie przednie, tuż nad kieszeniami, przedłużono i dodano do nich D-ringi, do których można przymocować linkę lub karabińczyk zabezpieczający przenoszone przedmioty. Szerokość szlufek umożliwia bezproblemowe włożenie dowolnego pasa rescue belt. Dość długi rozporek zapinany jest spiralnym zamkiem błyskawicznym YKK.

Układ kieszeni w spodniach MBS-3 jest następujący:

  • Dwie kieszenie biodrowe – klasyka.
  • Dwie zapinane rzepem kieszenie na pośladkach, ze skośnie wszytą krawędzią. Nie są duże, ale swobodnie można w nich przenieść przedmioty o wielkości zbliżonej do puszki 500 ml.
  • Na udach naszyte są pojemne kieszenie cargo, zapinane guzikami lub rzepem, w zależności od preferencji użytkownika. Dodatkowo, w środku wszyty został fragment rzepa pozwalający na schowanie klapy kieszeni do wnętrza kieszeni, aby dostęp do środka był szybszy. W kieszeni umieszczono wewnętrzny organizer z dwoma przedziałami – wąskim, na nóż albo pałkę teleskopową lub latarkę oraz szeroki, który umożliwia przenoszenie w nim magazynka od karabinków rodziny M16 lub dużego smartfona. Pod szwem klapy, w przedniej części kieszeni umieszczona jest tasiemka z D-ringiem pozwalającym na zabezpieczenie przenoszonych przedmiotów.
  • Dwie kieszenie na łydkach. Niewielkie, zamykane rzepami, o konstrukcji zewnętrznej przypominającej zminiaturyzowane kieszenie udowe. Pojemność pozwalająca na przenoszenie małego opatrunku Olaes 4” lub paczki fajek.

specops-mbs3-17Na pośladkach naszyte są łaty wzmacniające, przechodzące na kroku. Skutecznie zabezpieczą przed rozpadnięciem się szwów w kroku, a jednocześnie nie krępują ruchów, nawet w przypadku kopnięć lub ewolucji na linach. Na kolanach umieszczone są duże łaty wzmacniające, stanowiące jednocześnie kieszenie na wkładki amortyzujące, z nacięciami pozwalającymi na mocowanie zewnętrznych wkładek D3O. Od wewnętrznej strony stawu kolanowego naszyte zostały dwie patki z rzepem, pozwalające na dobre dopasowanie do nogi. Nogawka zakończona jest podciętym (dłuższy z tyłu buta) mankietem z patką z rzepem. Dodatkowo, od wewnętrznej strony nogi, wszyta została łata z Cordury 500D, która zabezpiecza spodnie przed przetarciem oraz uszkodzeniem, np. podczas działań na linach.

specops-mbs3-01Mundury SPECOPS MBS-3 dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i materiałowej. Prezentowany na zdjęciu model wykonany został z materiały 50/50 NYCO Ripstop w kolorze #CzarnaWołga (w ofercie SPECOPS – Wołga Black). Będą również dostępne MBS-3 we wzorach rodziny A-TACS (AU, FG, LE, iX), Crye Precision Multicam i innych.

###

Mr. S. (ten drugi): Mundur SPECOPS MBS-3 trafił do mnie w sierpniu 2015, jeszcze przed oficjalną premierą. Przez ten okres miałem możliwość wykorzystywania go w różnych warunkach terenowych i pogodowych, uwzględniając w tym kazachski step, strzelnice, góry, killing house, liny…

W odróżnieniu od MSB-2 dokonał się spory postęp – cały mundur jest odczuwalnie lżejszy i bardziej… designerski. Krój jest dobrze dopasowany i nie przeszkadza w trakcie chodzenia. Nic nie uwiera i nie obciera. Nie ma też zamka w dole nogawki – hawa nagila! To oczywiście plusy. Są też pewne minusy – rzepy w kieszeniach piersiowych są za długie – wystarczyłby krótkie odcinki i ich otwieranie stałoby się znacznie łatwiejsze! Nie trafia do mnie pomysł z umieszczeniem (po raz kolejny!) kieszeni na tyle łydki zamiast przesunięcia jej do przodu– mocno utrudnia to do niej dostęp w pozycji klęczącej. Ale ja się nie znam a to przecież #mundurydlaCIA…

Mundur SPECOPS MBS-3 został dostarczony przez Sklep Sprzetmilitarny.pl