SPECOPS IPMED – Indywidualny Pakiet Medyczny

0

Wyprodukowany przez gdyńską firmę SPECOPS IPMED to pierwszy w Wojsku Polskim zestaw medyczny z prawdziwego zdarzenia – dotąd żołnierze, nie licząc tych z jednostek specjalnych, otrzymywali jedynie bardzo podstawowe wyposażenie – głównie opatrunki osobiste w wodoodpornym, gumowanym opakowaniu, zaś całą resztę niezbędnego wyposażenia medycznego przenosił sanitariusz. Obecnie żołnierze (przede wszystkim wchodzący w skład PKW Afganistan) otrzymują kompletny i dobrze przygotowany pakiet, który pozwala na błyskawiczne udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu i wstępne opatrzenie ran oraz zatamowanie krwotoku do czasu dotarcia doń ratownika medycznego pododdziału lub ewakuacji na tyły.

IPMED składa się z z czterech części. Podstawowym elementem jest pakiet w formie prostokątnego pokrowca o wymiarach ~16x13x8 cm, a z pełnym wyposażeniem waży około 1300 g. Wykonano go w całości z odpornej Cordury 695D (770 dtex) w kolorze Coyote Brown, dodatkowo powlekanej od wewnętrznej strony warstwą poliuretanu, zwiększającą wodoodporność. Cordura jest również wykończona apreturą obniżającą jej sygnaturę w promieniowaniu bliskiej podczerwieni (IRR). Z tyłu przyszyte są trzy poliamidowe taśmy mocujące zgodne ze standardem MOLLE/PALS, wykorzystujące trzy komórki i cztery rzędy taśm do stabilnego przymocowania pokrowca, które po zamocowaniu pokrowca zawija się pod spód i wprowadza z powrotem w komórki MOLLE/PALS blokując je przed wypadaniem za pomocą wykonanego na nich przeszycia. Z przodu przyszyte są trzy rzędy po trzy komórki taśm MOLLE/PALS, przy czym górny rząd obszyty jest Velcro. Pomiędzy nim a następnym rzędem również naszyto odcinek rzepa, co w połączeniu tworzy miejsce do mocowania oznaczeń – z IPMED standardowo dostarczana jest haftowana czarną nicią naszywka MED. Na zewnętrznych taśmach mocowany jest, dostarczany wraz z pakietem, pokrowiec do przenoszenia IZAS-05 (Indywidualny Zestaw AutoStrzykawek), mający formę prostej kieszeni zamykanej klapką z rzepem. W dnach obu pokrowców (zasadniczego i IZAS) znajdują się otworki drenażowe.

Do wnętrza pokrowca zasadniczego można dostać się po otwarciu dwubiegowego, spiralnego zamka błyskawicznego z dwoma maszynkami zakończonymi metalowymi uchwytami, przez które dodatkowo przeplecione są odcinki paracordu. Zamek obejmuje trzy ścianki pokrowca, dzięki czemu po otwarciu uzyskuje się wygodny i szybki dostęp do całej zawartości pakietu. Wewnątrz pokrowca, u jego szczytu od zewnętrznej strony, naszyto odcinek taśmy nylonowej o szerokości 50 mm, którą podszyto taśmą Velcro – miękkim odcinkiem przy wszyciu i ostrym na końcu. Przeznaczona jest ona do szybkiego otwierania pakietu – w razie konieczności odpina się ją (w pozycji spoczynkowej chowa się ją do wnętrza i skleja oba odcinki rzepa) i zapina na odcinku miękkiego rzepa przyszytym na górnej, zewnętrznej ściance pokrowca, od strony mocowania MOLLE/PALS, a następnie zapina zamki (pozostawiając szczelinę, przez którą wyprowadzona jest taśma). W razie konieczności wystarczy szarpnąć za taśmę, kierując ją w dół na zewnątrz i pakiet otworzy się.

Wewnątrz pokrowca znajdują się przegródki i kieszonki wykonane z cienkiego nylonu oraz taśmy, służące do przechowywania zawartości pakietu. Alternatywnym sposobem umieszczenia komponentów medycznych jest „wynośmy” panel, o konstrukcji niemal identycznej, jak panel z IFAK stosowanego w US Army, zbliżonej po rozłożeniu do litery T. Jeżeli użytkownik ma zamiar z niego korzystać,wpina go do wnętrza IPMED za pomocą gumowej „sprężynki” o długości 30 cm, z jednej strony na stałe przymocowanej do panelu, z drugiej wpinanej karabińczykiem do pokrowca zasadniczego IPMED. „Wynośny” T-panel  wyposażony jest w uchwyty na medykamenty wykonane z taśmy gumowej, uchwyt do wyciągania z taśmy nylonowej i zamykany jest dwoma rzepami, tworząc zgrabny pakunek.

Oprócz powyżej wymienionych elementów, w skład IPMED wchodzi panel udowy wykonany z Cordury 695D, z naszytymi czterema rzędami poliamidowych taśm MOLLE/PALS po trzy komórki każdy. Od strony uda na górnej i dolnej powierzchni panel mocuje się do pasa za pomocą taśmy nylonowej o szerokości 50 mm, wyposażonej w klamrę, na końcu której znajdują się dwie tasiemki mocujące wyposażone w zatrzaski i dodatkowo zabezpieczane przed rozpięciem rzepem. Koniec taśmy służący do regulacji jej długości mocowany jest od spodu panelu rzepem. Do uda panel mocowany jest za pomocą dwóch taśm elastycznych o szerokości 40 mm, z gumowanymi, antypoślizgowymi wstawkami, zapinanych klamrami. Pomiędzy nimi wykonano wstawkę z siatki Airnet poprawiającą wentylację i odprowadzenie wilgoci.

SPECOPS Indywidualny Pakiet Medyczny IPMED 07 - główna komora z elastycznymi taśmami

Skład zestawu IPMED opracowany został na podstawie wytycznych TC3 (TCCC – Tactical Combat Casualty Care) oraz jest zgodny z normą STANAG 2126 (Medyczne zestawy pierwszej pomocy). Oryginalnie IPMED wyposażony jest w następujące środki medyczne:

 • opatrunek indywidualny OLAES,
 • opatrunek hemostatyczny CELOX Gauze,
 • gaza wypełniająca (kompresowana),
 • opaska zaciskowa (staza taktyczna) Combat Application Tourniquet,
 • opatrunek na rany penetracyjne klatki piersiowej Bolin Chest Seal (uszczelniający, zapobiegający powstawaniu odmy),
 • rurka nosowo-gardłowa z żelem wodnym,
 • nożyczki ratownicze,
 • nitrylowe rękawice ratownicze.

W skład IZAS-05 wchodzą cztery autostrzykawki:

 • niebieska – przeznaczona jest do uśmierzania silnego bólu pourazowego,
 • zielona – przeznaczona jest do przeciwdziałania zatruciom BŚT z grupy fosforoorganicznych np.: soman, sarin (zawiera: 2 mg atropiny, 7,5 mg diazepamu oraz reaktywtor acetylocholinoesterazy – 220 mg toksogoniny lub 600 mg pralidoksym),
 • żóta – przeznaczona jest do podtrzymania działania cholinolitycznego w zatruciach BŚT (uzupełnienie autostrzykawki dużej zielonej, zawiera 2 mg atropiny),
 • czerwona zawierająca 10 mg morfiny, przeznaczona do uśmierzania bólu, przechowywana w jednej z przegródek pokrowca zasadniczego IPMED lub panelu „wynośnego”.

UWAGA: do zdjęć wykorzystaliśmy zestaw środków opatrunkowych z IFAK US Army, niewiele odbiegający od regulaminowego wypełnienia IPMED.

IPMED stworzono dokładnie na podstawie wymagań wojska – stąd taki, a nie inny jego wygląd, ukompletowanie i sposób przenoszenia. Dobrze, że nie zdecydowano się na pakiet mocowany do panelu udowego na stałe, bo noszenie czegokolwiek na udzie, zwłaszcza w działaniach z wykorzystaniem transportera opancerzonego czy innych  pojazdów jest bardzo kłopotliwe. Panel udowy trzyma się na nodze stabilnie, ale ma wszystkie wady i zalety paneli udowych w ogóle – odpowiednio dopasowany uciska nogę, zbyt luźno założony będzie niestabilny, a pakiet dość mocno odstaje. Można przełożyć IPMED na kamizelkę wykorzystując system MOLLE/PALS, ale wtedy niezbędne jest wykorzystanie panelu mocowanego na „sprężynce”, nie da się bowiem wygodnie korzystać z apteczki zamocowanej na kamizelce bez niego. Pewnie lepszy byłby IPMED zrywany (jest wykonywany i w takiej wersji, ale już na zlecenie konkretnych jednostek podległych DWS), ale konstrukcja została bardzo dokładnie określona przez gestora, czyli WP i wykonawca nie miał możliwości wprowadzania własnych zmian. IPMED odszyty jest naprawdę bardzo porządnie – zastosowano dobre materiały, szwy są równe i mocne, w newralgicznych miejscach wykonano rygle, a lamówki są gładkie i równe, bez załamań na rogach. Jakość jest więc typowa dla SPECOPS.

 IPMED do testów przekazała firma SPECOPS.