SPECOPS FBI-1 Sky Marshall

1

Fima SPECOPS istnieje na polskim rynku producentów oporządzenia od kilku lat i znana jest przede wszystkim z wszystkiego tego, co kojarzy się wielu ze słowem „taktyczne” – kamizelek, ładownic czy mundurów. Jednak w ofercie znajdują się również elementy wyposażenia, które można określić dość niefortunnym, acz popularnym terminem „operacyjne”, czyli przeznaczone do skrytego przenoszenia broni, środków łączności i wyposażenia. Ta część oferty skierowana jest przede wszystkim do osób wykonujących swoje zadania bez munduru, w ubraniu cywilnym. Do niej też zalicza się właśnie pas SPECOPS Sky Marshall FBI-1.

Przenoszenie broni i zapasowych magazynków w sposób niewidoczny dla osób postronnych nie jest może specjalnie skomplikowane – wystarczy do tego celu dobra kabura, kydexowa czy skórzana, i ładownica na magazynki, które nie będą zbytnio odstawać od ciała użytkownika. Sytuacja nieco się komplikuje, kiedy trzeba mieć przy sobie jeszcze latarkę, kajdanki, pałkę teleskopową, legitymacje, etc. Oczywiście, można to wszystko poupychać po kieszeniach, ryzykując utrudnienie dostępu, albo przenosić na pasku spodni w dedykowanych pokrowcach/kaburach, ale taki „obwarzanek” już będzie można pod ubraniem zauważyć, a oprócz tego dostępność niektórych przedmiotów może być dyskusyjna. Antidotum na te problemy wydaje się być pas Sky Marshall FBI-1. Swoją nazwę zawdzięcza „powietrznym szeryfom” czyli funkcjonariuszom po cywilnemu pilnującym bezpieczeństwa na pokładach samolotów rejsowych.

BUDOWA

Pas wykonany jest z dwóch, zszytych ze sobą,  pasów gumy kaletniczej o szerokości 10 cm i dostępny jest w trzech rozmiarach – M, L, XL. Zapinany jest na ciele użytkownika za pomocą taśmy Velcro, szerokości 10 cm i długości około 20 cm (część miękka) oraz około 10 cm (część ostra), naszytej na jego końcach (ostry rzep na górnej, miękki na dolnej). Rzep w połączeniu z elastyczną taśmą gumową zapewnia dość duży zakres możliwości dopasowania jego długości do użytkownika w ramach jednego rozmiaru.

W pasie wykonanych jest w sumie 9 kieszeni (w sumie, to można się dopatrzeć nawet 10 kieszeni – z tyłu taśmy pasa nie są zszyte ze sobą, przez co tworzą tunel o długości około 12 cm, w której można próbować przenosić środki łączności, ale tylko wyposażone w klips do mocowania. Należy też pamiętać, że noszone w ten sposób radio wypadnie dokładnie na kręgosłupie, co utrudni pewne czynności) przeznaczonych do przenoszenia niezbędnego wyposażenia. Mieszczą się w nich 4 magazynki do broni krótkiej, kajdanki, latarka, pałka teleskopowa lub kajdanki z tworzywa sztucznego, legitymacja oraz broń. Wszystkie przedmioty utrzymywane są na swoim miejscu pewnie, co uzyskano dzięki elastyczności taśmy gumowej oraz wszyciu w pięciu z kieszeni pasków taśmy pokrytych silikonem, co zwiększa tarcie i uniemożliwia przypadkowe wysunięcie się przenoszonego wyposażenia – znajdują się one w kieszeniach na magazynki oraz w kieszeni na broń.

Sześć kieszeni ma prostą formę przelotowych tuneli, bez żadnych zapięć, co umożliwia przenoszenie przedmiotów dłuższych, niż szerokość pasa. Dwie z kieszeni (na kajdanki i legitymację czy tez PDA lub telefon komórkowy) są zaszyte w dolnej części i zamykane paskiem taśmy Velcro o szerokości 50 mm. Kieszeń – kabura na broń ma formę odpowiadającą ogólnemu kształtowi pistoletu w okolicy kabłąka spustu, przez co broń można wsunąć tylko do momentu oparcia się kabłąka o przeszycie, co zapewnia wygodny chwyt na rękojeści podczas jej wyjmowania. Wchodzą do niej bez problemu pistolety Glock (kanciasty kształt wskazuje, że była do nich dedykowana), ale broń o bardziej obłych kształtach (np. Beretta 92FS) również mieści się bez najmniejszego problemu. Wydaje się, że podstawowym ograniczeniem będzie w tym przypadku wysokość zamka, choć kształt kabury sugeruje, że musiałby on być naprawdę wysoki, aby uniemożliwić włożenie pistoletu. W przypadku kabury pasek taśmy utrzymującej broń na miejscu jest przedłużony w górę i zakończony tworzywową oprawką końcówki taśmy, co ułatwia wkładanie broni do kabury – można wygodnie odciągnąć taśmę „otwierając” kieszeń i wsunąć w nią broń. Pistolet w kaburze znajduje się pod kątem – jest lekko pochylony do przodu, co znacznie ułatwia wyjmowanie go. Przeszycia wszystkich kieszeni na końcach ściegów wzmocniono kilkoma ściegami powrotnymi.

UŻYTKOWANIE

Pas nosi się wyżej, niż pasek do spodni, przez co całe wyposażenie w nim umieszczone również znajduje się wyżej, niż w przypadku przenoszenia go na pasie spodni, co wymaga przyzwyczajenia, ale ułatwia maskowanie sprzętu pod ubraniem. Pas układa się mniej więcej na wysokości talii i nie przeszkadza w siadaniu, poruszaniu się, kucaniu, etc. Oczywiście przenoszenie wyposażenia dodatkowego na pasku spodni będzie utrudnione lub wręcz niemożliwe, ale w końcu FBI-1 zapewnia miejsce do przechowywania potrzebnych przedmiotów, może poza nożem składanym albo multitoolem. Broń wyjmuje się z kabury dość łatwo, ale – jak już wspomnieliśmy – wymaga to przyzwyczajenia z uwagi na wysokość jej umieszczenia oraz opór stawiany przez nią w czasie wyjmowania.

Pałkę teleskopową najlepiej jest przenosić włożoną w kieszeń od dołu – wyjęcie jej w tej pozycji jest znacznie łatwiejsze, niż przy „klasycznym” umieszczeniu „od góry”. Pałki z gumowym pokryciem rękojeści stawiają znaczny opór przy wkładaniu – umieszczenie ich na miejscu wymaga niezłej gimnastyki, ale wyjmuje się je dość łatwo.

Magazynki wychodzą ze swoich kieszeni dość łatwo, ale dotyczy to tylko magazynków metalowych. Magazynki wykonane z tworzyw sztucznych stawiają większy opór, co przy wyjmowaniu nie jest bardzo odczuwalne, ale znacznie trudniej jest je włożyć na miejsce. Sugerowalibyśmy dwa rozwiązania tego problemu:

  • wykonywanie pasa w dwóch wersjach: do magazynków tworzywowych i metalowych. W tej pierwszej można by zrezygnować z  silikonowych wstawek, w tej drugiej można je pozostawić;
  • skrócenie silikonowych wstawek o połowę i umieszczenie ich tylko w dolnej części kieszeni na magazynki. Znacznie ułatwi to wkładanie tworzywowych magazynków, a jednocześnie, w przypadku magazynków metalowych, nadal da pewne ich trzymanie wewnątrz kieszeni.

Przy wkładaniu pistoletu do kabury należy zachować szczególną ostrożność, i nie chodzi tutaj tylko o trzymanie palca wskazującego poza kabłąkiem. Opór stawiany przez silikonową wkładkę wymusza na użytkowniku przytrzymywanie zamka kciukiem, aby uniemożliwić jego ruch wstecz, czyli niechciane przeładowanie broni lub, w przypadku broni przeładowanej wysunięcie naboju z komory nabojowej i doprowadzenie do jego utraty lub zacięcia pistoletu.

Pas z wyposażeniem dobrze maskuje się pod zewnętrzną warstwą ubrania, i to nie tylko pod kurtką czy marynarką, ale również pod koszulami „taktycznymi”, nieco lepiej dopasowanymi, choć – oczywiście – nie może to być tzw. Slim Fit tylko odzież o luźnym kroju. Z racji wykonania pasa z elastycznej taśmy oraz sporego zakresu regulacji bez problemu można nosić go nawet na kamizelkach kuloodpornych skrytego noszenia, włożonych pod ubranie.

Dostępne są dwie wersje pasa – FBI-1 oraz FBI-2, ta druga umożliwia przenoszenie pistoletu z oświetleniem taktycznym albo laserowym wskaźnikiem celu. Obie wersje dostępne są w kolorach czarnym oraz beżowym.

Pas do testów udostępniła firma SPECOPS.