SPECOPS Combat Shirt BS-1 i TBS-1

0

Na Equipped.pl przedstawiony już został Mundur Bojowy Specjalny MBS-1 gdyńskiej firmy SPECOPS, składający się z bluzy polowej i spodni, wykonanych z trudnopalnego materiału Tencate Defender-M. W warunkach współczesnego pola walki taki zestaw jest niewystarczający, zwłaszcza w przypadku noszenia osłony balistycznej. Do użytku z wszelkiego rodzaju kamizelkami balistycznymi/zintegrowanymi opracowano zatem „combat shirts” czyli, w dużym uproszczeniu, bluzy łączące właściwości mundurów polowych z komfortem noszenia bielizny termoaktywnej. SPECOPS nie mogła pozostać w tyle za światową czołówką i do kompletu MBS-1 zaprojektowała własne combat shirty, oznaczone jako BS-1 i TBS-1.

Bluza Szturmowa BS-1 jest typowym przedstawicielem tej grupy odzieży. Zastosowano w niej sprawdzone rozwiązania, zgodnie z zasadą niewyważania otwartych drzwi, jednak wkomponowano w jej konstrukcję kilka detali, które czynią ją charakterystycznym dla SPECOPS produktem.

Elastyczny korpus BS-1 oraz TBS-1 wykonano z trudnopalnego materiału Polartec Power Dry FR produkcji Polartec LLC. Jest to dość wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne dzianina, rozciągliwa w czterech kierunkach, o właściwościach antybakteryjnych i trudnopalnych – wystawiona na działanie wysokich temperatur nie podtrzymuje płomienia i nie topi się. Efektem spalania dzianiny jest jej zwęglenie, dzięki czemu nie przywiera do skóry i nie powoduje trudno gojących się poważnych oparzeń („zwykłe” dzianiny potrafią spowodować poparzenia nawet trzeciego stopnia przy ich 4-sekundowej ekspozycji na działanie płomienia). Zastosowany w konstrukcji Polartec Power Dry FR charakteryzuje się również bardzo dobrym odprowadzaniem wilgoci z powierzchni ciała użytkownika i jej transportem do zewnętrznej warstwy – jest to cecha charakterystyczna wszystkich materiałów produkowanych przez lidera w dziedzinie dzianin termoaktywnych. Aby Polartec Power Dry działał poprawnie konieczne jest dobre dopasowanie rozmiaru bluzy do gabarytów użytkownika – za luźna nie będzie dobrze odprowadzać wilgoci i może być przyczyną odparzeń, zbyt ciasna będzie uciskać krępując ruchy. Elastyczność dzianiny znacznie to ułatwia. Wstawki z tego samego materiału wykonano również pod pachami, co ułatwia odprowadzenie nadmiaru wilgoci z tego newralgicznego miejsca, a elastyczność materiału zwiększa spektrum ruchów.

Rękawy BS-1, wykonane z materiału 50/50 NYCO Ripstop, są niemal dokładną kopią rękawów z munduru MBS-1, ze wszystkimi ich wadami i zaletami (pisaliśmy o nich przy okazji recenzji munduru). Różnicą jest łata wzmacniająca w okolicy łokcia. W BS-1 wykonano ją z materiału Superfabric – ceramicznego laminatu z polimerowymi kropkami zwiększającymi wytrzymałość materiału zasadniczego na rozdarcia oraz zapobiegającego ślizganiu się łokci opartych o podłoże.

Niemal identyczna w konstrukcji jest bluza TBS-1 czyli Trudnopalna Bluza Szturmowa, przedstawiona na fotografiach. Różnice dotyczą materiału, z którego uszyto rękawy – w tym przypadku jest to Defender-M (65% włókna wiskozowe Lenzing FR, 25% paraaramidy, 10% nylon) firmy TenCate, o splocie rip-stop, w kamuflażu Crye Precision Multicam, oraz łat wzmacniających – w tej chwili, w wariancie TBS-1 nie ma opcji zamówienia bluzy z wzmocnieniami z Superfabric, a jedynie z materiału zasadniczego rękawów, ponieważ laminat jeszcze nie występuje w wariancie trudnopalnym. W prezentowanej na zdjęciach bluzie łata jest wykonana ze standardowego 50/50 NYCO Ripstop, ale wynika to z faktu, że pochodzi ona z partii wyprodukowanej na konkretne zamówienie.

BS-1 i TBS-1 zapinane są krótkim, pojedynczym żyłkowym zamkiem błyskawicznym firmy YKK, o długości 17 cm, wszyty z przodu od mostka do górnej krawędzi kołnierza, zabezpieczony od spodu listwą ochronną, zapobiegającą obtarciom. Okolica zamka i barki są wzmocnione wstawkami z materiału zasadniczego. Sam kołnierzyk jest dość wysoki (od 7 cm z przodu do 9 cm z tyłu) i dobrze dopasowany, ale nie uciska nawet po włożeniu kominiarki, z przodu dodatkowo został podcięty, aby nie drażnił szyi. Od wewnątrz wyłożony jest dzianiną Polartec Power Dry FR, co znacznie podnosi komfort noszenia. W jego tylnej części, na karku, naszyto – podobnie, jak w mundurze MBS-1 – kawałek rzepa na oznaczenia identyfikacyjne oraz pętelkę z linki spadochronowej do mocowania linki zabezpieczającej np. czapkę. Zarówno wstawki na barkach, jak i wzmocnienie w okolicy suwaka oraz kołnierzyk są tak skrojone, że wszystkie kąty nawiązują wprost do logo firmy SPECOPS.

Bluzy dostępne są w kamuflażu Crye Precision Multicam, wz.93 Pantera, w kolorze oliwkowym i czarnym. BS-1 i TBS-1 znajdują się na wyposażeniu operatorów MJDS Formoza oraz w użyciu żołnierzy PKW Afganistan.

Mr. S. (ten pierwszy): W sumie „normalny” Combat Shirt – ani specjalnie lepszy, ani gorszy od innych. Zdecydowaną zaletą jest zastosowanie Polartec Power Dry FR – materiału bardzo miłego w dotyku, solidnego, rozciągliwego i świetnie pracującego termicznie. Fajny jest ten fikuśny kołnierzyk – na początku może trochę irytować, ale jak się człowiek przyzwyczai, to docenia dobrą ochronę, jaką zapewnia. Trochę za krótki jest suwak, gdyby był o kilka cm dłuższy, to łatwiej byłoby zdejmować bluzę, ale w sumie nie ma dramatu. Irytują mnie rękawy – wprost przeniesione z munduru są zdecydowanie za szerokie w bicepsie, a w końcu nie każdy to Pudzian. W naszej bluzie ściągacze mankietów były takie same, jak w opisywanym mundurze, czyli źle opracowane, ale w kolejnych seriach zostały zmienione – skrócono patkę, a wydłużono rzep. Nie lubię skośnych kieszeni na rękawach, zapinanych na rzep – zdecydowanie preferuję proste, z dostępem przez zamek błyskawiczny. Trochę nie rozumiem też sensu robienia combat shirta z niepalnym tułowiem, a „zwykłymi” rękawami, ale może znajdą się zwolennicy takich rozwiązań, bo w sumie jest to rozwiązanie tańsze, niż w pełni niepalny TBS-1. W sumie – nieźle skrojony, wygodny ciuch. Daje radę.

 Mr. S. (ten drugi): Duży plus za korpus z Polartec Power Dry FR, na dodatek w kolorze Coyote Brown, a nie spotykanego u niektórych producentów jasnego piaskowego. Kolejny za dobre wykonanie – wszystko jest kulturalnie odszyte i nie ma niedoróbek. Kołnierz ze stójką – bardzo dobrze zaprojektowany, z minimalnym podcięciem z przodu, dzięki czemu kominiarka nie wyjedzie spod bluzy, jak choćby w ACS US Army, gdzie kołnierzyk jest minimalny. Plusem również jest stworzenie dwóch wersji, niskobudżetowej oraz przewidzianej na warunki, gdzie nie istnieje pełne zagrożenie ogniem. Dla producenta mam trzy sugestie – dopracowanie rozmiarówki, wydłużenie wstawek z Power Dry pod pachami w kierunku łokci, co powiększyłoby zakres ruchów rąk oraz przesunięcie zamka błyskawicznego w kieszeniach naramiennych, bliżej krawędzi kieszeni.

Bluzę TBS-1 do testów udostępniła firma SPECOPS.