Source Military Tactical 3L

0

Hasło „systemy hydracyjne” automatycznie kojarzy się z produktami amerykańskiego Camelbaka. I nic dziwnego, gdyż była to firma, która pierwsza wprowadził na rynek zbiorniki z rurką umożliwiająca picie wody podczas biegu lub marszu, niemal bez użycia rąk. Naśladowców jest obecnie wielu, ale innowatorów – zaledwie kilku. Do tej drugiej grupy, bez wahania zaliczyć można izraelską firmę Source, która postanowiła ulepszyć dobry produkt i stworzyć własną wersję „cewnika”, stając się poważnym konkurentem  Camelbaka.  Source z siedzibą w miejscowości Tirat Carmel zaczynała swoją karierę od tworzenia produktów outdoorowych, które jednak spotkały się również z zainteresowaniem wśród żołnierzy. Obecnie, wydzielona w strukturach firmy marka Source Military obejmuje szereg różnego typu zbiorników, pokrowców oraz rozbudowanych plecaków stworzonych z myślą o użytkownikach wojskowych oraz z innych służb mundurowych.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych modeli jest Source Tactical 3L, który okazał się takim hitem, że amerykańska piechota morska zdecydowała się go włączyć w skład systemu oporządzenia ILBE, z którego pochodzi widoczny na fotografiach egzemplarz. Oprócz USA, Tactical 3L używane są także w Niemczech, Francji, Izraelu i szeregu innych państw. System Tactical 3L składa się z ze zbiornika Widepac WXPTM oraz dedykowanego do niego pokrowca.

ZBIORNIK

Półprzezroczysty wkład Widepac WXP o pojemności trzech litrów wykonano z trójwarstwowego poliuretanu o dużej odporności, w charakterystycznym zielonym kolorze, z zastosowaniem kilku zaawansowanych technologii:

  • Glass-LikeTM – dzięki, której uzyskano niemal idealnie gładką, zbliżoną do powierzchni szklanych, powierzchnię wewnętrzną, co ma podstawowe znaczenie przy czyszczeniu pęcherza i zachowaniu jego czystości – mycie pęcherza w środku przypomina naprawdę mycie szklanki.
  • Taste-FreeTM – woda przechowywana w Tactical 3L nie zmienia smaku i „nie przechodzi gumą”, nawet przy dość długim, kilkudniowym, jej przechowywaniu wewnątrz, co jest przypadłością wielu innych, zwłaszcza starszych lub tańszych czy „no-name’owych” systemów hydracyjnych. Działa to także w drugą stronę – pęcherz nie pochłania smaku przenoszonych płynów, dzięki czemu można korzystać z suplementów diety w tabletkach i izotoników.
  • Grunge-GuardTM – wspomagająca utrzymanie higieny systemu technologia zapobiegająca rozwojowi mikroorganizmów, przez co można nie obawiać się choćby powstawania w jego wnętrzu pleśni lub porastania glonami, co nieraz się zdarza zwłaszcza przy korzystaniu z przygodnych źródeł wody i późniejszego niedokładnego umycia czy też pozostawienia resztek płynu w systemie.

Zbiorniki Source WXPTM były chyba pierwszymi wkładami, które bez problemu można było umyć i dokładnie osuszyć. Uzyskano to poprzez zupełnie odmienne podejście w konstrukcji pęcherza. Wyposażono go w „klasyczny” wlew NC-Filler CapTM o średnicy 53 mm, ale w górnej części zbiornika wykonano otwór przez całą jego szerokość (ok. 145 mm). Pozwala to na bezproblemowe włożenie do wnętrza zbiornika nawet dość dużej dłoni, jego dokładne umycie i osuszenie, a także pozostawienie do wyschnięcia w pozycji zawieszonej – ewentualne pozostałości płynu wyciekną przez szeroki otwór i to bez konieczności stosowania wymyślnych wieszaków. Otwór zamykany jest poprzez zawinięcie górnej krawędzi wkładu na polietylenowym „pręcie” z zatrzaskami w formie haków na końcach, który przymocowany jest poniżej otworu. Po zawinięciu na całość nasuwa się plastikowy łącznik z uchwytem (mocowany do pęcherza cienką linką chroniącą go przed zgubieniem), który zabezpieczany jest przez przypadkowym wysunięciem przez wspomniane zatrzaski – daje to bardzo pewne i szczelne połączenie. Oczywiście można tą drogą również napełniać zbiornik.

W dolnej części zbiornika znajduje się przyłącze Quick Mate Technology (QMTTM) do rurki wyposażone w zaworek, który uniemożliwia wyciek płynu z wnętrza po jej odłączeniu. Ponadto jest ono przystosowane do łączenia z różnymi akcesoriami dodatkowymi, np. z filtrem Miox czy z przystawką Universal Tap Adaptor (UTATM). Pod QMTTM, na zewnętrznej powierzchni zbiornika, naklejono fragment cienkiej pianki, która ma zabezpieczać pęcherz przed uszkodzeniami spowodowanymi naciskiem przyłącza. Polietylenowa rurka, o długości 94 cm, jest umieszczona w ochronnym oplocie wykonanym z nylonu. Niestety, nie ma on żadnej warstwy izolującej termicznie, przez co zabezpiecza rurkę jedynie przed uszkodzeniami mechanicznymi, a nie przed wpływem temperatury otoczenia. Najprostszym sposobem na uniknięcie zamarznięcia lub zbytniego nagrzania się płynu w rurze jest wdmuchiwanie go z powrotem do zbiornika, po każdym użyciu.

Na końcu rurki umieszczono ustnik Storm-ValveTM – charakterystyczny element produktów Source. Jej oryginalność wynika z zastosowanych rozwiązań – po pierwsze, ustnik jest wygięty pod kątem prostym do – jeśli można tak powiedzieć – osi rurki (ma on tyle samo zwolenników, co przeciwników). Po drugie – w celu pobrania płynu nie zagryza się go, jak np. Camelbak Big Bite Valve. Po trzecie – zamykanie zaworu realizowane jest nie przez dodatkową dźwigienkę, a przez wciśnięcie ustnika (zarówno odbezpieczenie, jak i zabezpieczenie można wykonać zębami, ale wymaga to przytrzymania rurki), dodatkowo zaś można zaworek zablokować przez przekręcenie ustnika o około ¼ obrotu zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ustnik przed brudem jest zabezpieczany pokrywką Dirt-ShieldTM, przymocowaną kawałkiem cienkiej linki. Co ciekawe – jeśli ustnik jest odbezpieczony i nałoży się na niego pokrywkę następuje samoczynne jego zabezpieczenie.

POKROWIEC

W systemie Source Tactical 3L pęcherz umieszczony jest w pokrowcu z Cordury 500D, wyłożonym wewnątrz neoprenem służącym jako izolator, wyposażonym we własne, częściowo odłączalne szelki nośne o prostej konstrukcji, które wykonano z płaskiej taśmy nylonowej, dzięki czemu noszony może być samodzielnie. Mają one bardzo duży zakres regulacji długości, zaś dla poprawy komfortu noszenia umieszczono na nich także pasek piersiowy oraz obejmy z taśmy Velcro do mocowania rurki wkładu. Oczywiście Tactical 3L można nosić np. w kieszeni wewnętrznej plecaka czy też przyczepiony do kamizelki za pomocą własnych taśm (o tym dalej) – w takiej sytuacji integralne szelki chowa się do kieszeni na „plecowej” części pokrowca, zamykanej kawałkiem taśmy Velcro – w jej dolnej krawędzi wykonano otworek drenażowy, wspólny dla kieszeni szelek i komory pęcherza. W tej samej kieszeni znajduje się rozcięcie zamykane zamkiem błyskawicznym, służące do „obsługi” pęcherza bez konieczności wyjmowania go z pokrowca. Daje się przez nie (choć z pewnym trudem) wyjąć łącznik zamykający pęcherz, dzięki czemu uzyskuje się dostęp do jego wnętrza w celu wylania niewypitego płynu, umycia lub osuszenia. Możliwe jest również pozostawienie umytego systemu hydracyjnego z otwartym wkładem do wyschnięcia, zawieszonego w pozycji odwróconej i zaczepionego za integralny D-ring wszyty w dolnej części pokrowca od zewnątrz. Wkład utrzymywany jest na miejscu dzięki kołnierzowi otworu wlewowego, który wyprowadza się na zewnątrz przez otwór i dodatkowo blokuje obejmą zakrętki, nakręcaną na gwint kołnierza i dociskającą materiał pokrowca. Nieco poniżej korka naszyto pionowy uchwyt, który znacznie ułatwia napełniania wkładu. Z boku, po prawej stronie, ulokowano zamek błyskawiczny (lekko półkoliście), po rozsunięciu którego uzyskuje się możliwość wyjęcia pęcherza z pokrowca oraz łatwej instalacji filtra do wody. W górnej części na obu rogach wykonano otwory, przez które można wyprowadzić rurkę.

Obok nich, a także w dolnych rogach wszyto dość długie (ok. 20-centymetrowe) odcinki taśmy z czterem klamrami tworzące system mocowania Quick Connection Attachement (QCA™), służący do mocowania pokrowca do kamizelek lub plecaków wyposażonych w taśmy kompatybilne z MOLLE/PALS. W tym celu należy przełożyć wolne końce z klamrami męskimi przez sekcje PALS i zapiąć do przyszytych do pokrowca klamer żeńskich, a następnie dociągnąć taśmę przeplecioną przez drabinkę. Daje to stabilne mocowanie pokrowca, ale nie wszędzie można to zastosować – wymagana jest odpowiednia ilość sekcji taśm PALS – na plecach kamizelki SPC, na których umieszczono sześć rzędów taśm nie da się tego zrobić (minimum to siedem rzędów i pięć komórek). Taśmy mocujące są także za krótkie, by przełożyć je przez taśmy naramienne kamizelki. Można próbować improwizować, ale Tactical 3L jest dość długi i na pewno nie będzie wygodny, jeśli zostanie przyczepiony do kamizelki zbyt nisko.

Cały system jest stosunkowo lekki (masa wynosi 530 g), a jego wymiary (pustego), to: 42x19x5 cm. Tactical 3L produkowany jest w kolorach: czarnym, zielonym, Coyote Brown oraz w kamuflażach Multicam, amerykańskich Woodland i UCP, brytyjskim DPM, niemieckim Flecktarn oraz francuskim CCE.

Mr.S. (ten pierwszy): Używam tego systemu od kilku lat i muszę przyznać, ze jest jednym z lepszych, jakie miałem, choć niepozbawiony wad. Kątowy ustnik mi nie przeszkadza – przyzwyczaiłem się do jego używania, bardzo cenię sobie wygodny dostęp do wnętrza pęcherza i wygodę samodzielnego używania pokrowca. Jeśli chodzi o izolację termiczną, to zapewniał on przyjemnie chłodną wodę nawet w temperaturach dochodzących do 60°C podczas jednej z moich dalszych podróży w okolice Równika – woda, wyjęta z chłodziarki i wlana do Tacticala 3L pozostawała chłodna przez około 3 godziny (tyle zajęło mi w tamtych warunkach wypicie trzech litrów płynu). Wady to z całą pewnością brak izolacji termicznej na rurce oraz nie do końca dopracowany system mocowania MOLLE/PALS, zwłaszcza w przypadku kamizelek balistycznych – w takim wypadku najwygodniej nosić go na integralnych szelkach. Dzięki kieszeni na szelki, jeśli używa się systemu hydracyjnego noszonego w plecaku, unika się „pałętania” szelek po wnętrzu plecaka, ale cały system staje się wyraźnie grubszy – coś za coś. Nie korzystam też praktycznie z otworu w pokrowcu, który umożliwia umycie/osuszenie wkładu. Jeśli mam go umyć czy osuszyć, to po prostu wyjmuję pęcherz z pokrowca.