Source Military Kangaroo 1L

0

Source Military Kangaroo ThumbLato się skończyło, ale o nawadnianiu trzeba pamiętać zawsze. Jeśli nie macie pomysłu na przenoszenie niewielkiej ilości wody na krótkich wypadach, w sposób umożliwiający łatwe przyjmowanie płynów oraz pozwalający wykorzystać wodę nie tylko do picia – przeczytajcie poniższy opis. Prezentujemy miniaturowy system hydracyjny Kangaroo o pojemności jednego litra, ze stajni izraelskiej firmy Source, której kilka produktów już przedstawiliśmy wcześniej – systemy Tactical 3L oraz Diamond 3L.

Source Kangaroo to miniaturowy system hydracyjny, będący w istocie miękką manierką ze złączem do podłączenia wężyka z ustnikiem, jak w „pełnowymiarowym” bukłaku. Technologicznie jest on identyczny, jak jego „więksi bracia”, ale odróżnia się szczegółami konstrukcyjnymi oraz przeznaczeniem.

Półprzezroczysty wkład o pojemności 1 litra (dostępny jest także mniejszy, o pojemności 0,75 litra) wykonano z trójwarstwowego poliuretanu o dużej odporności, w charakterystycznym, zielonym kolorze, z zastosowaniem kilku zaawansowanych technologii:

  • Glass-LikeTM – dzięki, której uzyskano niemal idealnie gładką, zbliżoną do powierzchni szklanych, powierzchnię wewnętrzną, co ma podstawowe znaczenie przy czyszczeniu pęcherza i zachowaniu jego czystości.
  • Taste-FreeTM – woda przechowywana w Kangaroo nie zmienia smaku i „nie przechodzi gumą”, nawet przy dość długim, kilkudniowym, jej przechowywaniu wewnątrz, co jest przypadłością wielu innych, zwłaszcza starszych lub tańszych czy „no-name’owych” systemów hydracyjnych. Działa to także w drugą stronę – pęcherz nie pochłania smaku przenoszonych płynów, dzięki czemu można korzystać z suplementów diety w tabletkach i izotoników.
  • Grunge-GuardTM – wspomagająca utrzymanie higieny systemu technologia zapobiegająca rozwojowi mikroorganizmów, przez co można nie obawiać się choćby powstawania w jego wnętrzu pleśni lub porastania glonami, co nieraz się zdarza zwłaszcza przy korzystaniu z przygodnych źródeł wody i późniejszego niedokładnego umycia czy też pozostawienia resztek płynu w systemie.

Zasadniczą różnicą, oprócz wielkości, w porównaniu z „dużymi” zbiornikami Source, jest brak charakterystycznego otworu w jego górnej części, przez który można włożyć do wnętrza rękę w celu konserwacji bukłaka. Kangaroo kształtem przypomina torebkę na żywność liofilizowaną – jest szerszy na dole, dzięki czemu można go postawić bez obawy o jego wywrócenie, a po zużyciu płynu – dość ciasno zwinąć, przez co zajmuje bardzo mało miejsca.

W jego górnej części umieszczono wlew o niewielkiej średnicy, pozwalający na napełnienie zbiornika np. z kranu. Do napełnienia zakrętkę należy całkowicie odkręcić i złapać za integralny uchwyt, dzięki czemu nalewanie płynu jest łatwiejsze. W zakrętce, pod ochronnym kapturkiem, umieszczony jest zawór do picia, w przypadku wykorzystywania bukłaka jak zwyczajnej manierki. Podobnie, jak zawór znajdujący się na wężyku, także i ma możliwość zamknięcia go, gdy nie jest używany, co zapobiega wylewaniu się płynu podczas przenoszenia. Rozwiązanie sprawdza się w praktyce – picie jest łatwe, a w razie potrzeby bez problemu można użyć Source Kangaroo np. do przemycia rany czy podobnej czynności.

W dolnej części zbiornika znajduje się przyłącze Quick Mate Technology (QMT) do rurki wyposażone w zaworek, który uniemożliwia wyciek płynu z wnętrza po jej odłączeniu. Ponadto jest ono przystosowane do łączenia z różnymi akcesoriami dodatkowymi, np. z filtrem Miox czy z przystawką Universal Tap Adaptor (UTA). Pod QMT, na zewnętrznej powierzchni zbiornika, naklejono fragment cienkiej pianki, która ma zabezpieczać pęcherz przed uszkodzeniami spowodowanymi naciskiem przyłącza. Polietylenowa rurka, o długości 94 cm, jest umieszczona w ochronnym oplocie wykonanym z nylonu. Niestety, nie ma on żadnej warstwy izolującej termicznie, przez co zabezpiecza rurkę jedynie przed uszkodzeniami mechanicznymi, a nie przed wpływem temperatury otoczenia. Najprostszym zatem sposobem na uniknięcie zamarznięcia lub zbytniego nagrzania się płynu w rurze jest wdmuchiwanie go z powrotem do zbiornika po każdym użyciu.

Na końcu rurki umieszczono ustnik Storm-Valve z osłoną Dirt-Shield – charakterystycznym elementem produktów Source. Jej oryginalność wynika z zastosowanych rozwiązań – po pierwsze, ustnik jest wygięty pod kątem prosty do – jeśli można tak powiedzieć – osi rurki (ma on tyle samo zwolenników, co przeciwników). Po drugie – w celu pobrania płynu nie zagryza się go, jak np. Camelbak Big Bite Valve. Po trzecie – zamykanie zaworu realizowane jest nie przez dodatkową dźwigienkę, a przez wciśnięcie ustnika (zarówno odbezpieczenie, jak i zabezpieczenie można wykonać zębami, ale wymaga to przytrzymania rurki), dodatkowo zaś można zaworek zablokować przez przekręcenie ustnika o około ¼ obrotu zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ustnik przed brudem jest zabezpieczany pokrywką Dirt-Shield, przymocowaną kawałkiem cienkiej linki. Co ciekawe – jeśli ustnik jest odbezpieczony i nałoży się na niego pokrywkę następuje samoczynne jego zabezpieczenie.

Source Kangaroo, zarówno 1-litrowe, jak i o pojemności 0,75 l, bez problemu daje się umieszczać w różnego rodzaju ładownicach, w tym kieszeni na manierkę z systemu MOLLE i podobnych, ale wraz z bukłakiem nabywca otrzymuje pokrowiec, choć niezbyt szczęśliwej konstrukcji, który wyposażony jest w system mocowania MOLLE/PALS. Wykonany jest on z Cordury, a pomiędzy jego ściankami zaszyto 5 mm warstwę pianki poliuretanowej, izolującej przenoszony płyn od wpływu warunków zewnętrznych. pokrowiec zamykany jest klapką z rzepem, w której wykonano otwór na zakrętkę, dzięki czemu picie z Kangaroo bez używania rurki również jest możliwe. Po prawej stronie klapki naszyty elastyczny uchwyt do przeprowadzenia wężyka, zaś cały przód pokrowca pokryto taśmami MOLLE/PALS (dwie sekcje po cztery komórki).

Kangaroo o pojemności 1 litra ma wymiary 19,5 x 17 cm, masę 145 g i  jest dostępny samodzielnie jak i w zestawie z pokrowcem w czterech kolorach: czarnym, Coyote brown, kamuflażu UCP i Multicam.

System Source Military Kangaroo 1L przekazała do testów firma Alvika.