Source Military Diamond 3L

0

System hydracyjny Diamond z militarnej serii izraelskiej firmy Source, podobnie jak opisywany już wcześniej Camelbak Armorbak, przeznaczony jest przede wszystkim do użycia wraz z kamizelką balistyczną i zaliczany jest do kategorii systemów niskoprofilowych, czyli zbiorników o „standardowej” pojemności 3 litrów, ale jednocześnie bardzo płaskich i krótszych (za to szerszych) od klasycznych pęcherzy. Skrócenie i poszerzenie pęcherza znacznie podnosi komfort użytkowania systemu hydracyjnego, który nie wystaje poza kamizelkę balistyczną, dzięki czemu nie jest utrudnione poruszanie się w ciasnych pomieszczeniach czy przebywanie we wnętrzu pojazdów, takich jak  śmigłowce czy transportery opancerzone. Izraelska propozycja rozwiązania tych problemów, system Source Diamond 3L składa się z dwóch elementów – zbiornika Widepac™ 3L Low Profile oraz pokrowca w formie plecaka.

ZBIORNIK

Kluczowym element systemu czyli półprzezroczysty pęcherz Widepac™ 3L Low Profile, podobnie jak zbiornik systemu Source Tactical 3L, o pojemności 3000 mililitrów wykonano z trójwarstwowego poliuretanu o dużej odporności, w charakterystycznym dla firmy Source zielonym kolorze, z zastosowaniem kilku zaawansowanych technologii zwiększających jego użyteczność oraz trwałość:

  • Glass-LikeTM – dzięki, której uzyskano niemal idealnie gładką, zbliżoną do powierzchni szklanych, powierzchnię wewnętrzną, co ma podstawowe znaczenie przy czyszczeniu pęcherza i zachowaniu jego czystości – mycie pęcherza w środku przypomina naprawdę mycie szklanki.
  • Taste-FreeTM – woda przechowywana w zbiorniku nie zmienia smaku i „nie przechodzi gumą”, nawet przy dość długim, kilkudniowym, jej przechowywaniu wewnątrz, co jest przypadłością wielu innych, zwłaszcza starszych lub tańszych czy „no-name’owych” systemów hydracyjnych. Działa to także w drugą stronę – pęcherz nie pochłania smaku przenoszonych płynów, dzięki czemu można korzystać z suplementów diety w tabletkach i izotoników.
  • Grunge-GuardTM – wspomagająca utrzymanie higieny systemu technologia zapobiegająca rozwojowi mikroorganizmów, przez co można nie obawiać się choćby powstawania w jego wnętrzu pleśni lub porastania glonami, co nieraz się zdarza zwłaszcza przy korzystaniu z przygodnych źródeł wody i późniejszego niedokładnego umycia czy też pozostawienia resztek płynu w systemie.

Zasadniczą różnicą w stosunku do zbiornika WXP™ 3L jest kształt (krótszy i szerszy, w pewnym stopniu przypominający zarysy oszlifowanego diamentu) oraz konstrukcja. Jest to wciąż zbiornik typu Widepac™, ale – w przeciwieństwie do WXP™ – został pozbawiony klasycznego wlewu zamykanego zakręcanym korkiem NC-Filler Cap™. System napełnić można na dwa sposoby: przez zamykany listwą otwór w jego górnej części lub przez wężyk doprowadzający wodę, wykorzystując do tego adapter UTA. Likwidacja korka pozwoliła spłaszczyć sylwetkę systemu, wedle zapewnień producenta o 33% w stosunku do zbiorników o klasycznym kształcie, ale za jego kształt odpowiada przede wszystkim gródź wewnątrz pęcherza. Przegrodę umieszczono ją na środku zbiornika i zgrzano z jego górną i dolną ścianką. Ma ona wysokość około 5 cm, dzięki czemu napełniony pęcherz nie będzie mocno odstawał, a jednocześnie bez problemu daje się włożyć do wnętrza rękę dla dokładnego umycia czy osuszenia.

Zbiornik wyposażony jest w szybkozłączkę systemu QMT (Quick Mate Technology) z zaworkiem odcinającym wypływ cieczy po odłączeniu wężyka doprowadzającego wodę. Dzięki temu można bardzo łatwo wymienić wężyk w razie np. uszkodzenia lub też podłączyć do zbiornika filtr wody. Podobna złączka znajduje się na drugim końcu wężyka, co pozwala na łatwą zmianę ustnika (dostępne są dwa modele: Storm i Helix, różniące się konstrukcją – pierwszy opisaliśmy przy okazji omawiania systemu Tactical 3L, drugi zaś ma konstrukcję podobną do Big Bit Valve Camelbaka) lub podłączenie zaworka do picia w masce przeciwgazowej czy też wspomnianego adaptera UTA. Dzięki osadzeniu w szybkozłączce ustniki mają również możliwość obrotu o 360°, co ułatwia posługiwanie się nimi. Wężyk o długości 94 cm umieszczony jest w nylonowej osłonie, która – według informacji producenta – blokuje promienie UV, ogranicza sygnaturę w podczerwieni oraz zapobiega zmianie temperatury cieczy w wężyku. Sam wężyk wykonano w technologii uniemożliwiającej rozwój bakterii w jego wnętrzu.

POKROWIEC

Pokrowiec Source Diamond wykonano z lekkiej Cordury 500D z wewnętrzna warstwą izolacyjną z neoprenu, chroniącą przed różnicami temperatur i wyposażono w integralne szelki z paskiem piersiowym oraz cztery punkty mocowania. W przypadku przypięcia Diamonda bezpośrednio do kamizelki szelki chowa się w kieszeni pokrowca od strony pleców użytkownika, a pokrowiec mocuje się za pomocą czterech dość długich (około 30 cm) taśm o szerokości 20 mm, połączonych z klamrami ITW Nexus. Mocowanie jest banalnie proste i sprowadza się do przełożenia taśmy z męską klamrą przez punkt mocowania (np. wokół szelki kamizelki, przez sekcję taśm MOLLE/PALS), połączenia jej z żeńską częścią klamry przyszytą do pokrowca z drugim końcem taśmy oraz wybrania luzu. W ten sposób można przymocować system hydracyjny do niemal dowolnej części wyposażenia, nawet niepokrytej taśmami MOLLE/PALS.

Do wnętrza pokrowca można dostać się przez klapę zapinaną dwoma zamkami błyskawicznymi – jeden umieszczono poziomo w pobliżu szczytu pokrowca, a drugi ukośnie w dół. Dodatkowo róg klapy mocowany jest u zbiegu zamków kawałkiem rzepa i wyposażony w tasiemkę ułatwiającą rozpinanie zamków. Na klapie naszyto 3 rzędy taśm MOLLE/PALS (do wykorzystania jest jednak tylko 3 komórki w dwóch górnych rzędach i 2 w dolnym), zaś pomiędzy nimi umieszczono miękkie części taśm Velcro, na których przyczepić można identyfikatory lub naszywki. W pokrowcu na dole wykonano otworek drenażowy, nad nim naszyto taśmę z D-ringiem, a po bokach wykonano cztery otwory, przez które można wyprowadzić wężyk z wodą (po prawej i lewej stronie na górze pokrowca i w 1/3 jego wysokości). Kompletny system (pusty) ma masę 0,65 kg.

System Source Diamond 3L dostępny jest w pięciu wariantach kolorystycznych: kolorze czarnym, zielonym, Coyote Brown oraz w kamuflażach Multicam oraz UCP. Pokrowce na rurki zbiorników dostosowane są kolorystycznie do plecaków.

Mr.S. (ten pierwszy): W mojej ocenie system jest nieco wygodniejszy od Armorbaka. Przede wszystkim ma możliwość noszenia na integralnych szelkach, a poza tym daje się go przymocować nie tylko do sprzętu wyposażonego w system MOLLE/PALS. Nie do przecenienia jest możliwość dokładnego umycia i osuszenia zbiornika, nieznacznie tylko upośledzona w stosunku do Tacticala 3L. System bez problemu daje się mocować do wielu kamizelek zintegrowanych, a jego noszenie samodzielnie nie przysparza niewygód, choć szelki nie są specjalnie szerokie. Rezygnacja z „klasycznego” wlewu powoduje, że konieczne staje się wykorzystanie do napełniania adaptera UTA, co oznacza dodatkowy wydatek – wyjmowanie zbiornika z pokrowca nie jest specjalnie sensowne. Jednak za stosunkowo niewielką kwotę zyskuje się możliwość napełniania zbiornika bez konieczności zdejmowania go z pleców, co w niektórych sytuacjach ma niebagatelne znaczenie. System powstał z myślą o noszeniu go na kamizelce i ewentualnie samodzielnie i w takiej roli spisuje się najlepiej. Nie jest więc dla każdego, ale osoby potrzebujące specyficznego systemu hydracyjnego powinny być z Diamonda zadowolone.

System Source Diamond 3L przekazała do testów firma Alvika.