Śnieżny MARPAT – USMC Disruptive Overwhite Uniform

0

Niedawno wprowadzony do użycia przez amerykańską piechotę morską kamuflaż zimowy zostały opracowany w ramach programu USMC Disruptive Overwhite Uniform Program przez dość kontrowersyjną postać Guya Cramera z firmy Hyperstealth na zlecenie USMC Program Manager Infantry Combat Equipment (PMICE). Prace nad kamuflażem rozpoczęły się w 2005 roku od przebadania dostępnych na rynku zimowych wzorów maskujących, zarówno wojskowych jak i cywilnych.

Kolejnym etapem było stworzenie na ich podstawie około 30 wzorów, z których do końcowych testów zakwalifikowały się trzy. Ostatecznego doboru dokonali strzelcy wyborowi Korpusu na podstawie fotosymulacji, wykorzystując metody badawcze opracowane na Akademii West Pont. Próby w jednostkach piechoty morskiej oraz Centrum Szkolenia Walki w Górach rozpoczęły się w listopadzie 2006 roku. Od 2007 roku nowe narzutki maskujące zostały oficjalnie przyjęte do wyposażenia USMC.

Komplet maskujący składa się z parki, spodki i pokrowca na plecak. Nie ma pokrowców na rękawice i hełm, ale jako uzupełnienie zestawu wykorzystywane były pokrowce na rękawice i hełm ze starego kompletu maskującego w kolorze jednolicie białym.

Całość jest wykonana z cienkiego nylonu 40D pokrytego DWR, przy czym – według producenta – powłoka wytrzymuje do 50. prań. Trudno w tym przypadku mówić o całkowitej wodoodporności, ale DWR powoduje, że woda perli się na tkaninie i spływa nie wsiąkając. Przez krótki zestaw czas może wytrzymać nawet dość intensywny opad, ale nie ma się co łudzić, że uchroni użytkownika od przemoknięcia podczas dłuższego klęczenia czy leżenia w śniegu, jednak jest bez porównania lepszy, niż poprzedni kamuflaż zimowy Sił Zbrojnych USA. Przede wszystkim miał być lżejszy od dotychczas używanych, nienasiąkający wodą oraz zapewniać ciche poruszanie się – zastosowany do konstrukcji zestawu nylon spełnia te warunki, szelest przy poruszaniu się jest porównywalny ze standardowym mundurem MCCUU. Zastosowany nylon zapobiega też „prześwitywaniu” munduru polowego spod materiału po jego zmoczeniu. Materiał spełnia wojskowe normy reemisji promieniowania podczerwonego, dzięki czemu nie „świeci” podczas obserwacji przez urządzenia noktowizyjne. Cały komplet ma masę około 550 gramów i produkowany jest w „standardowej” rozmiarówce amerykańskich mundurów czyli dostępne są różne warianty tęgość-wzrost.

Wzór maskujący składa się z pikseli, choć może bardziej precyzyjnym określeniem będą tu fraktale, z których najmniejszy ma rozmiar ok. 3×3 mm, w trzech odcieniach szarości tworzących dość duże plamy narzucone na białe tło. W kamuflażu dominującym kolorem jest biały, dwa odcienie szarości (najjaśniejszy i średnio intensywny) występują w zbliżonych proporcjach, najciemniejszy szary podkreśla jedynie część konturów plam średnio intensywnych, uzupełnianych najjaśniejszymi podbarwieniami, tworząc wrażenie trójwymiarowości. Raport (powtarzalność wzoru) jest zbliżony do standardowego kamuflażu MARPAT, aczkolwiek z oczywistych względów plam jest mniej. Kamuflaż najlepiej będzie sprawdzał się w pofałdowanym terenie, w przypadku „prześwitywania” gruntu przez śnieg albo w lesie – na jednolitym, gładkim śniegu maskuje nieco gorzej, niż  kamuflaż jednolicie biały. Efekty naszego mikrotestu przeprowadzono w warunkach zimowych można sprawdzić na zdjęciach.

Spakowany komplet narzutek (oprócz pokrowca na plecak) mieści się w kieszeni cargo spodni munduru polowego.

Parka

Parka ma krój bardzo podobny do narzutowej parki w kamuflażu pustynnym nocnym i starszego wzoru parki od zimowego kompletu maskującego. W przeciwieństwie jednak do tej pierwszej nie ma możliwości podpięcia podpinki, zaś od drugiej różni ją przede wszystkim zastosowanie do zapięcia guzików, a nie zatrzasków. Kurtka jest też nieco krótsza, niż parki M-51 i M-65.

Parka zapinana jest pięcioma dużymi, białymi guzikami – mają rozmiar dokładnie taki sam, jak guziki służące do zapinania patek ściągających rękawy w parce M-65, dzięki czemu nie jest problemem ubranie się w nią bez zdejmowania rękawic. Do dopasowania w pasie służy ściągacz z białej linki (nieelastycznej) wyposażony w białe ściągacze z tworzywa. Dół parki (fishtail) jest ściągany podobną linką, ale bez stoperów – zgodnie z „tradycją” poły parki można obwiązać wokół ud użytkownika, tworząc rodzaj kombinezonu, co zapobiega podwijaniu się narzutki i odsłanianiu odzieży znajdującej się pod spodem. Dodatkowo unika się w ten sposób podwiewania przez wiatr..

Obszerny kaptur, pod który bez problemu mieści się hełm, wyposażono w jeden ściągacz umożliwiający dopasowanie do głowy noszącego, wykonany z białej linki i wyposażony w dwa białe stopery. Z przodu kaptura wykonano niewielki daszek, ale nie ma on służyć ochronie twarzy użytkownika – jego przeznaczeniem jest raczej zawinięcie pod rant hełmu, co po ściągnięciu i dopasowaniu kaptura zapobiega jego zsuwaniu się.

Rękawy kurtki zakończone są nieregulowanym elastycznym ściągaczem, który wykonany jest z shockcordu zaszytego w tunelu na końcu mankietu.

Parkę wyposażono w dwie kieszenie przelotowe, wykonane równolegle do ściągacza w pasie, około 5 cm pod nim. Otwory zakrywane są prostymi patkami zapinanymi na centralnie umieszczony odcinek rzepa. Przelotki mają umożliwiać sięganie do kieszeni munduru noszonego pod kamuflażem zimowym – ich kształt i umieszczenie ewidentnie wskazuje na to, że projektanci przewidzieli je do współpracy z kompletem APECS. W prawej kieszeni, od wewnątrz, naszyta jest mała kieszonka zamykana żyłkowym zamkiem błyskawicznym z uchwytami po obu stronach „maszynki”, do których przymocowano kawałki tasiemki, z dostępem od góry, równolegle do krawędzi przelotki. Kieszeń ma wymiary ok. 20×24 cm i służy jako pokrowiec na kurtkę – nieużywaną parkę zwija się do wewnątrz kieszeni i zamyka suwakiem, tworząc poręczny pakiet, o wymiarach kieszeni i grubości (bez ściśnięcia) około 8-9 cm. Przy noszeniu parki na sobie można tę kieszonkę wykorzystać do przenoszenia niewielkich, lekkich przedmiotów.

Metka z rozmiarem, danymi kontraktu, producenta i instrukcją użytkowania oraz konserwacji wszyta jest od wewnątrz pod kołnierzem, na prawym barku.

Spodnie

Spodnie krojem zbliżone są do spodni od poprzedniego kompletu kamuflażu zimowego, jednak występują w nich pewne różnice. Zasadniczą jest brak możliwości dopięcia podpinki, co było możliwe w starym zestawie.

Spodnie mają prosty krój, ze stosunkowo szerokimi nogawkami, które umożliwiają noszenie pod spodem spodni od kompletu APECS wraz z ocieplaczem. Zapinane są na duży guzik, identyczny, jak w przypadku parki, i wyposażone w niezamykany rozporek. Do dopasowania spodni w pasie służy ściągacz z białej linki z dwoma białymi stoperami. Od wewnętrznej strony pasa, z boku, przyszyte są dwa uchwyty na szelki – można zastosować szelki od spodni M-65 albo z zestawu ECWCS/PCU. Mankiety nogawek, podobnie jak mankiety rękawów, są wyposażone w stałe elastyczne ściągacze.

W spodniach wykonano dwie przelotowe kieszenie, umieszczone po bokach, bezpośrednio pod pasem – mają one umożliwić sięganie do kieszeni spodni noszonych pod kamuflażem. Wloty zakryte są patkami, których nie wyposażono w żadne zapięcia. Wewnątrz prawej kieszeni naszyta jest kieszonka o wymiarach 15×20 cm, zamykana żyłkowym zamkiem błyskawicznym z uchwytami po obu stronach „maszynki”, do których przymocowano kawałki tasiemki o przeznaczeniu identycznym, jak podobna kieszeń w parce, pakiet ma też podobną grubość (7-8 cm). Dostęp do kieszeni jest pionowy, równoległy do krawędzi kieszeni przelotowej.

Metka z rozmiarem, danymi kontraktu, producenta i instrukcją użytkowania oraz konserwacji wszyta jest od wewnątrz, pod pasem na prawym pośladku.

Pokrowiec na plecak

Nowy pokrowiec wykonany jest identycznie, jak znane z plecaków ALICE. W „stanie luźnym” tworzy koło o średnicy ok. 75 cm, ściągnięte w środku elastycznym ściągaczem z gumy o okrągłym przekroju. Rozmiary pozwalają na bezproblemowe założenie go na stosunkowo duże plecaki systemu ILBE, w tym powiększonej ILBE Recon, nawet z doczepionym po bokach i na dole sprzętem – można go rozciągnąć „wzdłuż” na około 120 cm. Oczywiście system nośny plecaka będzie wystawał. Wewnątrz pokrowca wszyta metka z danymi kontraktu, producenta i instrukcją użytkowania.