S&S Precision Manta Strobe

2

S&S Precision Manta Strobe 09S&S Precision (czasem jako S and S Precision, ale nie jest to SS Precision) to niewielkie amerykańskie przedsiębiorstwo z Virginia Beach, założone przez byłych Navy SEALs, zajmujące się tworzeniem niszowych, bardzo specjalistycznych produktów, odpowiadających na specyficzne potrzeby konkretnych użytkowników. Jednym z rozwiązań, które jednak trafiło do szerszego grona odbiorców są nahełmowe markery stroboskopowe Manta Strobe.

S&S Precision Manta Strobe 01To właśnie przy wsparciu potencjalnych użytkowników w S&S Precision opracowano system znakowania swój-obcy o nazwie AIMS (Advanced Illumination & Marking Systems), składający się z małych sygnalizatorów V-lite oraz nahełmowego markera stroboskopowego Manta Strobe, który doczekał się już III generacji, wdrożonej do produkcji w 2012 roku. Przy tworzeniu stroboskopu Manta, zdecydowano się wykorzystać nowoczesne technologie, dzięki którym udało się stworzyć marker stroboskopowy o znacznie mniejszych rozmiarach i wadze, niż dotychczas wykorzystywany na całym świecie stroboskop sygnalizacyjny MS-2000. Mniejsze gabaryty oraz specyficzny, opływowy kształt S&S Precision Manta Strobe zoptymalizowane zostały pod kątem użycia na hełmach balistycznych i kaskach – brano tu pod uwagę głównie nowoczesne konstrukcje, w rodzaju Ops-Core FAST czy Crye Precision AirFrame. Do czego służy strobo? Do wskazywania pozycji sił własnych, za pomocą błyskającego sygnału – widocznego w noktowizji lub gołym okiem, w zależności od sytuacji.

KONSTRUKCJA

S&S Precision Manta Strobe 07Budowa, zasilanej pojedynczą baterią CR123, lampy stroboskopowej jest bardzo prosta – zasadniczo jest to przezroczysta, wykonana z przydymionego tworzywa sztucznego, obudowa o opływowym kształcie przypominającym nieco właśnie rybę z gatunku manta, będąca jednocześnie pojemnikiem na baterię, w której umieszczono zestaw zaprogramowanych diod LED. Podstawa, na której znajduje się płytka z układem elektronicznym, wykonana została z wytrzymałego tworzywa w kolorze piaskowym, a na jej dnie przyklejony został fragment taśmy Velcro z ostrą częścią (haczyki) rzepa, umożliwiający mocowanie lampy na powierzchni hełmów i kasków.

Istnieją następujące warianty S&S Precision Manta Strobe:

S&S Precision Manta Strobe sheet

Widoczny na zdjęciach model to MS-0013 działający w trybie strobo IR (za co odpowiadają trzy diody LED – przednia i dwie boczne) oraz w trybie strobo światła widzialnego (dwie diody LED w przedniej części lampy)

S&S Precision Manta Strobe 03W tylnej części lampy S&S Precision Manta Strobe znajduje się plastikowa nakrętka służąca jako pokrywa przedziału baterii. W nakrętce umieszczono również gumowy, przycisk włączający i wyłączający stroboskop. Przycisk jest chropowaty, dzięki czemu łatwiej operuje się nim w rękawiczkach lub w warunkach dużej wilgotności. Po bokach przezroczystej obudowy umieszczono dwa owalne przyciski umożliwiające zmianę trybu pracy lampy.

S&S Precision Manta Strobe 04Aby włączyć strobo należy wcisnąć przycisk znajdujący się w tyle nakrętki – uruchomienie zostanie zasygnalizowane trzema wibracjami. Domyślnie lampa włącza się w trybie stroboskopu IR, aby uniknąć przypadkowego oślepienia użytkownika lub jego zdemaskowania. Przełączanie między trybami pracy wykonuje się poprzez równoczesne wciśnięcie dwóch przycisków na bokach obudowy i przytrzymanie ich przez około 1,5-3 sekundy.

S&S Precision Manta Strobe 08 - Manta versus MS-2000W porównaniu do MS-2000, którego Manta jest prawowitym następcą, zdecydowanie udało się obniżyć masę (59 gram z baterią i 42 gramy bez baterii, w przypadku MS-2000 jest to odpowiednio 153 i 106 gramów) oraz wymiary (patrz zdjęcie obok). Opływowy kształt zmniejsza „czepliwość” w ciasnych pomieszczeniach i dużo lepiej sprawdza się podczas skoków spadochronowych, zmniejszając ryzyko wypadku. Obie lampy charakteryzują się podobną mocą światła i jego widocznością, zarówno w trakcie pracy w trybie widzialnym, jak i podczerwieni. Manta Strobe jest oczywiście odporny na zanurzenie (do około 20 metrów) oraz na upadki z wysokości.

Warto zaznaczyć, że ze względu na dużą popularność lamp Manta w jednostkach specjalnych, na rynku pojawiło się mnóstwo kopii przeznaczonych do zabawy w ASG. Trzeba przyznać, że część z nich jest bardzo trudna do odróżnienia od oryginału.