Salomon Quest 4D GTX

1

Salomon Quest 4D Gore-tex Olive 02Salomon Quest 4D GTX to jedne z najbardziej znanych wysokich butów trekkingowych francuskiej firmy Salomon, uznanego producenta obuwia sportowego i trekkingowego, cieszącego się niezwykłą popularnością wśród turystów, ale również pośród jednostek specjalnych na całym świecie. Lekkie, wygodne i dobrze zaprojektowane.

Historia firmy Salomon zaczyna się w 1947 roku jako producenta krawędzi do nart, żeby wkrótce przerodzić się w znaczącego gracza na rynku sprzętu narciarskiego. Tak naprawdę, to w branżę obuwniczą, francuska firma weszła dopiero w latach 90. ubiegłego wieku, ale obecnie większość ludzi kojarzy ją właśnie z nartami oraz butami – trailowymi lub trekkingowymi, takimi jak Speedcrossy. Od 2005 roku Salomon należy do korporacji Amer Sports, razem z takimi markami jak Suunto czy Arc’teryx.

Salomon Quest 4D Gore-tex Olive

Salomon Quest 4D GTX z membraną GORE-TEX zyskały, ze względu na niską masę, duży komfort i niezły design, całkiem spore uznanie wśród amerykańskich sił specjalnych, a stamtąd moda szybko przeniosła się na innych „specjalsów” i ich naśladowców na całym świecie.

KONSTRUKCJA

Salomon Quest 4D Gore-tex Olive 03Buty Salomon Quest 4D to wysoki model trekkingowy, sięgający sporo ponad kostkę, dzięki czemu zapewnia solidne jej trzymanie podczas marszu. Cholewka buta o wysokości 20 cm (w przypadku rozmiaru EU 45 1/3 /UK10.5/US11), nieco rozszerzająca się w przedniej części, wykonana została z połączenia dwóch materiałów – w dolnej części jest to fabrycznie zaimpregnowana skóra welurowa, w górnej znajduje się nylonowa tkanina. Rozwiązanie takie pozwoliło stworzenie stosunkowo lekkiej konstrukcji, ale wciąż zapewniającej stabilność. Wykrój skórzanego elementu oraz miejsca mocowania przelotek do sznurowania nie jest wybrany przypadkowo – jego kształt ma zapewniać lepsze trzymanie zasznurowanego buta.

Salomon Quest 4D Gore-tex Olive 05Wnętrze cholewki stanowi sklejona ze skórą membrana paroprzepuszczalna W.L. Gore & Associates GORE-TEX Perfomance Comfort, a kolejną warstwę – tekstylna wyściółka z materiału odprowadzającego wilgoć od stopy oraz mająca funkcję zapobiegania rozwojowi bakterii (dzięki niej buty mniej śmierdzą po dłuższym użytkowaniu).

Język, wykonany z nylonowej tkaniny, ma kształt zbliżony kształtem do rombu, jest szeroki i miękko wyściełany – podczas wiązania buta dobrze się układa i nie uciska, co mogłoby powodować znaczny dyskomfort w trakcie użytkowania.

Salomon Quest 4D Gore-tex Olive 06Szczyt cholewki jest miękko wyściełany, dzięki czemu but nie wżyna się w okolicach kostki i łydki. W tylnej części cholewki, w rejonie pięty, na jej zewnętrznej powierzchni zamontowany został element z tworzywa sztucznego zwiększający stabilność , ale także zwiększający odporność na uszkodzenia mechaniczne – co ciekawe, stanowi on część podeszwy. Nad nim umieszczono pętlę z taśmy, ułatwiająca zdejmowanie lub zakładanie buta.

Salomon Quest 4D Gore-tex Olive 13 (Fot: Agnieszka Szwed)

System wiązania opiera się, licząc od czuba, na jednej skórzanej pętli, wykonanych z lekkich stopów trzech przelotkach, jednym zacisku oraz dwóch haczykach. Sznurówki są dość grube i nie mają tendencji do rozwiązywania się w trakcie chodzenia.

PODESZWA

4dchassis-breakdownSalomon Quest 4D GTX wykorzystują wielowarstwową podeszwę wykonaną w technologii Salomon 4D Chassis, zapewniającą wysoki poziom amortyzacji wstrząsów. Co bardzo ważne, podeszwa w przedniej części buta przechodzi w gumową osłonę czuba, która znacznie przedłuża życie butów, gdyż w normalnym użytkowaniu ta część jest mocno narażona na uszkodzenia po kontakcie, np. ze skałami. Podeszwa z cholewką połączona jest za pomocą silnego kleju – nie jest zszywana.

Salomon Quest 4D Gore-tex Olive 09W bucie wykorzystano sztandarowy model Salomona, czyli niepozostawiającą zabrudzeń podeszwę Contagrip®. Cała konstrukcja w oparciu o platformę 4D Chassis, ramę poprawiającą stabilność, składa  się z czterech elementów (stąd 4D w nazwie): bieżnika Contagrip, nylonowej wkładki stabilizującej śródstopie, amortyzującej pianki EVA oraz stabilizatora pięty. Taka konstrukcja daje możliwość naturalnej pracy stopy podczas poruszania się, jednocześnie stabilizując piętę oraz zapewniając podparcie stopy w środkowej części. Dla poprawienia amortyzacji w piętce znajduje się dodatkowo pianka EVA dająca lepszą amortyzację i podparcie. Stabilizatory pięty i śródstopia wykonano z dość sztywnego nylonu o fakturze przypominającej włókno węglowe zalane żywicą. Sam bieżnik składa się z wielu elementów o różnej twardości i geometrii, co zwiększa przyczepność na różnych powierzchniach. Wzór bieżnika pozwala na szybkie hamowanie na krótkim odcinku (zwraca uwagę czerwony stoper na pięcie, ustawiony celowo w przeciwnym kierunku), można go również nazwać samooczyszczającym się. Boczne krawędzie na wysokości śródstopia zostały zoptymalizowane pod kątem wykorzystania z linami.

Podeszwa uzupełniona jest wkładkami z materiału Ortholite, dzięki któremu bakterie nie rozwijają się zbyt szybko i but dłużej nie śmierdzi.

Masa buta w rozmiarze  EU 45 1/3 /UK10.5/US11 to 706 g.

Salomon Quest 4D Gore-tex Olive 07Buty dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów, zarówno w wersji męskiej, jak i damskiej. W zależności od roku produkcji Salomon Quest 4D GTX dostępne były w różnych wariantach kolorystycznych – najpopularniejsze to Autobahn (szaro-czarne), Absolute Brown (brązowe, przez pewien czas produkowane wyłącznie na rynek europejski), Olive (oliwkowo-zielone, widoczne na zdjęciach). W 2015 roku odświeżono nieco wygląd butów i wprowadzono do sprzedaży model Quest 4D 2 GTX oraz identyczny konstrukcyjnie z poprzednikiem Quest Origins GTX wykonany z licowej skóry. Z myślą o służbach mundurowych wprowadzono także serię Salomon Forces, ale to temat na oddzielną historię. Pojawienie się nowego modelu pozwala na zdobycie starszej wersji za stosunkowo niewielkie pieniądze.

###

Salomon Quest 4D Gore-tex Olive 14 (Fot: Agnieszka Szwed)Mr. S. (ten drugi): Butów Salomon Quest 4D GTX używam od maja 2013 roku, jednak należę do osób, które obuwie membranowe noszą wyłącznie w okresie jesienno-wiosennym, gdyż pocę się nawet w sandałach. Questy musiały z tego powodu nieco poczekać na pierwszą, dłuższą wizytę w terenie, ale stwierdziłem, że zaryzykuję i zabrałem je w sierpniu 2013 na wyjazd w Tatry, gdzie sprawdziły się całkiem nieźle, bez wstępnego rozchodzenia. O dziwo, pomimo dość różnych temperatur (zakres od +15 do +30 stopni, w zależności od dnia i godziny), stopy mi nie odpadły, pomimo obecności membrany. Od tego czasu buty wykorzystywałem podczas różnych wyjazdów, zarówno trekkingowych, jak i bardziej „taktycznych” i strzelnicowych, w różnych warunkach atmosferycznych i temperaturowych. Oczywiście, że „do miasta” również, choć preferuję jednak inne buty, a że mogę sobie pozwolić na wybór… 🙂

Wnioski z użytkowania po takim czasie (marzec 2015) przedstawiają się następująco:

  • z@jeb1śc1e lekkie i wytrzymałe,

  • bardzo wygodne, nawet w trakcie dłuższego noszenia,

  • świetna amortyzacja, nawet na twardym terenie, jak beton czy skała,

  • dobra trakcja w różnych warunkach terenowych i możliwość szybkiego wyhamowania na różnych podeszwach,

  • świetny wygląd!

Salomon Quest 4D Gore-tex Olive 13 (Fot: Agnieszka Szwed)Problem pojawiał się, gdy podeszwa złapała odrobinę wilgoci – wtedy w trakcie poruszania się po skale, a dokładniej po fragmencie szlaku z wielkich kamieni, zaczynałem odczuwać sporą niestabilność na linii prawo-lewo. But się nie ślizgał, ale czuło się chwianie, które powodowało uczucie niepewności. W zasadzie jest to jedyny poważny problem, z którym do tej pory się spotkałem, bo długi czas schnięcia po całkowitym zamoczeniu jest typowy dla butów z membranami paroprzepuszczalnymi. Pewnego rodzaju wadą jest skrzypienie na powierzchniach w rodzaju lastryka, gdy chodzi się po nich w mokrych butach.

W mojej parze membrana GORE-TEX wciąż zatrzymuje wilgoć i nie przetarłą się w miejscach, gdzie but zgina się w trakcie noszenia – wiem, że takie sytuacje zdarzały się wśród znajomych użytkowników Questów, czasem nawet po dość krótkim okresie noszenia. Membrana pęka w miejscach uginania się skóry, co powoduje przeciekanie. Jeżeli problem się pojawi, nastąpi aktualizacja.

Część zdjęć – Agnieszka Szwed