Revision Eyewear Sawfly

0

Wywodząca się z Kanady firma Revision Eyewear jest jednym z najbardziej znanych producentów środków ochrony dla użytkowników ze służb mundurowych. Jednym z jej najbardziej znanych  produktów są okulary balistyczne Revision Sawfly, znajdujące się w wyposażeniu szeregu sił zbrojnych, w tym kanadyjskich, amerykańskich, brytyjskich i niemieckich. Okulary Sawfly są również popularne w Polsce, można je np. znaleźć u morskich komandosów z JW Formoza. atlskin. Okulary ochronne Revision Sawfly dostępne są na rynku w trzech wersjach produkcyjnych, różniących się kształtem szyb ochronnych oraz ich powierzchnią.

Revision Sawfly charakteryzują się „ciągłą” oprawką, która obejmuje całą górną krawędź szyby. W porównaniu do opisywanych wcześniej okularów ESS ICE, przy spojrzeniu w górę użytkownik zatem będzie widział wąski pasek oprawki, co minimalnie ogranicza pole widzenia, ale nie koliduje z hełmem czy innym nakryciem głowy. Oprawka wykonana jest z ze stosunkowo miękkiego tworzywa sztucznego (jedyne metalowe elementy okularów to dwa malutkie wkręty mocujące od spodu zauszniki), dzięki czemu jej mechaniczne uszkodzenie poprzez naciskanie czy zginanie, a nawet nadepnięcie, jest bardzo trudne. Demonstrują to na wielu targach przedstawiciele Revision, którzy wiążą oprawkę bez szyby w supeł, po czym prostują ją i osadzają w niej szybę.

Zauszniki są skokowo regulowane na długość – możliwe są cztery położenia, przy czym różnica pomiędzy dwoma skrajnymi wynosi około 13 mm (skok pomiędzy poszczególnymi położeniami to około 3 mm). W każdym z czterech położeń zauszniki blokowane są przez okrągłą wypustkę poruszającą się w wycięciu z czterema „gniazdami” – w zależności od egzemplarza opór stawiany przez mechanizm regulujący potrafi się różnić i zmienia się w trakcie użytkowania, ale nie na tyle, by zauszniki same się rozregulowywały. W okolicy uszu, na dolnej krawędzi, zauszniki pokryte są tworzywem o innej fakturze i twardości, przypominającym gumę, zwiększającym komfort noszenia oraz poprawiającym stabilność ułożenia okularów na głowie. Na końcu zauszników wykonane są otwory, w których umieszcza się gumową tasiemkę o szerokości około 10 mm, z płaskim regulatorem długości, mocującą okulary na głowie użytkownika. W nowszym typie oprawek wykonano na górnej powierzchni ozdobne przetłoczenia, a mocowania zauszników ozdobiono logiem producenta i nadano im nieco bardziej agresywny kształt. Poza tym wprowadzono inne kolory oprawek – oprócz dostępnych dotąd czarnych pojawiły się także piaskowe, oliwkowe, Foliage Green, Tan 499 (ciemniejszy kolor piaskowy, lepiej komponujący się z kamuflażem Multicam).

Szyba okularów Sawfly wykonana z wytrzymałego poliwęglanu o wysokich parametrach optycznych, o grubości około 3 mm w centralnym punkcie, osadzana jest w oprawce przez umieszczenie występów blokujących na jej górnych rogach w odpowiadających im wycięciach oraz „nasunięcie” na nią oprawki (tu wykorzystywana jest jej elastyczność). Firma Revision zdecydowała się na pewne uproszczenie – dotąd dostępne były trzy odmiany szyb, ale w najnowszym wariancie zdecydowano się wprowadzić jeden model o maksymalnie optymalnym kształcie i powierzchni. Mocowanie jest pewne, szyba nie ma tendencji do luzowania się, a tym bardziej wypadania, nawet po uderzeniu. Podobnie, jak oprawka, sama szyba również jest w pewnym elastyczna – daje się ją zginać bardziej niż szyby „innych znanych producentów” bez uszczerbku dla niej. Nawet zgięcie jej tak, że oba końce się zetkną nie powoduje pęknięcia, choć ślad po takim eksperymencie pozostaje i konieczna będzie jej wymiana na nową.

Szyby pokryte są obustronnie powłoką zapobiegającą zarysowaniu i parowaniu oraz zapewniającą odporność na działanie wielu czynników chemicznych, w tym także DEET (środek używany w płynach przeciw insektom, który powoduje matowienie poliwęglanowych powierzchni). Standardowo dostępne są szyby w następujących wersjach: przezroczysta, wysokokontrastowa żółta, klasyczna przyciemniana i polaryzacyjna. Bardzo ciekawe są opcjonalne szyby Vermillion, czerwono-bursztynowe, również zwiększające kontrast widzenia podobnie, jak żółta, ale zapewniające pewną ochronę przez światłem słonecznym i nie męczące wzroku. W zestawach wojskowych dla Bundeswehry znajduje się także szyba zielona, chroniąca przed promieniowaniem laserowym. Wszystkie szyby spełniają wymogi bezpieczeństwa wedle amerykańskich norm MIL-PRF-31013 i ANSI Z87.1 oraz europejskiej CE EN166 FT, zapewniają także całkowitą ochronę przed promieniowaniem UV-A/B/C.

W wycięciu szyby umieszczony jest „nosek”, składający się z plastykowej podstawy i silikonowych skrzydełek obejmujących nos użytkownika, blokowany na wcisk. W jego górnej części wykonano występ do mocowania oprawek szkieł korekcyjnych, wykonanych z miękkiego tworzywa sztucznego w kolorze szarym. Co ciekawe – „standardowy nosek” jest czarny i jest wykorzystywany we wszystkich rodzajach szyb, oprócz przezroczystej, która ma własny „nosek” z przezroczystą podstawą i prawie przezroczystymi płatkami silikonu.

Cały zestaw przechowywany jest w pokrowcu z Cordury z miękkim wyściełaniem, z przegródkami na szyby oraz woreczkiem do przechowywania okularów, będącym jednocześnie szmatką do czyszczenia szyb. Pokrowiec można przytroczyć do paska za pomocą dwóch szlufek lub przyczepić do oporządzenia plastikowym karabińczykiem. Okulary z szybą i paskiem elastycznym mają mase około 28 g.

Sawfly produkowane są w dwóch rozmiarach – Regular i Large – dobieranych w zależności od obwodu głowy użytkownika, dlatego przed zakupem warto wejść na stronę producenta i dobrać właściwy rozmiar. Okulary sprzedawane są w następujących  konfiguracjach:

  • Sawfly Basic Kit – oprawki z paskiem nagłownym, jedna szyba przezroczysta lub przyciemniona, pokrowiec oraz ściereczka do szyb.
  • Sawfly US Military Kit/Essential Kit – oprawki z paskiem nagłownym, szyby przezroczysta i przyciemniona, pokrowiec oraz ściereczka do szyb.
  • Sawfly Deluxe Kit – z dodatkową szybą wysokokontrastową, żółtą.>Sawfly Shooters Kit – z dodatkową szybą w kolorze Vermillion, zamiast żółtej.

Mr.S. (ten pierwszy): Revision Sawfly używam od ponad dwóch lat i muszę przyznać, że spisują się świetnie, zarówno jako okulary EDC (choć nie zawsze pasują do sytuacji), jak i okulary ochronne na strzelnicy. Płaskie i elastyczne zauszniki bardzo dobrze układają się pod ochronnikami słuchu i nie uwierają, nawet przy dłuższym noszeniu. Daje się je komfortowo nosić z czapką i hełmem. Na początku używałem szyb EN Cut, a od ponad roku – Max Wrap oraz okularów w najnowszej odmianie. Różnica jest kolosalna. Oprócz lepszej ochrony wzroku (mniejsza szczelina pod dolną krawędzią szyby, lepsza ochrona boków oczodołu) zapewniają także lepszą ochronę przed światłem słonecznym, w tym odbijającym się od skóry policzków. Powłoka ochronna zdaje egzamin, choć cudów oczekiwać nie można i okulary w końcu się porysują, a wcześniej zaczną parować, choć temu ostatniemu można zaradzić stosując odpowiednie specyfiki. Nieco wprawy wymaga wymiana szyby – tę czynność należy przećwiczyć, bo nie jest tak prosta, jak w produktach konkurencji. Dobrze też jest używać pokrowca-szmatki do trzymania szyby, co pozwoli uniknąć późniejszego jej czyszczenia. Ogólnie Sawfly można ocenić jako bardzo wygodne okulary, choć ostatnio na rynku pojawiły się wyroby konkurencji, które pod względem komfortu pozostawiają Sawfly w tyle, ale i kosztują znacznie więcej.