RED RIVER Ładownice szybkie do karabinka i pistoletu

0

RED RIVER thumbRED RIVER 16RED RIVER to na polskim rynku stosunkowo nowa marka, za którą stoją osoby związane w przeszłości z kilkoma innymi przedsięwzięciami oraz potencjał produkcyjny gliwickiej firmy Iwo-Hest. Przebojem stały się jej szybkie ładownice ma magazynki do broni krótkiej i długiej.

Ładownice, które wciąż nie dorobiły się własnej nazwy, co ma się wkrótce zmienić, do przenoszenia magazynków do broni krótkiej i długiej  RED RIVER w oczywisty sposób nawiązują do ładownic TACO amerykańskiej HSGI, choć jest kilka elementów odróżniających je od siebie, tak że można je nazwać rozwinięciem, a nie bezczelną zżynką produktu z krainy hamburgerów.

KONSTRUKCJA

RED RIVER 08 - Ładownica szybka do karabinka - konstrukcjaSą to ładownice szybkie o dużym zakresie uniwersalności, pozwalające na przenoszenie, w sposób umożliwiający szybkie dobycie, magazynków do karabinków na nabój pośredni i pistoletów większości typów oraz niektórych karabinów. Te widoczne na zdjęciach zbudowane są z podwójnego pasa Cordury 500D (525dtex) w kolorze zielonym, do którego od wewnętrznej strony przyszyty jest płat materiału non-slip (anytpoślizgowego), a w połowie długości przynitowana jest wkładka usztywniająca (w przypadku ładownic do karabinka są to dwa nity, w pistoletowych – jeden). Wkładka jest wykonana z termoplastycznego Kydexu, wyprofilowanego i wygiętego na końcach w kształt oczek. Zewnętrzne powierzchnie wkładki są chropowate i matowe, by zapobiec demaskującym odblaskom światła.

RED RIVER 01 - Ładownica szybka do karabinkaNa froncie ładownicy karabinkowej przyszyte są odcinki poliamidowych taśm kaletniczych Pasamon TS548 zgodne MOLLE/PALS (od frontu) – dwa rzędy po dwie komórki. Z tyłu znajduje się system mocowania zgodny z MOLLE/PALS, składający się z trzech rzędów taśm po dwie komórki oraz dwóch pionowych taśm mocujących. W ładownicach pistoletowych liczba rzędów taśm jest taka sama, ale mają one jedną komórkę. Taśma mocująca jest miękka, a jej końcówka jest usztywniona, co ułatwia mocowanie.

Kształt ładownicy nadaje kydexowa wkładka, ale „w kupie” trzyma ją odcinek okrągłej gumy – shockcordu – przepleciony przez oczka wkładki oraz taśmy MOLLE/PALS, na końcu związany i zabezpieczony stoperem. Takie rozwiązanie, dzięki możliwości regulacji „opięcia” ładownicy, pozwala dopasować ją zarówno do magazynków o różnych rozmiarach (ograniczeniem jest szerokością wkładki), jak też preferencji użytkownika (mocniejsze lub słabsze trzymanie magazynków).

RED RIVER 10 - Ładownica szybka do pistoletu - tyłW ładownicach RED RIVER do karabinka, po środku, na górnej krawędzi przyszyte są dwa odcinki taśmy, tworzące niewielkie pętle. Można przez nie przewlec dodatkowy odcinek gumy, który zabezpieczy magazynki przed wypadaniem przy bardziej dynamicznych zadaniach (np. zjazd na szybkiej linie).

Ładownice dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej: Coyote Brown, Ranger Green i czarnym oraz w kamuflażach: Pantera, Crye Precision Multicam, A-TACS FG i A-TACS AU (poza wz.93, taśmy są również w kamuflażu. Masa ładownicy do karabinka wynosi około 90 g, a ładownicy pistoletowej – około 58 g (około, bo posiadane przez nas ładownice różnią się masą, co wynika prawdopodobnie z ilości gumy).

DO CZEGO TO?

RED RIVER 11 - Ładownica szybka do pistoletu - magazynek Glock 17Ładownice przeznaczone są do użycia wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba błyskawicznego dobycia magazynka – świetnie sprawdzą się w strzelaniach dynamicznych oraz działaniach DA. W „zielonej” nie sprawdzą się najlepiej, ponieważ stosunkowo nieduża wysokość ładownic i otwarta konstrukcja może przyczynić się do utraty magazynków w polu (np. po zahaczeniu o gałęzie). Trudniej umieszcza się w nich magazynki, ale wymusza to przeznaczenie ładownic – chodzi o DOBYCIE magazynka, a nie jego schowanie.

CO WCHODZI?

RED RIVER 07 - Ładownica szybka do karabinka - magazynek Magpul PMAGBez żadnego problemu do ładownic karabinkowych wchodzą magazynki do wszelkich przedstawicieli rodziny AR-15 w kalibrze 5,56 mm i zbliżonych (sprawdzaliśmy na klasycznych aluminiowych i stalowych magazynkach, Magpulach PMAG M2, Lancer AWM i HERA H3), metalowe i plastikowe magazynki AK/AK-74/Tantala, Beryla i pochodnych, niektóre karabinowe. W ładownice pistoletowe wejdzie znakomita większość magazynków do pistoletów , z wyłączeniem przedłużanych i przeznaczonych do pm, które są mocno niestabilne. Sprawdzaliśmy na Glock 17 (standardowy 17 nb i „plus 2”), HK USP, HK P30, Walther P99 i Beretta 92. Ciekawe, że magazynki metalowe wchodzą do ładownicy trudniej, niż polimerowe. Oprócz tego do ładownicy pistoletowej można włożyć latarkę, toola czy inne przedmioty zbliżone gabarytowo.

W UŻYCIU

RED RIVER 16Pierwsze, co rzuca się w oczy to niemal perfekcyjne wykonanie ładownic. Trzeba oddać sprawiedliwość RED RIVER i stwierdzić, że sprzęt w ich wykonaniu rzuca na kolana jakością odszycia oraz zastosowanych materiałów. Podwójne szwy poliamidowymi nićmi są bardzo solidne i bez żadnych niedoróbek.

Ładownice RED RIVER w użyciu sprawdzają się bardzo dobrze, ale trzeba przyzwyczaić się do tego, że są specyficzne. Przede wszystkim chodzi o ich pozorną „niestabilność”. Ładownicę scala guma, dzięki czemu jest ona elastyczna i pozwala na ruch magazynka na boki oraz „od ciała” w całkiem pokaźnym zakresie. Powoduje to, że magazynek można wyciągnąć niejako „z obejściem” elementów oporządzenia umieszczonych wyżej, ale też jest on utrzymywany w ładownicy nieco mniej pewnie, niż w przypadku klasycznych ładownic „szybkich”. Niestety, w skrajnych przypadkach (np. bardzo dynamiczne działania czy zaczepienie magazynkiem o elementy otoczenia) może to doprowadzić do wyszarpnięcia go z ładownicy, zwłaszcza jeśli oddziaływanie będzie skierowane w stronę wewnętrznego łuku magazynka. Pełny magazynek wypadnie z ładownicy, jeśli energicznie „machnie się” nią w pozycji odwróconej – może temu zapobiec dołożenie dodatkowej pętli z shockcordu, ale mimo wszystko trzeba pamiętać o ograniczeniach ładownic wynikających z ich konstrukcji, uniwersalności i szybkości dostępu do magazynków.

Producent nieco przesadził też z ilością materiału non-slip. Jego płaty wychodzą na zewnętrzne ścianki ładownicy i kończą się w połowie szerokości taśmy MOLLE/PALS pierwszego rzędu. Oczywiście wiemy, że wynika to ze względów konstrukcyjnych i wytrzymałościowych, ale utrudnia wyjmowanie magazynka, a przede wszystkim jego wkładanie (szczególnie w przypadku ładownicy pistoletowej). W sumie, to materiałem antypoślizgowym mogłaby być pokryta tylko wewnętrzna powierzchnia ładownicy bliżej ciała – resztę załatwi mocno ściśnięta guma.

KONFIGURACJE

RED RIVER 14 - PorównanieŁadownice można łączyć ze sobą w różnych konfiguracjach, co widać na zdjęciach. Działa to bardzo dobrze i nie ma problemu z wyjmowaniem magazynków z ładownicy pistoletowej przyczepionej do opróżnionej karabinowej (pamiętać należy jedynie o zwiększeniu się efektu niestabilności przy odchyleniu od ciała zewnętrznego magazynka). Wadą ładownic łączonych jest ich spora masa i grubość takiego zestawu. Najsensowniejszą konfiguracją wydaje się być zestaw dwie ładownice pistoletowe osadzone na karabinkowej.

Podsumowując: świetnie wykonane ładownice inspirowane HSGI TACO, bardzo dobrze działające, ale niepozbawione niewielkich wad. Cenowo wyglądają bardzo korzystnie, w porównaniu z amerykańskim pierwowzorem, więc decyzja o ewentualnym zakupie należy do potencjalnego użytkownika. Pamiętać należy, że ładownicę spaja guma, która odpowiada też za trzymanie magazynków, więc należy ją okresowo kontrolować pod kątem zachowania elastyczności.