PT Helmets A-Bravo & A-Bravo Halfshell

1

pthelmets-abravothumbPT Helmets - A-Bravo & A-Bravo Halfshell 01Lekkie kaski ochronne od wielu lat wykorzystywane są przez wojskowe lub policyjne jednostki specjalne w sytuacjach, gdy hełm balistyczny nie jest potrzebny lub jego masa mogłaby stanowić poważne ograniczenie lub zwyczajnie by przeszkadzała – w działaniach z wykorzystaniem sprzętu wspinaczkowego, związanych ze środowiskiem wodnym czy przy skokach spadochronowych. Zasadniczym problemem z pierwszymi i najpopularniejszymi kaskami, a tymi były zazwyczaj Protec, była kiepska współpraca z łącznością i połyskliwe wykończenie czerepów. Z biegiem czasu i pojawianiem się coraz lżejszych hełmów zapewniających ochronę przed pociskami i odłamkami, takich jak Ops-Core FAST Ballistic Helmet czy Crye Precision AirFrame, użycie kasków w sytuacjach realnego zagrożenia wyraźnie spadło.

PT Helmets - A-Bravo & A-Bravo Halfshell 10Nadal jednak wykorzystywane są w trakcie skoków spadochronowych czy różnego typu szkoleń, szczególnie w trakcie tych, gdzie istniałoby ryzyko uszkodzenia hełmu lub utraty jego właściwości balistycznych (upadki, działanie soli morskiej, itd.) lub też w działaniach, podczas których można pozwolić sobie na zrezygnowanie z cięższych hełmów. Dla osób wymagających solidnego sprzętu do ochrony głowy, jednocześnie dostosowanego do potrzeb użytkowników ze służb mundurowych czy ratowniczych, powstały kaski A-Bravo i A-Bravo Halfshell firmy PT Helmets. Nie są to zwykłe kaski rowerowe pomalowane w „taktyczne” kolory, a produkty, które od początku stworzono we współpracy z potencjalnymi użytkownikami.

KONSTRUKCJA

Czerep kasków PT Helmets, spełniający szereg norm jakościowych i bezpieczeństwa, w tym europejską EN1385 – „Kaski do kajakarstwa i sportów wodnych” oraz EN12492 „Sprzęt alpinistyczny – Kaski dla alpinistów”, stworzony został z odpornego na uszkodzenia mechaniczne, działanie morskiej wody oraz wstrząsy polimeru, o pewnym stopniu elastyczności, który można bez negatywnych skutków zdezynfekować, np. po skażeniu krwią lub innymi substancjami. Na dużej powierzchni skorupy wykonano łącznie 17 otworów wentylacyjnych, zmniejszających masę oraz poprawiających przepływ powietrza. Otwory te służą również do szybkiego odprowadzania wody, jak i mocowania dodatkowego wyposażenia (gumą lub tzw. sztrapsami/trytytkami). W wariancie A-Bravo, boczna krawędź kasku jest schodkowana – rozwiązanie to pozwala na osłonę rejonu uszu przed odpryskami czy gruzem, a jednocześnie umożliwia poprawną współpracę z częścią systemów łączności i ochrony słuchu. Ze względu na miękkie wkładki wewnętrzne oraz różne kształty głowy, zalecamy sprawdzenie we własnym zakresie wygody kasku założonego na słuchawki – w pewnych sytuacjach może to być niezbyt komfortowe. Jeżeli kask jest stosowany z wkładkami dousznymi lub nie jest wykorzystywany w warunkach wymagających noszenia ochrony słuchu, zwiększona powierzchnia boczna nie przeszkadza w żadnych czynnościach. Wersja Halfshell została zaprojektowana, aby uniknąć problemu dyskomfortu – ma powiększone wycięcia w rejonie uszu, pozwalające na bezkolizyjną współpracę z wieloma typami ochronników słuchu.

Czerepy są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej: czarny, piaskowy, zielony, szary oraz czerwony (dla zastosowań ratowniczych).

SYSTEM NOŚNY

PT Helmets - A-Bravo & A-Bravo Halfshell 08 - wyposażęnie wewnętrznePodstawowym elementem jest, zapewniająca wysoką stabilność i bardzo dobre dopasowanie do głowy, także przy dodatkowym obciążeniu np. noktowizorem, trójelementowa wkładka wewnętrzna SWIFT wykonana z miękkiej i dobrze absorbującej wstrząsy pianki EVA pokrytej przyjemną w dotyku warstwą antybakteryjną, odporną na działanie potu i łatwą w czyszczeniu. Jeśli istnieje taka potrzeba, można wyciąć jej zbędne elementy w celu zwiększenia przepływu powietrza, co może być przydatne w warunkach bardzo wysokich temperatur. Warto podkreślić, że pianka nie sztywnieje w niskich temperaturach!

Druga część to czteropunktowe, w pełni regulowane zawieszenie, zbliżone do zastosowanego w hełmach MICH/ACH, w układzie litery H, z miękko wyściełanym nakarczkiem i klamrą zwalniającą po prawej stronie. Mocowane jest czterema płaskimi nierdzewnymi śrubami. Istnieje również opcjonalny system nośny, w którym zastosowano możliwość całkowitego wypięcia części podbródkowej. Co warto zaznaczyć, kaski są dostosowane do wykonywania skoków spadochronowych HALO/HAHO.

System nośny oraz podcięcia skorupy kasku zapewniają poprawną współpracę z ochronnikami słuchu, choć dedykowany Halfshell sprawdzi się w tym przypadku znacznie lepiej.

WYPOSAŻENIE DODATKOWE

PT Helmets - A-Bravo & A-Bravo Halfshell 03 - A-Bravo HalfshellKaski PT Helmets od początku zostały zaprojektowane jako lekka platforma do przenoszenia różnego wyposażenia opcjonalnego. Poza montażem do mocowania gogli noktowizyjnych, który może być osadzony w czołowej części czerepu (oferowane są kaski z otworami przygotowanym do montaży mocowanych jedną lub trzema śrubami), na bocznych powierzchniach znajdują się dwie pary nawiertów przygotowanych do zamocowania krótkich odcinków szyny Picatinny (osiem bramek), dzięki którym można zainstalować kamery, latarki czy inne potrzebne akcesoria. Z tyłu umieszczony jest plastikowy uchwyt służący do zabezpieczenia taśmy elastycznej gogli przed przypadkowym zsunięciem się z czerepu, podobny do stosowanego w kaskach narciarskich – jego opływowy kształt nie spowoduje zaplątania się w linki spadochronu. Dodatkowo każdy egzemplarz może być wyposażony w kilka fragmentów taśmy Velcro do mocowania naszywek identyfikacyjnych.

Kaski PT Helmets A-Bravo i A-Bravo Halfshell dostępne są w pięciu rozmiarach – S (obwód głowy 53-54 cm), M (55-56), L (57-58), XL (59-60) oraz XXL (60-61). Masa to około 420 gram (z szynami bocznymi). Część z kasków A-Bravo w kolorze czarnym ma nadane numery NSN: 4220-01-580-3853 (M), 4220-01-580-3856 (L) oraz 4220-01-580-3860 (XL). Drobna uwaga na koniec – na zdjęciach widoczne są kaski w odmianie A-Alpha, różniące się detalami od A-Bravo, które od 2012 roku zastąpiły wcześniejszy model.

###

Mr. S (ten drugi): PT A-Bravo to bardzo dobry kask, doskonale spełniający stawiane przed nim wymagania: jest lekki, stabilny i dobrze chroni przed uderzeniami. System nośny oparty na czteropunktowych paskach oraz wieloelementowej wkładce z EVA utrzymuje kask na głowie, aczkolwiek pianka potrafi się dość szybko nagrzewać. Zasadniczo, jedyna jego wada to tendencja pasków do zwijania się i skręcania, co może być dość niewygodne – jeżeli komuś to przeszkadza, powinien je wymienić na paski Ops-Core Head-Loc Retention System, które skutecznie eliminują wszystkie wady i jeszcze bardziej poprawiają stabilność mocowania. Pojawiły się również głosy, że paski potrafią się samoczynnie rozluźniać – polski dystrybutor wyszedł naprzeciw wyzwaniu i oferuje możliwość zmiany ich na inne, wyprodukowane w Polsce. Oczywiście, kaski A-Bravo są bardziej odporne na uszkodzenia niż ich chińskie podróbki czy wszelkiej maści szmelcowate skorupiki imitujące hełmy MICH/ACH czy Ops-Core FAST, których obecnie jest pełno.

Kaski dostarczył polski dystrybutor PT Helmets – firma SPECOPS. Podziękowania dla Wysokościówka.Org za pomoc.