Princeton Tec MPLS Point & Switch

0

Amerykańska firma Princeton Tec nie jest szerzej znana w Polsce – oferuje głównie różnego typu latarki czołowe oraz lampy przeznaczone dla nurków. Jej produkty znajdowały jednak wielu użytkowników w wojsku, więc w związku z rosnącym zapotrzebowaniem podjęto prace nad całym systemem oświetlenia osobistego, który zadebiutował w 2010 roku pod nazwą MPLS – Modular Personal Lighting System czyli Modułowy System Oświetlenia Osobistego. Wśród licznych latarek opartych o wcześniej znane modele, pojawiły się dwa zupełnie nowe źródła światła, opracowane od podstaw dla żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych – latarki nahełmowe MPLS Point oraz MPLS Switch, nazywane przez Princeton Tec jako MPLS Tasklights.

Ideą, która przyświecała projektantom, było stworzenie niewielkiej, lekkiej i maksymalnie prostej konstrukcyjnie latarki przydatnej w wielu sytuacjach i dającej się mocować w różnych miejscach bez zbędnego komplikowania projektu na oporządzeniu czy wyposażeniu. Trzeba przyznać, że wykonali postawione sobie zadanie bezbłędnie.

Małe, poręczne i niezawodne źródło światła powinno zawsze znaleźć się w wyposażeniu żołnierza i policjanta. Latarki Princeton Tec MPLS Point i Switch nie mają potężnej mocy diod LED służących oślepieniu przeciwnika i generujących snop światła wypalający oczy, a nawet wręcz przeciwnie – zaledwie niewielkie diody o mocy 10 lumenów, które wywołają uśmiech na twarzach wielu. Jednak nie należy lekceważyć tych latarek, bo ich unikalne cechy z powodzeniem rekompensują ich ograniczenia.

MPLS POINT

Pierwszą latarką z systemu MPLS, która zadebiutowała na rynku jest Point, zaopatrzony w jedną diodę LED. Cechą charakterystyczną latarki są niewielkie rozmiary, masa wynosząca zaledwie 17 gramów oraz prosta konstrukcja – latarka składa się z trzech podstawowych elementów: korpusu mieszącego całą elektronikę, baterię oraz przycisk sterujący, elastycznego pałąka i głowicy świetlnej na jego zakończeniu. Budowa taka pozwala na niemal dowolne wykorzystywanie tych bardzo uniwersalnych latarek – doskonale nadają się do precyzyjnych prac, czytania map oraz do udzielania pierwszej pomocy, w warunkach gdy wykorzystywanie silniejszego źródła światła nie wchodzi w grę. W trybie dużej mocy skuteczny zasięg to maksymalnie 2-3 metry.

Na wykonanej z udaroodpornego tworzywa sztucznego obudowie, mieszczącej wewnątrz dwie płaskie baterie typu CR2016 lub pojedynczą CR2032 w modelu z diodą IR – pozwalające na 36 godzin pracy – znajduje się duży przycisk sterujący, łatwo wyczuwalny i dający się obsługiwać także w rękawicach. Baterie schowane są pod pokrywą z tworzywa sztucznego, a ich wymiany można dokonać bez jakichkolwiek narzędzi.

Głowica świetlna z diodą Ultrabright LED znajduje się na zakończeniu półsztywnego pałąka umożliwiającego kierowanie strumienia światła niemal w dowolnym kierunku, bez konieczności przekręcania głowy. Pałąk jest na tyle elastyczny, że nie należy obawiać się jego uszkodzenia przy zaczepieniu o framugi, gałęzie czy inne wystające przedmioty.

MPLS Point świeci w dwóch trybach – dużej mocy (maksymalnie 10 lumenów) oraz niskiej. Domyślnie latarka uruchamia się w drugim trybie, co ma niwelować skutki ewentualnego przypadkowego wyłączenia, choć trzeba by się nieźle postarać, aby tego dokonać. Zasad działania jest bardzo prosta – szybkie kliknięcia powodują włączenie, zwiększenie mocy i wyłączenie. Jeśli zwłoka pomiędzy poszczególnym kliknięciami wyniesie więcej niż 1,6 sekundy, kolejne naciśnięcie przycisku spowoduje wyłączenie się latarki.

Dostępne są następujące wersje kolorów diod LED: biała, czerwona, zielona, niebieska oraz IR widoczna tylko w noktowizji, Obudowy latarek dostępne są kolorze czarnym, piaskowym oraz zielonym.

MPLS SWITCH

Switch, wyposażony w dwie diody LED, nazywany jest czasem modelem II generacji, ale obie wersje produkowane są równolegle. Konstrukcja jest niemal identyczna, jak w przypadku MPLS Point, a zasadniczą różnicą jest głowica świetlna z dwiema diodami Ultrabright LED, dzięki czemu zwiększają się możliwości latarek – dostępne są następujące kombinacje: biała/czerwona, biała/zielona, biała/niebieska, biała/IR, czerwona/IR. Drobną zmianą jest też skrócenie pałąka, na którym znajdują się diody.

Sposób zasilania nie uległ zmianie i również w tym przypadku są to dwie baterie typu CR2016 lub pojedyncza CR2032 w modelach z diodami IR. Czas pracy w modelu MPLS Switch uległ zwiększeniu do 110 godzin.

Wprowadzenie dodatkowej diody LED wymusiło niewielką zmianę sposobu uruchamiania latarki. Pierwsze kliknięcie uruchamia diodę kolorową (IR w przypadku kombinacji czerwona/IR), w tym przypadku – czerwoną, w trybie niskiej mocy. Kolejne wciśnięcie przycisku sterującego uruchomi tryb dużej mocy, a następne wyłączy latarkę. Jeśli pomiędzy kliknięciami upłynie więcej niż 1,6 sekundy, kolejne kliknięcie wyłącza latarkę. Diodę podstawową, białą lub czerwoną w zależności od wariantu, uruchamia się przytrzymując wciśnięty przycisk sterujący – dioda uruchomi się w trybie dużej mocy.

OPCJE MONTAŻU

Możliwości montażu MPLS Point oraz MPLS Switch są następujące:

  • montaż nahełmowy, mocowany o rant dowolnego hełmu zbliżonego grubością do MICH/ACH (bez pokrowca). Docisk regulowany jest miękką śrubą nie powodującą odłamków w momencie trafienia. Montaż ten jest bardzo stabilny i pozwala również na regulowanie położenia latarki o 30° w dół oraz w górę.
  • montaż na taśmy MOLLE/PALS, umożliwiający zaczepienie latarki w niemal dowolnym miejscu na oporządzeniu czy plecaku.
  • montaż na szyny Picatinny, pozwalający na osadzenie latarki na broni palnej – wedle zapewnień producenta, odrzut karabinków kalibru 5,56 mm nie powinien zaszkodzić. Montaż ten jest opcjonalny i standardowo nie znajduje się w zestawie.
  • montaż na szyny Ops-Core ARC znane z hełmów Ops-Core FAST czyli swoiste „odwrócone” szyny Picatinny. Hełmy oraz szyny tego typu są coraz szerzej stosowane, więc nie dziwi zauważenie przez Princeton Tec potrzeby stworzenia odpowiedniego montażu. Ten montaż jest również opcjonalny.

Latarki są odporne na działanie wody i wilgoci – nie trzeba ich zdejmować z hełmu, gdy zacznie padać deszcz. Na jednym z poniższych zdjęć widać, jak zatopiona w szklance wody latarka wciąż świeci. Po jakimkolwiek moczeniu, producent zaleca jednak wyjęcie baterii i przesuszenie sprzętu – latarki nie są wodoodporne, a raczej bryzgoszczelne i nie są przewidziane do zanurzania pod wodę. Jak widać, zastosowań, zdobywających coraz szersze grono użytkowników, latarek MPLS Point i Swich jest niezliczenie wiele, a różne sposoby ich mocowanie, tylko zwiększają spektrum ich możliwości.

Latarki Princeton Tec MPLS Point oraz MPLS Switch zostały dostarczone przez Hussar Group.