Outdoor Research Tactical Ironsight

2

Outdoor Research Tactical Ironsight thumb
Outdoor Research Tactical Ironsight 08Firma Outdoor Research znana jest przede wszystkim na rynku cywilnym jako producent świetnych rękawic, ale również odzieży i innych akcesoriów. W jej ofercie znajduje się także linia Outdoor Research Tactical przeznaczona dla służb mundurowych – wśród nich są OR ProMod czy OR PS150. W 2012 roku dołączyły do nich również lekkie rękawice Ironsight.

Outdoor Research Tactical Ironsight 01Outdoor Research Ironsight to lekkie, szybkoschnące rękawiczki strzeleckie, aczkolwiek sprawdzą się w szerokim zakresie lekkich prac i podczas codziennego noszenia. Zapewniają dobrą ochronę dłoni, a dzięki zastosowaniu przewiewnych materiałów świetnie sprawdzą się w warunkach wyższych temperatur.

UWAGA! OR Ironsight nie są rękawicami trudnopalnymi!

Są to rękawiczki z krótkim mankietem, sięgającym nieco za nadgarstek (częściowo zakrywającym zegarek). W konstrukcji zastosowano sztuczną skórę  (60% nylon i 40% poliuretan) i stretchową, oddychającą tkaninę (97% nylon i 3% elastan) . Charakteryzują się nowoczesnym, dość agresywnym designem i kilkoma ciekawymi rozwiązaniami, które podnoszą ich funkcjonalność.

Outdoor Research Tactical Ironsight 06 - silikonowe punkty zwiększające przyczepnośćCzęść rękawiczek chroniąca wnętrze dłoni została w całości wykonana z cienkiej i miękkiej sztucznej skóry, przypominającej w fakturze zamsz. Jest to jeden fragment materiału, pozbawiony jakichkolwiek wzmocnień i szwów, dzięki czemu chwyt jest pewny i precyzyjny. Dla polepszenia chwytu na jej powierzchni naniesiono dość gęsty wzór silikonowych „igieł”, znacznie poprawiających przyczepność. Sztuczną skórę zastosowano także na górnej powierzchni rękawiczek w okolicy kłykci, końcówek palców oraz na górnej powierzchni kciuka. Na bocznych powierzchniach palców małego, serdecznego i środkowego naniesiono warstwę silikonu– nie ma jej na boku kciuka i palca wskazującego. Szwy w opuszkach palców zostały poprowadzone w sposób niewpływający na precyzyjne operowanie bronią – producent określa tę technologię jako Precision Grip.

Górna powierzchnia rękawiczki Ironsight to rozciągliwa we wszystkich tkanina nylonowa o wyraźnej fakturze. Dodatkowo na wierzchu dłoni znajdują się cztery gumowe „igły”, zaś an górnej części palca wskazującego – jedna. Spełniają one raczej rolę dekoracyjną, ale mogą też chronić częściowo przed otarciami i lekkimi uderzeniami. Na kłykciu palca wskazującego naniesione jest logo OR, a na pozostałych trzech „igły”, ale wykonane farbą, a nie silikonem.

Outdoor Research Tactical Ironsight 04 - patka w mankiecieMankiet rękawiczek, z rozcięciem od wewnętrznej strony, wykonany jest z tkaniny nylonowej obszytej elastyczną lamówką. Regulowany jest gumową patką z rzepem, na której wytłoczono logo producenta. Od spodu mankietu wszyto miękką pętlę ułatwiającą zakładanie rękawiczek lub umożliwiającą zaczepienie ich np. karabińczykiem do oporządzenia.

Rękawiczki są dostępne w kolorze czarnym oraz Coyote Brown w rozmiarach od S do XXL. Masa pary rękawiczek w rozmiarze L to 66 g.

###

Mr.S. (ten pierwszy): OR Ironsight używam od kilku miesięcy – to naprawdę bardzo lekkie, dobrze oddychające rękawiczki, zapewniające świetny chwyt i bardzo dobre czucie. Dobrze się w nich strzela z broni długiej i krótkiej, prowadzi samochód czy wykonuje inne czynności wymagające pewnego chwytu i dobrego czucia. Silikonowe „igły” zapewniają świetną przyczepność, nawet mokrej rękawiczki. Szwy są dość płaskie i dobrze rozłożone i choć czuć je, to nie sprawiają dyskomfortu i nie przeszkadzają w wykonywaniu czynności wymagających precyzji. Regulacja mankietu pozwala dobrze dopasować rękawiczki do dłoni. Skoro już jesteśmy przy dopasowaniu: to rękawiczki wykonane z elastycznego materiału, który w trakcie eksploatacji nieco się rozciąga. Lepiej więc kupić rękawiczki dobrze (nawet nieco zbyt dobrze) dopasowane, niż pozostawiające nieco luzu – po pewnym czasie może się okazać, że luz jest za duży i używanie ich nie będzie wygodne. Oddychalność Ironsight jest bez zarzutu, nawet w upalne dni, choć oczywiście cudów nie ma i ręka i tak nieco się spoci.

Kolejna sprawa to wytrzymałość rękawiczek – to rękawiczki strzeleckie, lekkie i przewiewne, nieprzeznaczone do ciężkich prac. Na nich polegną dość szybko – nasz znajomy zniszczył je podczas treningu breacherki. Domeną Ironsightów są lekkie prace i w tej roli będą spisywać się świetnie – cięższe prace doprowadzą do szybkiego ich zużycia. Z cywilnych zastosowań Ironsighty idealnie nadają się do odkręcania nawet mocno zakręconych słoików – silikon robi swoje i nie trafiłem na taki, którego nie mógłbym odkręcić.

Długość jak dla mnie jest OK – nie lubię rękawiczek za długich i irytują mnie rękawiczki bardzo krótkie. Co prawda mankiet Ironsight nie zakrywa to końca zegarka i raczej trzeba zapiąć go przed nim, ale można się do tego przyzwyczaić. Rzep mankietu trzyma pewnie, ale jego ostra część powoduje zmechacenie nylonowej tkaniny, więc trzeba pamiętać o zapinaniu patki, by temu zapobiec.

###

Mr. S. (ten drugi): Rękawice są lekkie i dobrze dopasowane do dłoni – jeśli pamięta się o doborze rozmiaru. Stretchowy materiał ma tendencje do rozciągania się w trakcie noszenia i po pewnym czasie rękawica będzie nieco luźniejsza niż w dniu zakupu. Jest dobrze skrojona w rejonie palców, dzięki czemu nie mają tendencji do zwijania się na bokach.

Chwyt na broni krótkiej i długiej jest pewny, nie zauważyłem problemów z obsługą dźwigni i przycisków – dobrze rozłożone szwy na opuszkach palców nie wpływają na pracę na spuście. Co ciekawe, w Ironsightach da się pracować na ekranach dotykowych, aczkolwiek nie superprecyzyjnie – można odblokować ekran wzorem w systemie Android, wybrać numer telefonu z listy ostatnio wybieranych, uruchomić aplikację, ale smsa się już nie napisze. Jeśli chodzi o chwytanie drobnych przedmiotów, takich jak monety na płaskim stole, udało się bez problemu podnieść te o nominale 5PLN, 2PLN, 1PLN i 50 groszy. Drobniejszych, niestety, nie. Używałem Ironsight-ów również podczas lekkiego wyjazdu trekkingowego – dobrze pracują z kijkami i zapewniają solidny chwyt na łańcuchach. Do lekkiej roboty się nadają, przy czymś cięższym mogą się rozsypać.

W trakcie użytkowania zauważyłem dwa problemy. Pierwszy to patka w mankiecie – ze względu na umieszczenie miękkiej części rzepa na elastycznej patce, a ostrej na rękawicy, haczyki mają tendencje do łapania i mechacenia nylonowej tkaniny na wierzchu dłoni. Odwrotne umiejscowienie rzepa rozwiązałoby sprawę, a jeśli odcinek byłby dłuższy to pozwalałby na regulowanie dopasowania rękawicy w nadgarstku. Drugi problem to silikonowy „igły”, które w trakcie używania  zaczynają się lekko podnosić na brzegach. W dłuższej perspektywie może to spowodować ich oderwanie się.

Rękawice Outdoor Research Tactical Ironsight dostarczył Silent Technical.