Outdoor Research ProMod

0

Dobra ochrona dłoni przed zimnem oraz wiatrem jest niezbędna podczas zimowych działań w górach. Większość dostępnych rękawic to proste konstrukcje, chroniące w wysokim stopniu przed utratą temperatury, ale często uniemożliwiające wykonywanie bardziej skomplikowanych czynności. Jest wiele firm produkujących górskie rękawice, ale topowych marek jest tylko kilka – jedną z najlepszych na świecie jest Outdoor Research.

Firma Outdoor Research, choć wciąż niezbyt znana w Polsce, produkuje od wielu lat szeroki asortyment sprzętu i odzieży turystycznej oraz górskiej na naprawdę wysokim poziomie wykonania. W produktach OR wykorzystywane są nowoczesne rozwiązania materiałowe, jak i świetne wzornictwo. Te cechy dostrzegły również amerykańskie Siły Zbrojne, a w szczególności Korpus Piechoty Morskiej, który od wielu lat wykorzystuje w warunkach zimowych i górskich wiele produktów OR. Jednym z nich, wartym przedstawienia, są rękawice zimowe Outdoor Research Proffesional Modular Gloves – w skrócie ProMod.

or_promod07W rzeczywistości ProMod to nie jedna rękawica, a dwie, zapewniające aż trzy możliwości użytkowania. Podstawową częścią ProMod jest pięciopalczasta rękawica zewnętrzna (outershell) uszyta z odpornej na rozdarcia i uszkodzenia mechaniczne czarnej Cordury 330D zlaminowanej z membraną Gore-tex, zapewniającą ochronę przed wiatrem oraz wodą a jednocześnie transport wilgoci (pary wodnej) z powierzchni dłoni na zewnątrz. W pierwszej wersji rękawicy szwy niestety nie były podklejone ze względów technologicznych, ale już w kolejnej zabezpieczono je odpowiednimi taśmami. Warstwa materiału zewnętrznego została powleczona repelentem DWR, zabezpieczającą Cordurę przed namakaniem. Na spodniej części rękawicy znajduje się wstawka z powlekanego materiału o nazwie AlpenGrip, nieco szorstkiego, zapewniającego pewny chwyt na czekanie czy kijku. Rękawice ProMod są dość długie i sięgają za połowę przedramienia, co gwarantuje, że śnieg nie dostanie się pod mankiet rękawa kurtki. Ciekawie zbudowano palce rękawicy – każdy jest samodzielny, są dość obszerne, a ich konstrukcja jest pudełkowa, co zapewnia sporą swobodę ruchów, ale też izoluje od niskiej temperatury na zewnątrz. Na wysokości nadgarstka oraz w zakończeniu mankietu wszyto taśmy z regulatorem pozwalające na ścisłe dopasowanie rękawicy do wymagań i budowy anatomicznej użytkownika. Przy mankiecie wszyto również pętelkę do mocowania linki chroniącej przed zgubieniem, nazywanej „idiot cordem”. Rękawicę zewnętrzną można nosić samodzielnie lub z wkładką.

Wkładki do rękawic ProMod uszyto z bardzo grubej dzianiny polarowej o nazwie Moonlite Pile – dwie jej warstwy znajdują się w górnej części natomiast jedna, aby nie ograniczać czucia, w spodniej – dzięki takiej budowie doskonale chronią przed utratą temperatury. Można je w łatwy sposób wyciągnąć do suszenia z rękawicy zewnętrznej, wewnątrz której utrzymują się przyczepione fragmentem taśmy Velcro. W mankiecie każdej wkładki wykonano pętlę z taśmy o szerokości 25 mm, służącą do przeplecenia linki, np. tej z rękawic zewnętrznych. Można je nosić bezpośrednio na gołe dłonie, ale sugerowałbym używanie z cienkimi stretchowymi rękawiczkami „kontaktowymi” – lepiej i nieco wygodniej. Gdy zajdzie potrzeba zdjęcia łapawic celem wykonania jakiejś precyzyjnej czynności, co jest w nich dość utrudnione albo wręcz niemożliwe, dłonie wciąż będziemy mieć chronione przed zimnem, mrozem czy śniegiem.

Rękawice dostępne są w pięciu rozmiarach: od S do XXL. Należy jednak pamiętać, że są to rękawice zimowe, celowo nieco obszerniejsze, aby umożliwić stosowanie rękawiczek „kontaktowych”. Używając zazwyczaj amerykańskich rękawic w rozmiarach Medium, noszę ProMody z dodatkowymi rękawiczkami, w rozmiarze L i nie ma w takiej no figuracji żadnych problemów.

Jeśli chodzi o pranie i pielęgnację rękawic, producent zaleca stosowanie się do zasad czyszczenia innego sprzętu turystycznego – prać w niskich temperaturach, bez użycia zmiękczaczy do tkanin oraz nie suszyć w wysokich temperaturach. Przestrzeganie zasad konserwacji zalecanych przez producenta znacznie wydłuża okres używalności rękawic, zwłaszcza w odniesieniu do membrany paro przepuszczalnej, a także wkładki polarowej.

OR ProMod świetnie chronią przed zimnem i doskonale sprawdzą się w zimie – uczciwie mogę przyznać, że dzięki nim udało się uniknąć różnych nieprzyjemności zapewnianych przez tę porę roku i nadal mam wszystkie palce u rąk. Choć sugerowana cena detaliczna jest wysoka i może początkowo odrzucać, model ten można za rozsądne pieniądze nabyć na aukcjach internetowych, ponieważ został wycofany z produkcji, a wykorzystujące ProMody amerykańskie siły zbrojne, zaczęły zastępować je innymi modelami, również produkcji Outdoor Research.