OTB/NewBalance JungleLite

2

Na początku lat 90. ubiegłego wieku, gdy w Polsce nastąpił boom na survival militarny, a kolejne organizacje zajmujące się nim wyrastały jak grzyby po deszczu, wyznacznikiem ówczesnego lansu było posiadanie amerykańskich butów dżunglowych. Każdy szanujący się miłośnik survivalu, musiał je mieć – oczywiście tylko i wyłącznie oryginalne, pochodzące z amerykańskiego demobilu. Dziś „dżunglówki” nie są już tak popularne jak niegdyś, ale właśnie przeżywają swój cichy renesans, za zasługą OTB JungleLite.

Amerykańska firma OTB, obecnie oddział koncernu obuwniczego NewBalance, znana wcześniej z produkcji obuwia przeznaczonego głównie dla żeglarzy oraz morskich służb ratowniczych, po nawiązaniu współpracy z przedstawicielami sił specjalnych marynarki wojennej USA, wprowadziła do swojego asortymentu obuwie dedykowane dla morskich jednostek specjalnych, które potrzebowały butów zapewniających dobrą przyczepność na mokrych pokładach statków czy też platform wiertniczych, a jednocześnie chroniących stopę – tak pojawiły się pierwsze wojskowe modele „wodnych butów” OTB z charakterystycznymi podeszwami i dużą ilością otworów drenażowych. Idąc za ciosem i wykorzystując rosnącą popularność, ofertę wkrótce rozszerzono o klasyczne buty przeznaczone do użycia na lądzie w zróżnicowanym terenie. W roku 2007 podjęto pierwsze prace nad stworzeniem buta wpasowującego się w lukę między butami „wodnym” a „lądowymi”, przeznaczonego dla oddziałów operujących nie tylko na brzegu, ale i w głębi lądu oraz na terenach podmokłych i dżunglowych. Najlepszym punktem wyjścia okazały się klasyczne Jungle Boots, które zdecydowano się „odmłodzić” za pomocą współczesnych technologii oraz nowoczesnych materiałów. Natychmiast wzbudziły ogromne zainteresowanie członków wielu oddziałów specjalnych, którzy długo czekali na takie obuwie.

KONSTRUKCJA


Najbardziej charakterystyczną cechą OTB JungleLite jest ich niewielka masa, od której zresztą pochodzi nazwa – para butów ma masę poniżej jednego kilograma. Wiele osób nie uwierzy, że – ważące nieco więcej, niż chińskie trampki – obuwie będzie mogło wytrzymać trudy wojskowego użytku. Jak się okazuje, jest to jednak możliwe, gdyż OTB zastosowało w konstrukcji butów jedynie wysokowytrzymałe tworzywa sztuczne, całkowicie rezygnując z surowców naturalnych, jak skóra. Użyte materiały są znacznie lżejsze, bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, całkowicie niewrażliwe na działanie wilgoci, szybko schną oraz niemal nie wymagają konserwacji. Buty na pierwszy rzut oka przypominają klasyczne „dżangle”, ale na ogólnym wyglądzie wszystkie podobieństwa się kończą – JungleLites zaprojektowano zupełnie od nowa, pozbywając się wszystkich wad poprzedników.

OTB/NewBalance JungleLite Boots 05 - podeszwa wzorowana na bieżniku Panama  z klasycznych Jungle BootsCholewka butów została wykonana z dwóch materiałów – przypominających wyglądem i fakturą licową skórę mikrowłókien poliuretanowych w kolorze czarnym w jej dolnej części oraz z gęstej siatki nylonowej w górnej, czarnej lub oliwkowo-brązowej, w zależności od wersji kolorystycznej. Dziwi jednak fakt, czemu producent, nie skusił się o użycie mikrowłókien w bardziej maskującym kolorze – przecież dodanie barwnika w procesie tworzenia materiału nie jest czynnością wymagającą poważnych zmian procesu produkcyjnego. W dolnej części buta znajduje się łącznie sześć otworów drenażowych, po trzy na każdej stronie, precyzyjnie wyciętych w poliuretanie i zabezpieczonych od wewnątrz siatką, taką, jak w górnej część buta – chroni ona przed przedostawaniem się piasku oraz kamieni do wnętrza obuwia, a jednocześnie taka konstrukcja otworków pozwala na uniknięcie problemu wypadających metalowych oczek, częstej przypadłości starych Jungle Boots. Na czubie wykonano nadlewkę z gumy, chroniącą go przed uszkodzeniem. Jako, że górna część cholewki jest dość miękka, dla lepszego trzymania stopy naszyto na niej fragment szerokiej taśmy usztywniającej konstrukcję na wysokości kostki i utrudniającej jej przypadkowe uszkodzenie. Podobną rolę ma spełniać skośne wzmocnienie z poliuretanu, przechodzące przez cholewkę w połowie jej długości. Z tyłu buta, na górze, umieszczona została pętla z nylonowej taśmy –ułatwia zdejmowania obuwia i jego suszenie oraz poprawia stabilizację buta na stopie. System wiązania jest prosty i składa się z czterech par oczek wykonanych z utwardzonego tworzywa sztucznego, w dolnej części cholewki, oraz czterech przelotek z czarnego poliuretanu w górnej, przez które przepleciono miękkie i grube sznurowadła o okrągłym przekroju. Z takiej samej siatki, jak cholewka, wykonany został, dodatkowo miękko wyściełany, język – dzięki temu, nawet jeśli ułoży się krzywo podczas zakładania buta, nie uciska nogi i nie powoduje dyskomfortu.

PODESZWA

OTB/NewBalance JungleLite Boots 04Kolejnym elementem jest podeszwa, o protektorze z grubsza przypominającym klasyczną Panamę, ale z dodatkowymi licznymi nacięciami, zapewniającymi lepszą przyczepność. Połączenie elastycznego tworzywa EVA oraz stosunkowo twardej gumy pozwoliło uzyskać podeszwę dającą doskonałą amortyzację w różnych warunkach terenowych – dodatkowo łączy się ona ze znajdująca się wewnątrz buta, tuż pod wkładką, warstwą z utwardzonego polipropylenu, nadającą całemu butowi odpowiednią sztywność. Z podeszwy wyprowadzone są nadlewki chroniące tył oraz przód buta. Choć cała podeszwa jest połączona z cholewką bardzo mocnym klejem, to w OTB JungleLite zdecydowano się dodatkowo wzmocnić połączenie solidnymi szwami, gdyż wysoka temperatura oraz znaczna wilgotność mogą obniżyć wytrzymałość kleju. I choć w firmowych laboratoriach testowano buty w najtrudniejszych warunkach temperaturowych, celowo zdecydowano się na ten krok, tak aby użytkownik był w 100% pewien, że buty się nie rozpadną w najmniej spodziewanym momencie.

Ostatnim elementem JungleLite jest dwuelementowa wkładka wewnętrzna, wykonana z gęstej siatki zapewniającej komfort noszenia i odprowadzanie wilgoci oraz tworzywa sztucznego, w kolorze czerwonym, gwarantującego odpowiednią sztywność. Cała wkładka ma specjalne perforacje, aby umożliwić swobodny przepływ wody.

PODSUMOWANIE

OTB/NewBalance JungleLite Boots 12Wbrew pozorom, OTB JungleLite to solidne buty, opracowane z myślą o specyficznych warunkach terenowych i klimatycznych. Doskonale sprawdzają się podczas chodzenia w miękkim terenie, w szczególności podmokłym i bagnistym oraz w trakcie pokonywania przeszkód wodnych. Woda, która dostanie się do wnętrza buta, błyskawicznie wydostaje się na zewnątrz poprzez otwory drenażowe niezatykające się nawet w gęstym błocie. To, co zostaje w środku, nie chlupie, więc nie zdemaskuje użytkownika. Ze względu na niewielką masę, buty zupełnie nie przeszkadzają w pływaniu, a nawet będą pomagać, gdyż mają dodatnią wyporność. Podczas biegania praktycznie nie czuje się ich na nogach, a trakcie zwykłego marszu po terenie zalesionym, nie odczuwa się żadnego dyskomfortu, podobnie podczas poruszania się po asfalcie, co w klasycznych Jungle Boots nie należało do przyjemności – jest to zasługa bardzo dobrze amortyzującej podeszwy oraz współpracującej z nią wkładki, ale należy pamiętać, że na twardym, miejskim podłożu, buty się nie sprawdzą. Jeżeli można się do czegoś przyczepić, to do czasu schnięcia siatki – wydawać by się mogło, że tworzywo sztuczne powinno, w warunkach temperatur zbliżonych do 30°C, schnąć bardzo szybko, ale w tym przypadku nieco to trwało, zanim buty były całkowicie suche. Należy pamiętać, że JungleLites, ze względu na bardzo miękką górę cholewki, nie zapewniają takiego stopni ochrony kostki, jak inne wysokie buty i nie powinno się ich stosować w terenie górskim, gdyż może to grozić skręceniem stawu skokowego – podobnie jak ich przodek, obuwie nie było projektowane pod kątem zapewniania najlepszej ochrony dla stawów: mają być lekkie, umożliwiać stopie swobodne oddychanie w gorącym klimacie, jak najszybciej schnąć i zapewniać ogólny komfort użytkowania. Z postawionych zadań, JungleLites wywiązują się bardzo dobrze. Będą stanowiły doskonałe uzupełnienie wyposażenia indywidualnego żołnierzy operujących w rejonach lasów tropikalnych, ale także dla morskich oddziałów specjalnych działających w rejonie przybrzeżnym. Śmiało można powiedzieć, że to godni następcy dżunglówek.

Masa buta OTB/NewBalance Jungle Lite w rozmiarze UK10,5/US11,5 to 611 gram, pary – 1222 gram.