Olight M2X-UT Javelot XP-L

0

olight-m2x-02Olight M2X-UT Javelot XP-L to latarka wyprodukowaną przez chińską firmę Olight charakteryzująca się dużym reflektorem i maksymalną mocą świecenia na poziomie 1020 lumenów. Latarki Olight oferują bardzo przyzwoite parametry i jakość wykonania za stosunkowo niewielkie pieniądze, zdecydowanie mniejsze, niż trzeba zapłacić za sprzęt innych znanych marek, przez co cieszą się sporo popularnością wśród użytkowników.

Konstrukcja

olight-m2x-03Olight M2X-UT Javelot ma korpus zbliżony do innego modelu – M22 Warrior. Również jest zasilana dwoma bateriami CR123A lub jednym akumulatorem 18650), ale dysponuje ogromną głowicą, której średnica wynosi aż 63 mm. Zarówno korpus, jak i głowica wykonane są ze stopu aluminium anodyzowanego na czarno. Wszystkie połączenia gwintowane są uszczelnione o-ringami, co zapewnia wodoopornosć zgodną z normą IPX-8, czyli zanurzenie na głębokość 2 m. W głowicy umieszczona jest szybka z utwardzanego szkła pokryta powłoką antyrefleksyjną, zaś za nią znajduje się ogromny reflektor oraz źródło światła. Korpus latarki jest moletowany oraz ukształtowany w taki sposób, że latarka pewnie leży w ręce i nie przesuwa się. Zarówno soczewka, jak i włącznik są zabezpieczone koronką (jednak zaokrągloną, a nie ostrą jak w typowych „defenderach”).

Wymiary latarki wynoszą: 163 mm (długość) x 63 mm (śr. głowicy), zaś masa to 218 g (bez baterii).

olight-m2x-04Strumień świetlny jest generowany przez diodę Cree XM-L2, ale – co jest sporym zaskoczeniem – jest ona fabrycznie pozbawiona krzemowej kopułki (czyli „oskalpowana”). Zazwyczaj takie rzeczy robiło się customowo, w celu uzyskania lepszego skupienia kosztem wielkości spila, a w tym przypadku Olight oferuje nam to „w standardzie”. Dzięki temu nabywca nie musi ingerować w diodę, co z założenia pozbawiało tak przerobioną latarkę gwarancji.

Obsługa

Latarkę obsługuje się za pomocą wyłącznika w tylnej części (na pońcu pokrywy przedziału baterii) oraz głowicy. Użytkownik ma do dyspozycji cztery tryby:

  • high – 1020 lumenów, czas świecenia 1 h;
  • medium – 250 lumenów, czas świecenia 3 h;
  • low – 20 lumenów, czas świecenia 30 h;
  • stroboskop 1020 lumenów (10 Hz), czas świecenia 2 h.

Tryby można zmieniać na dwa sposoby. Pierwszy polega na włączeniu latarki i zmianie mocy strumienia światła poprzez lekki obrót głowicą. Drugi wykorzystuje wyłącznik główny – należy włączyć latarkę i wybrać tryb low lub med, a następnie wyłączyć ja. Ponowne włączenie uruchomi latarkę w ostatnim zapamiętanym trybie. Tryb High uzyskuje się przez szybki dwuklik wyłącznikiem – ten sposób jest wygodniejszy (angażuje tylko jedną rękę), ale daje dostęp do dwóch trybów świecenia. W obu przypadkach dostępny jest także tryb strobo, który uruchamia się poprzez trzyklik. Niepełne wciśnięcie wyłącznika uruchamia latarkę w trybie chwilowym, do czasu jego puszczenia.

Latarka dostarczana jest w plastikowej walzice wraz z pokrowcem do przenoszenia na pasie, smyczą, „opakowaniem” na baterie (zapobiega ich klekotaniu) i zapasowymi o-ringami.

W użyciu

olight-m2x-06Latarki używaliśmy parę miesięcy, w tym jako światła mocowanego na broni. Niestety, w tej roli z racji rozmiarów sprawdza się słabo – jest po prostu za duża. Jako sprzęt EDC również nie będzie najlepsza, także z uwagi na wymiary.

Idealnie za to sprawdza się jako latarka dla wszelkiego rodzaju służb mundurowych, ratowniczych, poszukiwawczych, ochrony, etc. – tak naprawdę to taki kieszonkowy reflektor przeciwlotniczy o deklarowanym zasięgu rzędu 800 metrów. Czy świeci na taką odległość – nie wiemy, bo nie mierzyliśmy, ale świeci naprawdę daleko. Strumień światła jest wąski, dobrze skupiony, z wyraźnym, jasnym spotem i dużym, również jasnym kręgiem wtórnym. Idealnie sprawdzi się w terenie otwartym, górach czy na wszelkiego rodzaju akwenach. W lesie, terenie zabudowanym czy pomieszczeniach lepiej nie używać trybu High, bo może dojść do samooślepienia. Poza tym, w takich warunkach pozostałe dwa tryby sprawdzają się doskonale. Używaliśmy latarki także na strzelnicy krytej, na osi 50 m – naprawdę nie ma potrzeby włączania trybu High, bo tryb Med jest wystarczający w zupełności. Zaświecenie z odległości 20 metrów strumieniem światła o mocy 1020 lumenów we „Francuza” powodowało chwilowe oślepienie strzelających. To naprawdę mocna latarka…

olight-m2x-08Korpus latarki zapewnia bardzo dobry chwyt i umożliwia wygodne operowanie dzięki dodatkowemu pierścieniowi. Wyłącznik jest duży, wygodny, z wyraźnie wyczuwalnymi klikami. Całość jest solidna – po kilkumiesięcznej eksploatacji na obudowie pojawiły się jedynie minimalne przetarcia czarnej powłoki.

Szukacie latarki na broń lub do EDC – wybierzcie coś z mniejszą głowicą. Chcecie mieć potężny, ale niewielki reflektor (np. do wzywania Batmana), dużo czasu spędzacie w otwartym terenie czy na wodzie albo macie duże ranczo – bierzcie Olight M2X-UT Javelot. Jako kieszonkowy szperacz sprawdzi się idealnie.

Latarkę testowaliśmy razem z IKEM.PL, który wykonał zdjęcia.

Latarkę Olight M2X-UT dostarczył polski przedstawiciel Olight – Militaria.pl