NFM GARM FR Neckgaiter – szalokominiarka

4

System Odzieży Bojowej GARM (w nordyckiej mitologii, monstrualny pies strzegący bram Helheim – Królestwa Zmarłych) to unikalne rozwiązanie, składające się z szerokiej gamy komponentów – od bielizny termoaktywnej poprzez nowoczesne mundury polowe, aż do zewnętrznych warstw odzieży ochronnej – dobieranych w zależności od przewidywanego rodzaju i miejsca działania, stworzone przy współpracy z potencjalnymi użytkownika przez norweską firmę NFM produkującą wiele typów nowoczesnego umundurowania i wyposażenia indywidualnego. Zaawansowane materiały użyte w systemie GARM są lekkie, świetnie oddychające, gwarantują wysoki komfort oraz ochronę ciała przed płomieniami i poparzeniami.

Jednym z akcesoriów uzupełniających system jest nowoczesna szalobajera czyli wielofunkcyjna szalokominiarka w formie komina o długości około 50 cm i szerokości 25 cm (mierzone na płasko) – może być używana jako szalik ochraniający szyję oraz dolną część twarzy, buff, improwizowana kominiarka lub bardzo prosta czapka. Chroni przed pyłem, kurzem lub wiatrem, a dzięki uszyciu jej z materiału Polartec Power Dry FR o gramaturze 184g/m2 (skład: 66% włókna modakrylowe, 29% wiskoza, 5% lycra), stanowi również dodatkową warstwę ochrony przed płomieniami. Jest to dość wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne dzianina, rozciągliwa w czterech kierunkach (4-way stretch), o właściwościach antybakteryjnych i trudnopalnych – wystawiona na działanie wysokich temperatur nie podtrzymuje płomienia i nie topi się (określana jest jako „no melt, no drip”, czyli nietopliwej i niekapiącej). Efektem spalania dzianiny jest jej zwęglenie, dzięki czemu nie przywiera do skóry i nie powoduje trudno gojących się poważnych oparzeń („zwykłe” dzianiny potrafią spowodować poparzenia nawet trzeciego stopnia przy ich 4-sekundowej ekspozycji na działanie płomienia). Polartec Power Dry FR charakteryzuje się również bardzo dobrym odprowadzaniem wilgoci z powierzchni ciała użytkownika i jej transportem do zewnętrznej warstwy – jest to cecha charakterystyczna wszystkich materiałów produkowanych przez lidera w dziedzinie dzianin termoaktywnych. Na dole komina wyhaftowane zostało logo systemu GARM – głowa psa. Dostępna jest w kolorze Coyote Brown i czarnym.

Neckgaiter GARM jest lekki, cienki i zajmuje niewiele miejsca po spakowaniu, mniej niż paczka chusteczek higienicznych – można go wrzucić do kieszeni i wciąż będzie w niej miejsce. Dodatkowo, na komfort noszenia wpływają tzw. płaskie szwy. Jakość wykonania jest bardzo wysoka, typowa dla NFM, który, co ciekawe, produkuje swoje wyposażenie w Potęgowie nieopodal Słupska.