Mystery Ranch 3 Day Assault Pack BVS

0

Mystery Ranch 3Day Assault Pack BVS thumbMystery Ranch 3Day Assault Pack BVS 01Firma Mystery Ranch z Bozeman w Montanie, powstała w 2000 roku jako kontynuacja Dana Design, jest znana na świecie jako producent bardzo dobrych jakościowo oraz słynących z ciekawych i przemyślanych projektów plecaków turystycznych, myśliwskich, a także przeznaczonych dla wojska. Mystery Ranch 3 Day Assault Pack to jeden z najbardziej rozpoznawalnych modeli tego producenta, zaprojektowany jako do działań nie przekraczających 72 godzin, występujący w dwóch wersjach, z których jedna dostosowana jest do możliwości dopięcia systemu BVS.

Jego cechą charakterystyczną jest system nośny Futura Harness oraz sposób zapięcia komory transportowej, bazujący na trzech bryzgoszczelnych zamkach błyskawicznych, ułożonych w kształcie litery Y. Umożliwia on bardzo szybkie, całkowite otwarcie plecaka (da się to zrobić w dwóch ruchach – odciągając klapę i odpinając tym samym dwa górne zamki, a następnie rozsuwając zamek główny) i dostęp do jego zawartości.

SYSTEM NOŚNY

Mystery Ranch 3Day Assault Pack BVS 06 - szczegóły systemu nośnego Futura HarnessSystem nośny plecaka Mystery Ranch 3DAP nazwany został Futura Harness i bazuje na jarzmie (ang. yoke), wpinanym do tunelu na tylnej ścianie plecaka za pomocą taśmy Velcro – daje to możliwość regulowania płożenia jarzma, dzięki czemu plecak daje się dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika (pamiętać jednak trzeba, że plecaki MR mają rozmiary jarzm i pasów biodrowych – rzecz nieczęsto spotykana). Jarzmo ma bardzo wygodne i dobrze wyprofilowane szelki, wypełnione grubą warstwą pianki i podszyte siatką dystansową, dodatkowo usztywnione na barkach dla lepszego dopasowania. Standardowo szelki wyposażone są w pas piersiowy, który można łatwo zdemontować, jeśli nie jest potrzebny lub w przypadku, gdy korzysta się z opcjonalnego Mystery Chinch.

Jarzmo jest usztywniane wyprofilowanym, elementem z włókna węglowego, który można łatwo wyjąć i za jego pomocą rozdzielić taśmę Velcro utrzymującą jarzmo, co bardzo ułatwia dopasowanie plecaka. Szelki wyposażono także w tzw. load lifters, czyli taśmy ściągające szczyt plecaka, stabilizujące go i pozwalające na lepsze dopasowanie, szczególnie z obciążeniem.

Mystery Ranch 3Day Assault Pack BVS 08 - Yoke z włókna węglowegoPlecak wyposażony jest w prosty pas biodrowy, który można schować do bocznych kieszeni pod tunelami na narty. Składa się on z taśmy nylonowej o szerokości 50 mm szerokimi, wypełnionymi pianką, elementami obejmującymi biodra. W razie konieczności można go wyposażyć w miękkie, szerokie nakładki (co ważne – są wykonywane w kilku rozmiarach), które zwiększają komfort noszenia plecaka (to jest już „pełnoprawny” pas biodrowy) oraz dodają dwa rzędy po trzy komórki taśm MOLLE/PALS. Plecak przystosowany do wpięcia stabilizatorów BVS ma dodatkowo po dwa paski z klamrami po bokach, na tylnej ścianie.

Bolstered Ventilation and Stability System to rozwiązanie poprawiające stabilizację plecaka na kamizelkach balistycznych (tylna płyta balistyczna powoduje, że plecaki mają tendencję do chybotania się na boki) oraz wentylację. BVS składa się z dwóch piankowych profili, które można zamocować do plecaka za pomocą taśm z klamrami – wcześniejsza wersja w postaci walcowatych wkładek z pianki nie była demontowalna. Wydatnie poprawia stabilizację plecaka podczas noszenia go z kamizelką, ale przy noszeniu bez osłony balistycznej będzie po prostu przeszkadzał, stąd dodana możliwość jego demontażu.

KOMORA TRANSPORTOWA

Mystery Ranch 3Day Assault Pack BVS 03Komora główna MR 3DAP, o pojemności 33 litrów łącznie, została wykonana z Cordury 500D spełniającą normy reemisji promieniowania podczerwonego (poza kolorem czarnym), a na jej bocznych ścianach ma naszyte trzy rzędy po pięć komórek nylonowych taśm MIL-W-43668 (A-A-55301 Type III) o szerokości 25,4 mm, kompatybilnych z MOLLE/PALS, poniżej nich wykonano tunele, dzięki którym na plecaku można przenosić długie przedmioty, jak np. narty. Na tunelach umieszczone są otwarte kieszenie z elastyczną krawędzią, w których można przenosić np. manierki lub też umieścić w nich kolbę broni – broń przenoszoną w ten sposób stabilizuje się górną taśmą kompresyjną (plecak ma cztery taśmy kompresyjne: górną, dolną oraz dwie na spodzie). Na dnie plecaka umieszczone są dwie taśmy, tworzące po pięć komórek, ale nie są one zgodne z MOLLE/PALS. Na przednich ścianach naszyte są dwie pionowe taśmy, tworzące po cztery komórki i jednej pętli (na szczycie), do których, np. za pomocą karabińczyków, można dopiąć przenoszone wyposażenia.

Klapa 3 Day Assault Pack wyposażona jest w dwie kieszenie – mniejszą, z organizerem, na szczycie, i większą (mieszczącą np. gogle noktowizyjne), z siatkowym dnem poniżej. Na klapie naszyty jest duży fragment taśmy Velcro pod naszywki identyfikacyjne.

Mystery Ranch 3Day Assault Pack BVS 10 - wnętrze komory głównejW wnętrzu plecaka znajdują się cztery kieszenie – dwie siatkowe (do przenoszenia drobnego wyposażenia), zamykane zamkami błyskawicznymi przy szczytach bocznych ścian oraz dwie podłużne (każdy mieszczący nawet bukłak hydracyjny o pojemności do trzech litrów, umieszczone na „połach”. Oprócz tego w środku umieszczono zaczep systemu Spadelock i trzy rzędy taśm po cztery komórki MOLLE/PALS, pozwalające na mocowanie uchwytu na radiostację. Oprócz tego, na tylnej ścianie, w pobliżu dna, umieszczono niewielką kieszeń na kolejny zbiornik – w połączeniu z pętlą pod klapą zapewnia on wystarczającą jego stabilizację. Rurka od zbiornika lub antena radiostacji może być wyprowadzona na prawą lub lewą stronę, przez otwory zamykane krótkimi, bryzgoszczelnymi ekspresami. W sumie w plecaku znajduje się miejsce na 3 zbiorniki, co ma duże znaczenie przy konieczności transportowania własnych zapasów wody.

Plecak dostępny jest w kolorze czarnym, Foliage Green, Coyote Brown oraz w kamuflażu Crye Precision Multicam.

###

Mr. S. (ten pierwszy): Ponad dwa lata używałem plecaka Camelbak Trizip, który jest „potomkiem” 3 Day Assault Pack. Co można powiedzieć? Wyglądają podobnie, ale nosi się je inaczej. Przede wszystkim system nośny plecaka MR jest nieco sztywniejszy i lepiej układa się na ciele. Nie bez znaczenia jest przy tym, fakt, że yoke MR jest produkowany w kilku rozmiarach – wymaga to dobrania odpowiedniego rozmiaru, ale zyskiem jest bardzo dobre dopasowanie i wygoda noszenia. BVS na kamizelce działa bardzo dobrze, zwłaszcza w połączeniu z pasem biodrowym i Mystery Cinch, ale nie polecam noszenia go bez balistyki – 3 Day staje się wówczas zwyczajnie niewygodny, ale zamontowanie czy zdemontowanie BVS to kwestia kilkudziesięciu sekund. Dolna poducha nie jest obszyta siatką, ale Cordurą, a to znacznie podnosi odporność tego elementu na przecierania, choćby od stawiania plecaka na twardym, szorstkim podłożu .Zamki błyskawiczne mają tendencję do wykruszania się silikonu, co nie pogarsza w jakiś drastyczny sposób wodoszczelności, ale na pewno też jej nie poprawia.

Pas biodrowy – bardzo wygodny, a przede wszystkim zawsze „przy plecaku”. Organizer umieszczony w górnej kieszeni klapy „daje radę”, ale do wykorzystania plecaka jako EDC trzeba będzie użyć także siatkowych kieszeni wewnątrz komory głównej – kieszonki w organizerze są tylko trzy: jedna na PDA i dwie rozmiaru pozwalającego na przenoszenie przedmiotów wielkości latarki taktycznej. Bardzo przydatne są boczne kieszenie – bez problemu można w nich umieścić bidon z wodą bez konieczności zdejmowania plecaka.

System nośny bukłaka, choć minimalistyczny, sprawdza się, ale nie jest niczym izolowany, więc płyn szybciej przyjmie w nim temperaturę otoczenia, niż w przypadku plecaków z izolowanym przedziałem hydracyjnym czy pokrowców na pęcherze. Dobrze sprawdzają się otworki do wyprowadzenia rurki systemu hydracyjnego (słuchawki radiostacji, anteny, etc.) zamykane zamkami błyskawicznymi, ale są tylko dwa, w górnej części plecaka, za to szczelniejsze niż rozcięcia ze „śluzami” z taśm elastycznych. MR 3DAP ma taśmy kompresyjne na dnie – są na tyle długie, że można wykorzystać je nie tylko do kompresji, ale i troczenia ekwipunku (ale nie przesadnie dużego).
Podstawowa wada MR 3 Day – cena.  Jeśli ktoś się na to zdecyduje, to otrzyma naprawdę świetny sprzęt, bardzo dobrze wykonany, solidny i wygodny.