Mystery Ranch 3-Day Assault Pack 3DAY CL

0

Mystery Ranch z Bozeman w stanie Montana założona została 20 lat temu przez Danę Gleasona. Plecaki (i nie tylko) pochodzące z Tajemniczego Rancza słyną z ciekawych rozwiązań i bardzo dobrego wykonania.

Chyba najbardziej znane na świecie są militarne plecaki MR, a numerem jeden jest bez wątpienia 3 Day Assault Pack z charakterystycznym sposobem zapinania za pomocą trzech zamków.

W 2018 roku MR, przy okazji liftingu wojskowej wersji, zaprezentowało cywilnego 3DAP, pozbawioną kilku cech wersji wojskowej, ale za to wzbogaconej o rozwiązania przydatne w codziennym użytkowaniu. Mystery Ranch pozostało przy nazwie 3DAP, ale dla odróżnienia nazwano go 3 Day Assault CL.

Mystery Ranch 3DAP (po lewej) i Mystery Ranch 3DAP CL (po prawej)

Na pierwszy rzut oka 3DAP CL niczym nie różni się od swojego starszego brata „noszącego kamasze”, ale tylko jeżeli weźmiemy pod uwagę jego starsze wersje (sprzed 2018). Mystery Ranch projektując 3DAP CL oparło się na przedliftowej wersji wojskowej i trzeba się lepiej przyjrzeć obu plecakom, by zobaczyć różnice. Wymiary i pojemność są dokładnie te same (56x34x28cm i 30 l), system nośny jest ten sam i oba plecaki są szyte w USA z wykorzystaniem materiału Cordura 500D.

SYSTEM NOŚNY

Futura Harnes to autorski system Mystery Ranch bazujący na wyprofilowanej sztywnej płycie umieszczanej w specjalnej kieszeni w tzw. Yoke (przejściem szelek plecaka w część stykającą się z plecami użytkownika) a komorą główną. System nośny, podobnie jak jego starszy brat z wojska, występuje ponadto w dwóch rozmiarach: S i M/L (wersja wojskowa ma jeszcze rozmiar XL).

Szelki są wyprofilowane i wypełnione pianką zwiększającą komfort użytkowania, w górnej części zastosowano load-liftery, pozwalające na dociągnięcie obciążonego plecaka do użytkownika i lepsze ustabilizowanie go na plecach. Do naszytych na szelkach taśm o szerokości 1” mocowany jest pas piersiowy, który można zdemontować. Wewnętrzna część szelek i część plecaka stykająca się z plecami użytkownika została podszyta siatką dystansową. Plecak został również wyposażony w szczątkowy pas biodrowy, który, gdy jest nieużywany, można schować w specjalnych kieszeniach po bokach plecaka, zapinanych na nap.

KOMORA GŁÓWNA

Komora główna plecaka jest zapinana trzema zamkami YKK Aquaguard wszytymi na kształt litery Y. Jest to znak rozpoznawczy serii 3DAP i pozwala na otwarcie tylko górnej części, którą możemy traktować jako klapę, a gdy zachodzi potrzeba wyjęcia czegoś z dolnej części komory rozpinamy pionowy suwak.

Na bocznych ścianach, w górnych ich częściach, naszyte zostały trzy rzędy po pięć komórek taśm zgodnych z systemem mocowania kieszeni MOLLE/PALS. Poniżej naszyte są otwarte kieszenie zakończone elastyczną lamówką przeznaczone np. na butelki z wodą – w ich dolnej części umieszczono metalowe oczka. Na obu częściach przedniej ściany zostały naszyte pionowe taśmy szerokości 1” tworzące cztery komórki i zakończone pętlami.

Przez skrajnie dolne i górne pary przeprowadzono taśmy kompresyjne głównej komory spinane klamrami fastex. Na dnie plecaka również zostały naszyte taśmy 1” tworzące po pięć komórek, pozwalają one na przytroczenie do dna plecaka np. kurtki przeciwdeszczowej. Ponadto pod środkowymi komórkami ukryto oczka drenażowe komory głównej plecaka.

Klapę plecaka możemy otworzyć poprzez pociągnięcie jej środkowej części do góry, dzięki zastosowaniu w suwakach nieblokujących się maszynek. W klapie umieszczono dwie kieszenie zapinane na zamki błyskawiczne (oczywiście bryzgoszczelne), dolna – większa, na płaskie przedmioty i górna – mniejsza, w sam raz na klucze. Dodatkowo, poniżej miejsca wszycia klapy znajduje się dodatkowy suwak umożliwiający wyprowadzenie rurki zbiornika na wodę po lewej i po prawej stronie. Na szczycie klapy, nad wyhaftowaną nazwą plecaka, naszyte zostały dwa kawałki miękkiego rzepa, przeznaczone na naszywki.

Wewnątrz komory głównej plecaka znajdziemy łącznie sześć kieszeni. Układ czterech z nich jest identyczny jak w wersji wojskowej, są to:

  • dwie siatkowe kieszenie na drobne przedmioty, zamykane zamkami błyskawicznymi. Zostały wszyte u góry po bokach komory transportowej.
  • dwie otwarte kieszenie z cienkiego nylonu, po obu stronach suwaka komory głównej, ciągnące się przez całą długość ściany. Przeznaczone na podłużne przedmioty, do każdej z nich spokojnie wchodzi trzylitrowy zbiornik na wodę.
  • kieszeń na laptopa, wszyta w miejscu, gdzie w wojskowym 3DAP znajduje się zaczep systemu Spadelock i taśmy MOLLE/PALS. Jest to kieszeń otwarta, miękko wyściełana i kończy się parę centymetrów przed dnem plecaka.
  • płaska kieszeń zapinana klapą na rzep, umieszczona na kieszeni do przenoszenia komputera.

Dodatkowo, u szczytu kieszeni na laptopa, poniżej wszycia klapy, wszyta została pętla z linki o którą można zaczepić haczyk zbiornika na wodę, w przypadku gdy się takowy przenosi w kieszeni na komputer

Mystery Ranch 3DAP CL jest dostępny w kolorze czarnym, Coyote Brown i zielonym (zbliżonym do Camo Green 483).

#############

Mr. A: Dotychczas używanym przeze mnie plecakiem do przenoszenia laptopa i reszty szpargałów był Camelbak Urban Assault, ale przy większym obciążeniu i większych dystansach pokonywanych pieszo zaczynał być po prostu niewygodny. Więc sprawiłem sobie 3DAP CL i to był strzał w dziesiątkę. Przy obciążeniach rzędu 10 kg system nośny i pas biodrowy robią robotę, ładunek trzyma się pleców jak przyklejony i jest równomiernie rozłożony na barki i biodra. Bardzo podoba mi się, że używając kieszeni na komputer zgodnie z jej przeznaczeniem nadal mamy miejsce (a nawet dwa) na zbiorniki z wodą. Jedyne, czego mi brakuje, to możliwość szybkiego wypięcia szelek, „klik” i możemy w znaczący sposób ułatwić sobie zdjęcie plecaka. Niestety, w przypadku produktu MR musimy się trochę nagimnastykować. Bardzo fajnie rozwiązano pas biodrowy – gdy nie jest nam potrzebny chowamy go do specjalnych kieszeni po bokach plecaka, a gdy zachodzi potrzeba jego użycia wystarczy odpiąć napy zamykające kieszenie, nie trzeba przewlekać taśm ani pluć sobie w brodę że zostawiło się pas biodrowy w domu.

Plecak wywodzi się z linii wojskowej, ale nie bije on po oczach swoim militarnym rodowodem. Nie jest w całości pokryty taśmami MOLLE/PALS i mnóstwem rzepów na naszywki, a i zielony kolor mojego egzemplarza nie obwieszcza wszystkim, że to plecak wojskowy. Choć kolor jest dość podobny do tego, w jakim były produkowane ostatnie wypusty oporządzenia systemu ALICE. Z militarnym rodowodem plecak odziedziczył też brak jakichkolwiek organizerów – owszem, mamy do dyspozycji dwie siatkowe kieszenie w komorze głównej i dwie w klapie, ale to nie to samo, co organizer z miejscem na długopisy i karabińczykiem do przypięcia kluczy.

3DAP CL jest szyty w USA i o jego wykonaniu nie można powiedzieć złego słowa. Żadnych odstających nitek, krzywych szwów itp., jedynie warstwa silikonu na suwakach ma tendencję do łuszczenia się i odpadania. Niby ten typ tak ma, ale w plecaku za ponad 300 USD nie powinno mieć coś takiego miejsca.

Zdjęcia: ARGVARG