FB Radom MSBS-5,56 MSBS-5,56B Bull-pup Demo

10

21 marca 2014 roku na strzelnicy pod Radomiem odbyła się pierwsza oficjalna prezentacja strzelających prototypów karabinków systemu MSBS-5,56 w układzie bull-pup – MSBS-5,56B.

Testy MSBS-5,56B trwały już kilka miesięcy – w ich wyniku wprowadzono do konstrukcji kilka zmian. Równolegle trwały też testy „klasycznego” MSBS, które również zaowocowały zmianami w tej broni – dotyczyły one detali, ale dość istotnych z punktu widzenia użytkownika:

  • zmieniono kształt komory spustowej oraz kabłąka;
  • zmodyfikowany przycisk zwalniania zatrzasku zespołu ruchomego z tylnego położenia;
  • przekonstruowany wlot gniazda magazynka, ukształtowany tak, by łatwiej było wprowadzić magazynek, a także by broń poprawnie współpracowała z magazynkami różnych typów, w tym o dużej pojemności (w rodzaju 60-nabojowego magazynka Surefire);
  • nowe skrzydełko bezpiecznika – wymienne, więc możliwe będzie zastąpienie go na bardziej odpowiadający preferencjom strzelca;
  • wymienny chwyt pistoletowy – zgodny z chwytami karabinków M4 i ich klonów;
  • obniżona rękojeść przeładowania – nie koliduje z mocowanymi na szynie grzbietowej akcesoriami dodatkowymi.

Pierwsze strzelania z klasycznego wariantu MSBS-5,56

Wszystkie te zmiany wprowadzono od razu w prototypowym karabinku bull-pup.

Karabinek MSBS-5,56B przy strzelaniu zachowuje się bardzo dobrze – odrzut i podrzut są minimalne i łatwe do opanowania. Karabinki są dobrze wyważone, choć w bezkolbowcu środek ciężkości znajduje się nieco za chwytem. Co ważne – z karabinka bezkolbowego daje się strzelać ze słabej ręki bez obawy uderzenia łuską w twarz. Łuski wyrzucane są w dół do tyłu, więc trafiają one w klatkę piersiową strzelca strzelającego ze słabej reki. Ergonomia, jak na karabinek bull-pup jest bardzo dobra. Manipulatory są łatwo dostępne i – poza zatrzaskiem zespołu ruchomego – rozmieszczone, jak w wersji klasycznej. Zatrzask zespołu ruchomego znajduje się za gniazdem magazynka i łatwo go zwolnić kciukiem ręki wprowadzającej magazynek. Wymiana magazynka, choć trudniejsza niż w przypadku karabinka klasycznego, jest mimo wszystko dość prosta i da się ją opanować po krótkim treningu.

Prezentacja FB Radom MSBS-5.56 Bull-Pup 13

Poza karabinkami zademonstrowano też kolejną wersję noża-bagnetu oraz strzelające prototypy nowych pistoletów. Kształtem przypominają stare radomskie pistolety MAG, ale ergonomicznie i mechanicznie różnią się od nich. W strzelaniu tarczowym są bardzo przyjemne – praca spustu jest płynna, opór niewielki, a sama broń jest bardzo celna. Przy strzelaniu dynamicznym niektórzy strzelcy wskazywali, że pistolety są nieco za lekkie i mają tendencję do podrzutu w prawo w górę. To pierwsze modele nowej broni, więc można się spodziewać, że w toku prac zostaną wprowadzone liczne zmiany. Niestety, z uwagi na brak zastrzeżeń patentowych nie mogliśmy zrobić zdjęć nowych pistoletów.

Dziś garść zdjęć – więcej w niedalekiej przyszłości, bo przedstawiciele FB Łucznik Radom złożyli nam pewną interesującą propozycję.