USGI MOLLE Medium Rucksack

0

Plecak MOLLE Medium Rucksack został zaprojektowany we współpracy z żołnierzami 173 Brygady Powietrzno-Desantowej i wprowadzony do wyposażenia US Army w roku 2010. Zgodnie z wymaganiami wypełnia on lukę pomiędzy MOLLE Main Rucksack (czyli wielkim, niemal 90-litrowym plecakiem), a MOLLE Assault Pack (o pojemności około 25 litrów), z systemu oporządzenia MOLLE.

Doświadczenia napływające w trakcie prowadzenia operacji bojowych w Afganistanie pokazały, że MOLLE Assault Pack jest za mały na operacje dłuższe niż jeden dzień – użycie plecaka zasadniczego podczas takich operacji nie miało żadnego sensu, a żołnierze ratować się musieli prywatnie kupowanymi plecakami, choćby takimi jak Camelbak Trizip. Nowy plecak zrywa z dotychczasową filozofią tworzenia plecaków „małych” w systemie MOLLE – jest od nich znacznie większy i w związku z tym, że przeznaczono go do użycia przede wszystkim z kamizelką balistyczną, wyposażony jest w zewnętrzny stelaż.

SYSTEM NOŚNY

Charakterstycznym elementem MOLLE Medium Rucksack jest jego system nośny, składający się ze stelaża i regulowanych, miękko wyściełanych, szerokich szelek. Zewnętrzny stelaż Down East Industries 1609 MOLLE Medium Frame o ażurowej konstrukcji, wykonany jest z odpornego na uszkodzenia polimeru i ma kształt prostokątnej litery U z ramionami zbiegającymi się ku górze. Taka konstrukcja zapewnia odpowiednią sztywność, ale jednocześnie jest na tyle elastyczna, że „pracuje” podczas poruszania się użytkownika. Nie oznacza to, że bagaż majta się na prawo i lewo – raczej dopasowuje się do tego, co w danej chwili robi użytkownik. U dołu stelaża mocowany jest pas biodrowy – sposób mocowania przypomina, jako żywo, znany z ALICE, ale zamiast jednej są dwie taśmy mocująco-napinające z drabinkami. Pas jest składa się z miękko wyściełanej części o długości około 70 cm i szerokości 10 cm. Z przodu spinany jest taśmą o szerokości 50 mm z klamrą zatrzaskową ITW Nexus GT Blast Buckle 2”. Na bocznych częściach pasa naszyto nylonowe taśmy MOLLE/PALS – dwa rzędy po cztery komórki z każdej strony. Stelaż mocowany jest do plecaka poprzez wsunięcie jego ramion w pętle stabilizujące (w połowie wysokości plecaka) oraz w miękko wyściełane tunele na jego szczycie. Worek plecaka przypięty jest do stelaża za pomocą taśmy z rzepem umieszczonej w pobliżu dna. Dodatkowo stelaż połączony jest z szelkami.

Szelki są ergonomicznie wyprofilowane i zaprojektowane tak, by wygodnie nosiło się je zarówno z balistyką, jak i bez niej – stanowią „opcję pośrednią” między szelkami z MOLLE Main Rucskack i MOLLE Assault Pack. Mają one szerokość ok. 8 cm, a w ich wnętrzu zaszyto warstwę miękkiej pianki. Z plecakiem łączą się poprzez dwie taśmy poprowadzone od rogów worka, a zakończone męską częścią szybkowypinaczy znanych z MOLLE Main Rucksack. Zakres regulacji taśm można uznać za „nadwymiarowy”. W górnej części worka, nieco poniżej krawędzi wykonano tunel, przez który przekłada się szelki, a przez jego dolną część wypuszcza się taśmę łączące je ze stelażem. Służy ona również do regulacji szelek w zależności od wzrostu użytkownika (też całkiem spory zakres) i przechodzi przez samoblokujące wycięcie w stelażu, zaś jej wolny koniec mocowany jest rzepem. Oprócz tego szelki połączone są z górną krawędzią plecaka taśmami stabilizującymi o bardzo dużym zakresie regulacji. Do szelek przymocowany jest również pas piersiowy o bardzo dużym zakresie regulacji, spinany klamrą.

KOMORA TRANSPORTOWA

USGI MOLLE Medium Rucksack 12Komora transportowa MOLLE Medium Rucksack jest wykonana z wodoodpornej Cordury 725D z powleczeniem poliuretanowym, spełniającej normy reemisji promieniowania podczerwonego. Ma pojemność około 50 litrów i składa się z głównej komory oraz dwóch kieszeni. Dostęp do głównej komory zapewnia, chroniony patką, dwubiegowy kostkowy zamek błyskawiczny wszyty w górnej części plecaka, podobnie jak w przypadku poprzedników. Wewnątrz komory znajdują się trzy kieszenie.

Największą umieszczono od strony pleców użytkownika – przeznaczona jest ona na system hydracyjny, którego rurkę można wyprowadzić na zewnątrz przez jeden z dwóch, zamykanych klapkami z rzepem, otworów umieszczonych w górnej powierzchni komory głównej (można przez nie wyprowadzić również przewód słuchawki radiostacji). Znajduje się tam jeszcze trzeci otwór, również zamykany klapką, przez który wyprowadza się antenę radiostacji (umieszczony jest w pobliżu lewego otworu na rurkę systemy hydracyjnego), zaś samą radiostację SINCGARS umieszcza się w specjalnym taśmowym „koszyczku”, ściąganym taśmą z drabinką, wszytym za pomocą dwóch szerokich taśm na tylnej ścianie plecaka. Na dolnej części kieszeni na system hydracyjny naszyte są dwie nylonowe kieszenie o wymiarach pozwalających przenosić w nich miny Claymore’a lub dwie racje MRE lub skrzynki z amunicją do M249. W dnie komory głównej umieszczono dwa otwory drenażowe przesłonięte od wewnątrz taśmą, co zapobiega przedostawaniu się do wnętrza zanieczyszczeń stałych.

Na zewnątrz plecaka, na jego przedniej ścianie umieszczono dwie kieszenie zamykane zamkami błyskawicznymi. Mniejsza, umieszczona na górze, ma wymiary 25×12,5×5 cm, zaś większa, umieszczona poniżej – 28x33x10 cm. Obie zamykane są dwubiegowymi kostkowymi zamkami błyskawicznymi. W górnej znajduje się organizer przystosowany do przenoszenia trzech długopisów lub świateł chemicznych oraz portfela/PDA (lub czegoś zbliżonego wymiarami). Powyżej organizera wszyty został D-ring, do którego można mocować linkę zabezpieczającą drobne przedmioty przed zgubieniem. Na zewnętrznej powierzchni kieszeni znajduje się oznaczenie US, a nad nim odcinek 5-cm szerokości miękkiej taśmy Velcro. Dolna kieszeń wyposażona jest w cztery kieszenie – w dwóch można przenosić miny Claymore, w dwóch pozostałych – 100-nabojowe skrzynki z amunicją do M249. Także i w tej kieszeni znajduje się D-ring, zaś w jej dnie, podobnie, jak w przypadku kieszeni mniejszej i komory głównej, umieszczono otwór drenażowy. Zewnętrzna powierzchnia dolnej kieszeni została obszyta taśmami systemu MOLLE/PALS (w sumie cztery rzędy po osiem komórek), zaś od spodu umieszczono dwa odcinki taśm 50 mm tworzące tunele.

Na bocznych ścianach plecaka umieszczono krótkie odcinki taśm MOLLE/PALS, ale nie ma tam żadnych taśm kompresujących (to jest największa wada plecaka), jak miało to miejsce w przypadku „starszych braci”. Na górnej ścianie komory głównej, pomiędzy otworami na rurkę systemu hydracyjnego naszyty został uchwyt transportowy wykonany z zawiniętej i przeszytej taśmy o szerokości 50 mm, na końcach którego wszyto odcinki taśmy 25 mm z klamrami zatrzaskowymi, które służą do przypinania plecaka do MOLLE Main Rucksack.

Kompletny plecak ma masę około 2,5 kg i wymiary ok. 56x27x37 cm. Plecaki były produkowane w kamuflażu UCP ze stelażem Foliage Green, a obecnie do wojska trafiają identyczne plecaki, ale wykonane w kamuflażu Crye Precision Multicam z ramą w kolorze Coyote Brown. Produkowany jest przez BAE Systems (a dokładniej, wchodzącą w skład koncernu firmę Specialty Defense) oraz Eagle Industries. Komercyjna odmiana dostępna jest u producenta stelaża – firmy Down East Industries jako 1609 Based Patrol Pack.