Maskpol HBK

0

HBK po raz pierwszy publicznie zaprezentowano przez Maskpol na MSPO 2011 w Kielcach, jako HBKO-1 i wzbudził on tam duże zainteresowanie, gdyż jego koncepcja zrywa z dotychczasową filozofią projektowania polskich hełmów, które w maksymalnie dużym stopniu mają chronić głowę użytkownika, na dalszym miejscu stawiając współpracę z goglami, maską przeciwgazową, akcesoriami nahełmowymi, o aktywnych ochronnikach słuchu nie wspominając).

Projektując najnowszy hełm te wszystkie rzeczy postawiono na pierwszym miejscu, w znacznym stopniu inspirując się światowymi trendami w projektowaniu osłon głowy, głównie hełmami Ops-Core FAST Ballistic High Cut Helmet.

Maskpol HBK 05AWynika z tego zupełnie inny od dotychczas stosowanych kształt czerepu – jest znacznie bardziej spłaszczony, zaś powierzchnia głowy przezeń chroniona została ograniczona. Charakteryzuje się bardzo wysokimi podcięciami w okolicy uszu zaprojektowanymi do bezproblemowej współpracy z aktywnymi ochronnikami słuchu, tym bardziej że prócz podcięcia czerep nad uszami delikatnie poszerzono. Również przód czerepu wyprofilowano w oryginalny sposób – jest on dość mocno podcięty. Ma to szczególne znaczenie podczas noszenia różnego typu gogli ochronnych, które – pomimo stosowania różnego rodzaju rozwiązań antyzaroszeniowych – noszone pod hełmem i tak w mniejszym lub większym stopniu parują. Wynika to z ograniczonej przez przedni rant czerepu cyrkulacji powietrza. HBK jest znacznie cięższy niż Ops-Core FAST Ballistic High Cut Helmet, co wynika z zastosowania do jego budowy aramidów oraz z konieczności spełnienia polskich norm kulo- i odłamkoodporności, które są bardziej restrykcyjne niż amerykańskie NIJ, zwłaszcza jeśli chodzi o strzałkę ugięcia chwilowego. Czerep pokryty jest fabrycznie odporną na ścieranie powłoką z tworzywa ABS.

Wyposażenie wewnętrzne HBK oparto na systemie poduszek amortyzujących, zaczerpniętych z hełmów klasy MICH/ACH, zbliżonych konstrukcyjnie do tych oferowanych przez firmę Oregon Aero, co znacznie ułatwia dopasowanie hełmu do głowy oraz współpracę z ochronnikami słuchu, a także zastosowanie wymiennych kompletów wyposażenia  wewnętrznego mocowanego rzepami,  takich jak zdobywającego coraz większą popularność Team Wendy EPIC. Zastosowano  czteropunktowe paski nośne o kształcie X, z powierzchniowo montowaną klamrą zaciskową. Potylicę użytkownika osłania miękki nakarczek z wkładem balistycznym.

Maskpol HBK 12

W standardowym wyposażeniu hełmu znajdują się boczne szyny montażowe, mocowane do śrub podtrzymujących zawieszenie, wyprofilowane zgodnie z podcięciami czerepu. Wykonano je w standardzie zgodnym z szynami Ops-Core ARC, dzięki czemu wszystkie dedykowane do nich akcesoria bez problemu da się zamontować na polskich szynach (w tym latarki, wskaźniki, ochronniki słuchu czy maski tlenowe). Tak samo, jak w amerykańskim pierwowzorze, w górnej części szyny znajdują się gumowe stabilizatory z hakami, służące do zabezpieczenia urządzeń noktowizyjnych. Na HBK zaprezentowano również propozycję nowego montażu noktowizora – po raz pierwszy w polskim hełmie zastosowano montaż osadzony za pomocą wkrętów poprowadzonych przez otwory wiercone w czerepie.

Ciekawie rozwiązano pokrowiec, uszyty z lekkiej Cordury 500D. Dopasowano go, co oczywiste, do kształtu czerepu, z uwzględnieniem bocznych szyn. W efekcie niemożliwe stało się zastosowanie „klasycznego” sposobu mocowania  i zdecydowano się na rzepy. Umożliwia to bardzo łatwą wymianę pokrowca, a jednocześnie zapewnia stabilne jego zamocowanie. Na zewnętrznej części pokrowca naszyto pionowo cztery odcinki miękkiej części rzepa, do których można mocować znaczniki IR lub zapinane rzepem paski podtrzymujące gogle. Duży fragment rzepa naszyto również na szczycie pokrowca – można tam zamocować na przykład światło stroboskopowe.