Magnum Essential Equipment Sparta

0

Magnum Sparta thumbChoć marka Magnum kojarzy się przede wszystkim z obuwiem taktycznym, dzięki któremu zdobyła niezwykłą popularność i rzesze użytkowników, to w ofercie firmy znajdują się także: akcesoria, bielizna i odzież. Do tej ostatniej kategorii zaliczyć można kurtkę taktyczną Magnum Sparta z linii Essential Equipment.

Magnum Sparta przeznaczona jest do użytku miejskiego – przede wszystkim dedykowana jest osobom, których praca wymaga odzieży „low-profile’owej”. I taka właśnie jest Sparta – na tyle, na ile to możliwe jest „nieagresywna”, choć z uwagi na jej przeznaczenie, a co z tego wynika – zastosowanie pewnych, charakterystycznych rozwiązań – różni się od odzieży cywilnej.

MATERIAŁ

Kurtka ma charakter odzieży chroniącej przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, jak wiatr czy opady – wykonana została z dwuwarstwowego laminatu z membraną Tecproof 10000. Warstwa zewnętrzną z 50% poliestru i 50% poliamidu, zabezpieczająca przed warunkami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi, natomiast spodnia to membrana paroprzepuszczalna, Według producenta charakteryzująca się paroprzepuszczalnością rzędu 10000 g/m2/24h oraz wodoodpornością na poziomie 10000 mm słupa wody. W celu zabezpieczenia przed przemakaniem wszystkie szwy kurtki są podklejone taśmą o szerokości 20 mm. Dodatkowo wewnętrzną warstwę laminatu zabezpiecza podszewka wykonana z poliestru. Zastosowany materiał  jest dość miękki i przyjemy w dotyku, przy tym nie szeleści zbyt mocno, choć nie można powiedzieć, że nie szeleści wcale.

KRÓJ

Kurtka jest celowo uszyta jako nieco bardziej obszerna, aby móc zakryć ją przenoszone wyposażenie, jak pas z kaburą biodrową i ładownicami, założyć na ocieplacz lub kamizelkę balistyczną, długością sięga do bioder, a jej tył został przedłużony za pośladki użytkownika. Sparta zapinana jest centralnie umieszczonym, jednobiegowym, spiralnym, bryzgoszczelnym zamkiem błyskawicznym. Wyposażona została w kołnierz typu stójka, do wnętrza którego, przez otwór dostępowy zamykany zamkiem błyskawicznym, rolowany jest integralny kaptur.

Cechą charakterystyczną dla kurtek przeznaczonych dla służb mundurowych, obecną także w Magnum Sparta są boczne zamki błyskawiczne, które umożliwiają dostęp do wyposażenia umieszczonego na pasie pod kurtką (kabura z bronią, ładownice na magazynki, baton, latarka, kajdanki, etc.). Są to jednobiegowe zamki kostkowe, kryte patką i ciągnące się od dolnej krawędzi kurtki aż do 1/3 długości rękawa. Zastosowanie tych zamków podzieliło kurtkę na trzy części – przednie poły oraz część tylną, dlatego też ściąganie dolnej części kurtki realizowane jest przez elastyczne linki umieszczone na dole przednich pół, których końcówki i współpracujące z nimi stopery umieszczono w przednich dolnych kieszeniach.

Rękawy kurtki mają dość luźny krój i zakończone są mankietami, w które wszyto gumę wstępnie je ściągającą oraz wyposażono w patkę z rzepem do dokładnego dopasowania do nadgarstków.

Kaptur Magnum Sparta ma prosty krój i jest stosunkowo niewielki – bez problemu da się go założyć na głowę i czapkę. Z tyłu, na wysokości uszu, wszyty jest odcinek gumy, zaś w przedniej krawędzi umieszczono elastyczny ściągacz, którego końce wyprowadzone są przez kołnierz na zewnątrz. Kaptur ma też niewielki, lekko usztywniony daszek.

W kurtce znajduje się w w sumie 10 kieszeni:

  • Dwie naszywane umieszczone są na piersiach – dostęp do nich możliwy jest przez pionowe, spiralne, bryzgoszczelne zamki błyskawiczne z „garażami” na maszynki, a ich wielkość pozwala na przenoszenie wewnątrz płaskich przedmiotów, np. dużego smartfona.
  • Dwie niewielkie kieszenie nad piersiowymi, zamykane spiralnymi ekspresami krytymi patką. Prawa kieszeń może służyć do przenoszenia np. przepustki czy dowodu osobistego, a w lewej umieszczony jest panel z przezroczystym okienkiem, w którym można umieścić np. legitymację służbową czy identyfikator – normalnie będzie on ukryty, a w razie konieczności można wyłożyć go na zewnątrz.
  • Dwie na dole przednich pół kurtki – zapinane są spiralnymi, skośnie umieszczonymi zamkami, krytymi patką, a ich wnętrze wyścielone jest cienką dzianiną. Ich wielkość pozwala na przenoszenie nieco większych i grubszych przedmiotów, niż w kieszeniach górnych.
  • Dwie kieszenie na rękawach zapinane zamkami – są one około 1/4 mniejsze, niż kieszenie piersiowe, a na ich zewnętrznej powierzchni naszyte są fragmenty rzepa o wymiarach 75×35 mm.
  • Dwie kieszenie wewnętrzne, na wysokości piersi. Są one dość duże – zmieści się w nich bez problemu przedmiot trochę większy od pudełka z płytą CD. Co ciekawe – lewa kieszeń zamykana jest zamkiem błyskawicznym, a prawa – rzepem.

Na plecach kurtki znajduje się duży, poziomo umieszczony, żyłkowy ekspres kryty patką, kryjący dostęp do schowka, w którym umieszczono panel służący do przyszycia na nim dużej odznaki identyfikacyjnej, jak np. napis „Policja” czy „Ochrona”, w zależności od potrzeb oczywiście. Magnum Essential Equipment Sparta wykonywana jest wyłącznie w kolorze czarnym, w rozmiarach od S do XXL.

###

Mr.S. (ten pierwszy): Kurtka uszyta jest solidnie – brak w niej niedoróbek w postaci krzywych lub niezakończonych szwów czy wystających nitek. Materiał, z którego ją wykonano jest przyjemny w dotyku i dość miękki. Przy poruszaniu się kurtka nieco szeleści, ale na poziomie „akceptowalnym” (znacznie niższym, niż np. kurtka ECWCS gen. I i II). Membrana bardzo dobrze chroni przed deszczem i wiatrem, ale poliestrowa podszewka ogranicza jej wydajność jeśli chodzi o parametry przepuszczania pary wodnej. Należy przy tym pamiętać, że to kurtka do miasta, a nie w góry, czyli przeznaczona do niezbyt intensywnego wysiłku. W takich zastosowaniach sprawuje się dobrze, ale jeśli zacznie się w niej intensywnie biegać, to należy liczyć się z zapoceniem. Dodałbym jedynie drugą maszynkę w głównym zamku błyskawicznym.

 Krój jest wygodny, choć przydałby się ściągacz w tylnej części. Jak dla mnie, najbardziej kontrowersyjnym elementem są boczne suwaki. Przede wszystkim są niepotrzebnie długie, tym bardziej, że są jednobiegowe. Gdyby miały dwie maszynki – jedną od strony rękawa, drugą przy dolnej krawędzi, to można by ich używać również jako otworów wentylacyjnych. Jednobiegowe suwaki powinny być znacznie krótsze – mniej więcej do piersi, bo tak długie, jak obecnie są kompletnie nieprzydatne. Być może zamysłem projektantów było umożliwienie dostępu do kabury pod pachą, ale obecnie odchodzi sie od tak umieszczonych kabur. Zastosowałbym też zamki łatwiej rozpinające się od szarpnięcia z dodatkowa patką z zatrzaskiem, która zabezpieczyłaby je przed samoistnym rozpinaniem. Kieszenie i ich rozmieszczenie są funkcjonalne i wygodne – nie mam co do nich zastrzeżeń. Podobnie sprawa wygląda z kapturem i kołnierzem, choć nie bardzo rozumiem sens wyprowadzania końcówek ściągaczy przez otwory w kołnierzu. Zupełnie spokojnie można pozostawić je przy kapturze i chować wraz z nim do wnętrza kołnierza. Sam kołnierz jest wygodny i zapewnia dobrą ochronę przed warunkami atmosferycznymi.

 Ogółem – przyzwoita kurtka do specyficznych zastosowań. Jeśli jesteś pracownikiem służb mundurowych czy ochrony i potrzebujesz taktycznej kurtki o niezbyt agresywnym wyglądzie – Sparta jest dla Ciebie. Jeśli chcesz kurtki w teren, do intensywnego wysiłku i noszenia z plecakiem czy oporządzeniem – zdecydowanie wybierz coś innego.

 

 

Kurtkę Magnum Sparta dostarczył polski dystrybutor – firma Martes Sport.