LOWA Task Force Zephyr Mid

5

Komfortowe obuwie to podstawa wyposażenia każdego żołnierza czy funkcjonariusza. Tanie, kiepskiej jakości buty, pomimo posiadania choćby najlepszego ekwipunku indywidualnego, będą miały negatywny wpływ na ich funkcjonowanie. Synonimem butów niemal doskonałych są produkty niemieckiej firmy LOWA Sportschuhe GmbH.

Kojarząca się z pochodzącym z najwyższej półki obuwiem przeznaczonym do uprawiania turystyki górskiej oraz alpinizmu, od wielu lat tworzy obuwie przeznaczone dla wojska, policji oraz innych służb mundurowych i ratowniczych znanych pod marką LOWA Task Force (TF), wśród których znajduje się seria lekkiego obuwia taktycznego LOWA Zephyr FR, która zadebiutowała w 2009 roku.

Seria Zephyr to, oparta na bardzo lekkim obuwiu trekkingowym o tej samej nazwie, rodzina obuwia przeznaczonych do użytkowania głównie w środowisku miejskim oraz pustynnym, a także w terenie zalesionym, w krótkich i agresywnych działaniach bojowych, nie wymagających przemieszczania się na duże odległości pieszo 0 typowo do Direct Action („dajrektów”). Poza lekkością i wygodą butów trekkingowych oferują przyczepność, stabilność i wytrzymałość charakterystyczną dla klasycznych, ciężkich butów wojskowych. Wyróżnia je projekt i wysoka jakość wykonania!

Lowa Task Force Zephyr Mid Desert 05Materiał skupia się na średniej wysokości modelu LOWA Zephyr Mid przeznaczonym do działania w warunkach wyższych temperatur, w kolorze piaskowym. Istnieje również wariant całoroczny, z membraną Gore-Tex. Aktualnie w ofercie producenta znajdują się dwie wersje wysokością buta – sięgający za kostkę Mid oraz wyższy Hi, dwie wersje kolorystyczne – czarna, piaskowa oraz szarozielona (Sage Green, od 2012 roku – tylko w wersji Mid), oraz różniące się zastosowaniem membrany paroprzepuszczalnej. Producent zapewnia, że przy odpowiednim zapotrzebowaniu jest w stanie wyprodukować buty tego wzoru z dowolnego materiału i w dowolnej kolorystyce, stąd czasem pojawiające się inne modele, więc jeśli komuś marzą się różowe Zefirki to niech chwyta za telefon i zamawia, jednakże musi liczyć się z zamówieniem na minimum 200 par.

KONSTRUKCJA

Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy przy spotkaniu z Zephyrami to ich atrakcyjny design, mający niewiele wspólnego z ciężkimi trepami, a kojarzący się raczej z lekkością obuwia sportowego. I choć wygląd to rzecz najmniej ważna w butach przeznaczonych do użytku służbowego to trzeba przyznać, że wyróżniający się projekt zawsze przyciągnie potencjalnego klienta. Buty nie tylko wyglądają na lekkie – one po prostu takie są..

Wysoka na 14 centymetrów cholewka buta odszyta została z welurowej skóry o grubości 1,4-1,6 mm wraz ze wstawkami z odpornego na przetarcia i inne uszkodzenia mechaniczne nylonu Cordura, z którego uszyto jej górną część oraz miękko wyściełany język i rejon kostki. W tylnej części cholewki umieszczona została niewielka pętla ułatwiająca zdejmowania oraz zakładanie butów. Od wewnętrznej strony cholewka wyściełana jest miękkim materiałem Vita Tex o strukturze siatki z niewielkimi oczkami, świetnie oddychającym i bardzo dobrze odprowadzającym wilgoć od stopy na zewnątrz buta

System sznurowania opiera się na trzech parach nylonowych pętli oraz jednej takiej pętli na środku górnej części cholewki, a także na trzech parach przelotek wykonanych z lekkiego stopu, przez które przeplecione są polipropylenowe sznurowadła. Rozwiązanie takie zapewnia skuteczne oraz pewne zasznurowanie buta, a na dodatek można to zrobić bardzo szybko.

PODESZWA

Lowa Task Force Zephyr Mid Desert 06Podeszwa zewnętrzna wykonana z odpornej (oczywiście do pewnego stopnia) mikrogumy, o wzorze protektora nazwanego Cross, zastosowana przez firmę LOWA zapewnia bardzo dobrą przyczepność na praktycznie każdym rodzaju powierzchni. Co ważne, na mokrym podłożu buty nie skrzypią. Podeszwa zewnętrzna połączona jest z cholewką buta za pomocą wewnętrznej warstwy odlanej z poliuretanu, gwarantującej właściwą amortyzację stopy, przechodzącą w szkielet o nazwie Monowrap. To unikalne rozwiązanie opatentowane przez LOWA, wchodzi po zewnętrznej stronie buta na dolną część cholewki, dzięki czemu obuwie ma punktowo znacznie zwiększoną sztywność – doskonale wpływa to na stabilność i trzymanie stopy wewnątrz buta a jednocześnie gwarantuje wysoką elastyczność i wygodę, a także dodatkowe wzmocnienie i ochronę skórzanej cholewki. Co ważne, nie zakłóca wentylacji stopy.

Amortyzację i komfort noszenia uzupełniają wkładki wewnętrzne LOWA Air Control wykonane z dwóch warstw – miękkiej warstwy górnej o strukturze gęstej siatki oraz sztywniejszej dolnej.

LOWA Zephyr Mid dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów, od UK6/US5 do UK13/US12.

Masa buta LOWA Zephyr Mid TF w rozmiarze UK10/US11 to 589 gram, pary – 1178 gram.

Mr. S. (ten pierwszy): Butów Zephyr Mid używałem intensywnie, od października 2009 roku do listopada 2010. Muszę przyznać, że wyjątkowo zaskoczyły mnie swoją trwałością oraz niesamowitym komfortem noszenia. Wykorzystywane na strzelnicy, zarówno o miękkim jak i twardym podłożu, w terenie miejskim oraz zalesionym, w ogóle nie uległy uszkodzeniu. Buty są niezwykle lekkie i prawie nie czuje się ich na nogach, nawet podczas wielogodzinnego noszenia. Podeszwa dobrze funkcjonuje podczas biegania, wykonywania szybkich skrętów, a także przy próbie natychmiastowego zatrzymania. Gorzej jest na mokrej powierzchni – skrzypią a ich przyczepność jest słaba np. na lastryku/gładkim betonie. Świetnie działająca wyściółka, rzecz jasna – w połączeniu z odpowiednimi skarpetami , doskonale odprowadza pot ze stopy stopy, a należę do osób, którym za ciepło byłoby nawet w sandałach. Co ważne, buty praktycznie nie wymagają roznoszenia i niemal od razu po założeniu świetnie układają się na stopie. Podeszwa oraz cholewka buta po okresie używania są w doskonałym stanie, a widoczne ślady użytkowania to zabrudzenia welurowej skóry, które są rzeczą normalną przy jasnym obuwiu. Jedynym problemem, który wystąpił dość szybko, było przetarcie sznurówki, co jednak łatwo naprawić kupując lepszy zamiennik w sklepie obuwniczym lub po prostu paracordem. Dzięki niemal sportowemu designowi buty nie rzucają się w oczy, a także dobrze komponują się z cywilnym ubraniem, w przeciwieństwie do obuwia typowo militarnego.

Kłopoty z butem pojawiły się około września 2010 roku – zaczęła ścierać się, a potem pękać podeszwa, nieco z mojej winy – teren miasta nie jest ulubionym środowiskiem dla Zephyrów. Miękka podeszwa z mikrogumy, doskonała w miękkim terenie, po prostu ściera się na agresywnym podłożu jakim jest asfalt lub beton. Coś za coś. Mimo tego, w tej chwili planuję zastąpienie aktualnej pary Zephyrów, kolejną. Bo to naprawdę dobre buty.

Lowa Task Force Zephyr Mid - Canyonlands

UPDATE 04.2013 – Kolejna para piaskowych Zephyrów w użyciu 🙂

Buty Lowa Task Force Zephyr Mid dostarczył oficjalny dystrybutor  butywojskowe.pl .