LOWA Task Force Zephyr GTX Mid TF

0

 Lowa Task Force Zephyr Mid GTX 09Buty LOWA Task Force Zephyr GTX Mid z membraną GORE-TEX Performance Comfort to całoroczna wersja popularnych Zephyr-ów, które opisywaliśmy wcześniej. Należą do tej samej rodziny butów przeznaczonych do użytkowania głównie w środowisku miejskim, terenie zalesionym oraz pustynnym, w krótkich i agresywnych działaniach bojowych, nie wymagających przemieszczania się na duże odległości pieszo. Poza lekkością i wygodą butów trekkingowych oferują przyczepność, stabilność i wytrzymałość charakterystyczną dla klasycznych, ciężkich butów wojskowych.

Lowa Task Force Zephyr Mid GTX 01LOWA Zephyr GTX Mid to wariant przeznaczony do użycia w chłodniejszych warunkach atmosferycznych oraz w miejscach, gdzie istnieje ryzyko zamoczenia obuwia. Od opisywanego przez nas wcześniej modelu podstawowego różni się obecnością membrany paroprzepuszczalnej GORE-TEX na bazie ePTFE, która chroni wnętrze buta przed wilgocią oraz wodą, przez co umożliwiającej stosowanie obuwia w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych. Jeśli stosuje się odpowiednie skarpety, a także pozwalają na to indywidualne cechy użytkownika, buty mogą być wykorzystywane jako obuwie całoroczne, choć najlepiej sprawdzą się w warunkach niższych temperatur, np. w okresie jesień-wiosna,  kiedy właściwości membrany pozwalają na osiągnięcie najlepszych efektów.

KONSTRUKCJA

Lowa Task Force Zephyr Mid GTX 02Wysoka na 14 centymetrów cholewka buta uszyta została z welurowej skóry o grubości 1,4-1,6 mm wraz ze wstawkami z odpornego na przetarcia i uszkodzenia mechaniczne nylonu Cordura, z którego uszyto jej górną część oraz miękko wyściełany język i kostkę. W tylnej części cholewki umieszczona została niewielka pętla ułatwiająca zdejmowania oraz zakładanie butów. Od wewnętrznej strony cholewka wyściełana jest, umieszczoną tam za pomocą klejenia punktowego membranę GORE-TEX® Performance Comfort zapewniającą ochronę przed wodą i wilgocią, a jednocześnie pozwalającą skórze stopy oddychać swobodnie.

System sznurowania opiera się na trzech parach nylonowych pętli oraz jednej takiej pętli na środku górnej części cholewki, a także na trzech parach przelotek wykonanych z lekkiego stopu, przez które przeplecione są polipropylenowe sznurowadła. Rozwiązanie takie zapewnia skuteczne oraz pewne zasznurowanie buta, a na dodatek można to zrobić bardzo szybko.

Lowa Task Force Zephyr Mid GTX 09

PODESZWA

Lowa Task Force Zephyr Mid GTX 05 - protektor typu CrossPodeszwa zewnętrzna wykonana z mikrogumy o wzorze protektora Cross zapewnia bardzo dobrą przyczepność na praktycznie każdym rodzaju powierzchni. W odróżnieniu od wariantu piaskowego, w modelach czarnych jest wyraźnie sztywniejsza i charakteryzuje się zwiększoną odpornością na zdzieranie, szczególnie na asfalcie czy betonie – wynika to z odmiennego składu mieszanki. Podeszwa zewnętrzna połączona jest z cholewką buta za pomocą wewnętrznej warstwy odlanej z poliuretanu, gwarantującej właściwą amortyzację stopy, przechodzącą w szkielet o nazwie Monowrap. To unikalne rozwiązanie opatentowane przez firmę Lowa, wchodzi po zewnętrznej stronie buta na dolną część cholewki, dzięki czemu obuwie ma punktowo znacznie zwiększoną sztywność – doskonale wpływa to na stabilność i trzymanie stopy wewnątrz buta a jednocześnie gwarantuje wysoką elastyczność i wygodę, a także dodatkowe wzmocnienie i ochronę skórzanej cholewki. Co ważne, nie zakłóca wentylacji stopy.

Amortyzację i komfort noszenia uzupełniają wkładki wewnętrzne LOWA Air Control wykonane z dwóch warstw – miękkiej warstwy górnej o strukturze gęstej siatki oraz sztywniejszej dolnej.

Lowa Task Force Zephyr Mid GTX 08LOWA Zephyr GTX Mid dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów, od UK6/US5 do UK13/US12, w dwóch wariantach wysokości oraz w kolorze czarnym lub piaskowym. Ponieważ są to buty wyposażone w membranę Gore-tex, należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich skarpet, przeznaczonych do tego rodzaju obuwia – używanie zwykłych bawełnianych albo „plastikowych” skarpetek nie wpłynie pozytywnie na komfort noszenia, zwłaszcza przez dłuższy czas.

Masa buta Lowa Zephyr GTX Mid TF w rozmiarze UK10,5/US11,5 to 656 gram, pary – 1312 gram.

###

Mr. S. (ten drugi): Butów Zephyr GTX Mid używam dość intensywnie w warunkach miejskich od jesieni 2011 roku i do tej pory ich nie zdarłem – podeszwa trzyma się znacznie lepiej niż w wersji pustynnej, co ewidentnie wskazuje na użycie innego składu mieszanki. Owszem, buty wykorzystywane są tylko w sprzyjających warunkach pogodowych, czyli niższych temperatur oraz dużej wilgotności, ale powierzchnie, na których są używane to głównie beton oraz asfalt – agresywne i wpływające na szybsze zużycie podeszwa. Zephyry GTX Mid charakteryzują się dobrą stabilnością i trzymaniem stopy, a także niską masą i wygodą, zwłaszcza podczas długotrwałego noszenia. Prowadzenie w nich pojazdu, czy chodzenie po drabinkach speleo nie jest w żaden sposób utrudnione. Podobnie jak w wypadku opisywanych wcześniej Zephyrów pustynnych, są niezwykle wygodne i właściwie nie wymagają rozchodzenia. Za wadę, choć raczej to kwestia estetyczna, można uznać dość szybką utratę koloru czarnego, który po pewnym czasie staje się (punktowo) ciemnoszary lub granatowy. Istnieje jednak możliwość przywrócenia oryginalnej barwy za pomocą dedykowanych środków pielęgnacyjnych.