Leo Koehler KSK Smock PenCott GreenZone

0

leo-koehler-ksk-smock-thumbleo-koehler-ksk-smock-01Niemcy, podobnie jak i Brytyjczycy, uwielbiają smocki – od wielu lat są niezwykle popularne w jednostkach rozpoznawczych oraz specjalnych Bundeswehry. Jednym z czołowych producentów jest firma Leo Koehler, której kurtka została przyjęta m.in. na wyposażenie czołowej jednostki niemieckich sił zbrojnych, czyli KSK. Od pewnego czasu, kurtki te są również dostępne na rynku cywilnym, w szerokiej gamie kolorystycznej (nie każdemu pasuje Flecktarn), w tym w kamuflażu PenCott GreenZone.

Leo Koehler GmbH Einsatzkampf Jacke KSK Smock (można spotkać się również z nazwą Tactical Combat Jacket) bazuje na oryginalnym modelu opracowanym zgodnie z wymaganiami KSK (oryginał ma odpinany kaptur) – jest to klasyczny przedstawiciel kurtki typu smock stworzonej do długotrwałych działań w terenie, gdzie znaczna ilość wyposażenia pierwszej linii, przenoszona jest na ciele użytkownika i trzeba to wszystko gdzieś pomieścić.

MATERIAŁY

leo-koehler-ksk-smock-13Kurtka w kamuflażu PenCott GreenZone została wykonana z materiału 50% nylon 50% bawełna o splocie ripstop, wykonanego i barwionego zgodnie z amerykańskimi normami wojskowymi, funkcjonującego również w zakresie promieniowania bliskiej podczerwieni. Od wewnątrz, do wykonania kieszeni wewnętrznych oraz elementów podszewki użyto szarozielonego materiału o gładkim splocie. Wzmocnienia w postaci łat na łokciach wykonano z Cordury 500D w kamuflażu PenCott GreeZone, również spełniającej wojskowe specyfikacje IRR/NIR.

KRÓJ

leo-koehler-ksk-smock-05Krój Einsatzkampf Jacke KSK Smock to czysta, smockowa klasyka – obszerny i wydłużony do około ¾ uda, co pozwala noszenie kurtki jako warstwy zewnętrznej, na ocieplacze puchowe lub polarowe, a nawet kurtki softshellowe, w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Długość oraz dwa ściągacze z okrągłych linek umieszczone w pasie oraz na dole kurtki umożliwiają jej dobre dopasowanie do sylwetki użytkownika oraz pozwalają na zapobieganie przenikania wiatru od spodu. Kurtka zapinana jest centralnym, dwubiegowym spiralnym zamkiem, dodatkowo przykrytym szeroką patką, przechodzącą w górnej części w gardę kaptura, zapinaną za pomocą dwóch fragmentów taśmy Velcro oraz czterema dużymi guzikami „kanadyjskimi” mocowanymi na taśmach. Po prawej stronie kurtki, tuż obok zamka głównego, znajduje się krótki. przelotowy zamek umożliwiający dostęp do kieszeni np. ocieplacza lub kieszeni wewnętrznej (aczkolwiek to ostatnie, nie jest najwygodniejsze).

leo-koehler-ksk-smock-09Rękawy kurtki wszyto w sposób nieograniczający ruchów użytkownika – zakończone są mankietami regulowanymi taśmą Velcro, pozwalającymi na dopasowanie zapięcia wokół nadgarstków. Pod pachami znajdują się dwubiegowe spiralne zamki błyskawiczne, umożliwiające regulowanie komfortu termicznego. Na wysokości łokci znajdują się wzmocnienia z Cordury 500D, zwiększające wytrzymałość w tym miejscu, szczególnie narażonym na przetarcie podczas czołgania. Wzmocnienia te tworzą zapinaną rzepem kieszeń przeznaczoną do przenoszenia piankowych wkładek, które dostarczane są wraz z kurtką. Na rękawach umieszczono również niewielkie fragmenty taśmy Velcro przeznaczone do mocowania identyfikatorów i flag.

leo-koehler-ksk-smock-18Kurtka, jak na smocka przystało, została wyposażona w obszerny, regulowany kaptur z gardą, skutecznie chroniący przed podmuchami wiatru i deszczem. Krawędź kaptura jest usztywniona elastycznym, drucianym pałąkiem – umieszczono w niej również ściągacza pozwalający na dopasowanie szczelności kaptura. Kaptur jest na tyle duży, że można go założyć nawet na kask lub hełm. na jego tyle znajduje się wąski pasek do regulacji.

Kieszeni przeznaczonych do przenoszenia ogromnej ilości szpeju jest łącznie 16 – liczba naprawdę imponująca:

  • 2 zewnętrze, nakładane kieszenie piersiowe zapinane guzikami kanadyjskimi. Wewnątrz znajduje się plastikowy D-ring na tasiemce, służący do zabezpieczenia, np. kompasu. Wymiary tych kieszenie to ~ 21 x 16 x 4 cm.
  • 2 wewnętrzne, „napoleońskie” kieszenie piersiowe, do których dostęp umożliwia pionowym zamek błyskawiczny, znajdujące się pod kieszeniami zewnętrznymi.
  • 4 zewnętrzne, nakładane kieszenie na wysokości pasa, również zapinane guzikami kanadyjskimi. Dwie znajdują się na froncie kurtki, dwie na wysokości bioder. Ich konstrukcja jest identyczna, jak kieszeni piersiowych. Wymiary tych kieszenie to ~ 21 x 16 x 4 cm.
  • Zewnętrzna, nakładana pozioma kieszeń na dole pleców, zapinana trzema guzikami kanadyjskimi, o wymiarach ~21 x 36 cm.
  • Zapinana guzikiem kanadyjskim kieszeń na prawym rękawie przeznaczona do przenoszenia niewielkiego opatrunku osobistego. Wymiary tej kieszonki to ~ 12 x 8 x 4 cm.
  • Kieszeń na lewym rękawie zapinana guzikiem. Umieszczono na niej również fragment taśmy Velcro przeznaczonej do mocowania naszywek i identyfikatorów. Jej wymiary to ~ 15 x 12 cm.
  • Płaska kieszeń na lewym rękawie (pod ww. kieszenią) zapinana zamkiem błyskawicznym.
  • Dwie wewnętrzne kieszenie piersiowe zapinane poziomymi zamkami błyskawicznymi, o wymiarach ~28 x 18 cm.
  • Dwie duże kieszenie wewnętrzne o konstrukcji otwartej, umieszczone na plecach – tzw. poacher pockets. Rozmiar ~27 x 34 cm pozwala tam na przenoszenie nawet racji żywnościowej MRE.

Górna krawędź wszystkich kieszeni zapinanych guzikami kanadyjskimi zawija się podczas zamykania, dzięki czemu nic nie wypada ze środka.

leo-koehler-ksk-smock-06Nad kieszeniami piersiowymi umieszczono wąskie taśmy Velcro pod naszywki z nazwiskiem, natomiast na patce zakrywającej główny zamek kurtki znajduje się fragment rzepa do mocowania, np. stopnia wojskowego. Wewnątrz kurtki, przy kołnierzu, znajduje się również pętelka służąca jako wieszak.

Kurtki dostępne są w rozmiarach od S do XXL w następujących wariantach kolorystycznych: PenCott GreenZone, PenCott Badlands, A-TACS FG, Crye Precision Multicam, niemieckich Flecktarn, Wuestentarn, Tropentarn, francuskim CCE oraz w jednolitej barwie czarnej.

###

Mr. S. (ten drugi): Po dość krótkim okresie zapoznawania się ze smockiem rodem z Niemiec, śmiało mogę powiedzieć, że jest to jedna z lepszych konstrukcji dostępnych na rynku, a na pewno najlepsza jeśli chodzi o smocki w kamuflażu PenCott GreenZone. Kurtka ma multum kieszeni, które pozwalają zapakować górę sprzętu i mieć do niego swobodny dostęp przez cały czas, zwłaszcza podczas działań z oporządzeniem typu beltkit. Konstrukcja jest zasadniczo dobrze przemyślana i w zasadzie w tej konfiguracji smock będzie odpowiadał większości użytkowników.

leo-koehler-ksk-smock-19W trakcie użytkowania wyszedł jeden drobny minus – taśmy zamków pod pachami są ostro ucięte i jeśli nie nosimy pod smockiem bluzy lub koszulki z długim rękawem, będą drapać ramiona. Recepta na rozwiązania jest banalnie prosta – wystarczy na końcówki taśmy naszyć wąski fragment miękkiego materiału lub po prostu je stopić. To co nie podoba mi się w KSK Smock Leo Koehler to rozwiązanie kieszeni naramiennych – preferuję obszerne kieszenie z pionowymi zamkami błyskawicznymi, które są łatwiejsze w dostępie, niż kieszenie na guziki, tak jak jest to w smocku VertX. Płaska kieszonka na lewym rękawie nie ratuje sytuacji – jest bardzo mała i wejdą do niej tylko niewielkie przedmioty. Innych uwag – brak.

Kurtkę Leo Koehler KSK Smock dostarczyła firma e-militaria.pl