Hyde Definition PenCott

0

PenCott to rodzina cyfrowo wygenerowanych kamuflaży, w których podstawowym elementem tworzącym wzór są piksele o różnych rozmiarach, tworzących mniejsze lub większe grupy – stąd też efekt poszarpanych krawędzi poszczególnych „plam”. Kamuflaże opracowane zostały przez brytyjską firmę Hyde Definition założoną przez Dominica Hyde’a. Wedle zapewnień projektantów idea wzorów opiera się na wynikach długotrwałych badań i analizy, połączonych z licznymi testami polowymi, w wyniku których udało się ostatecznie uzyskać skutecznie działające kamuflaże wykorzystujące mikro- i makrowzory a także dające się dowolnie skalować.

Udostępnione na stronie pomysłodawców zdjęcia, zarówno z testów własnych i zewnętrznych, potwierdzają efektywne działanie w zróżnicowanym terenie.

Aktualnie istnieją trzy wzory PenCott:

  • PenCott GreenZone – kamuflaż leśny. Wzór złożony jest z koloru jasnozielonego, brązowego, jasnobrązowego oraz piaskowego.
  • PenCott Sandstorm – kamuflaż pustynny. Wzór składa się koloru brązowego, jasnobrązowego, jasnoszarego oraz piaskowego.
  • PenCott Badlands – kamuflaż na tereny półpustynne, pokryte roślinnością czyli uzupełnienie luki pomiędzy pozostałymi odmianami. Wzór składa się koloru brązowego, jasnobrązowego, ciemnozielonego oraz piaskowego.

W fazie projektowej wciąż znajduje się kamuflaż zimowy oparty o tą samą metodę tworzenia – PenCott Snowdrift.

Niedawno rozpoczęła się produkcja ostatecznej wersji materiału mundurowego (50% nylon 50 bawełna ripstop, zgodna z amerykańską specyfikacją wojskową), więc wkrótce możemy spodziewać się pierwszych seryjnych egzemplarzy odzieży w tych wzorach maskujących. Pierwszą firmą, która rozpoczęła współpracę z Hyde Definition jest włoska firma SOD Gear. W Polsce, mundury w kamuflażach PenCott będzie produkować gdyńska spółka SPECOPS. Próbki i fotografie Hyde Definition wyglądają zachęcająco –  liczymy, że już niedługo będziemy mogli sprawdzić jak PenCott radzi sobie w Polsce, podobnie jak niedawno ocenialiśmy australijskie kamuflaże Roggenwolf.

Poniżej zamieszczamy skany próbek poszczególnych kamuflaży rodziny PenCott.