Hyde Definition PenCott Badlands & Sandstorm

0

Jakiś czas temu przedstawiliśmy Wam w formie zajawki informację o nowej rodzinie kamuflaży PenCott firmy Hyde Definition z Wielkiej Brytanii. Dziś możemy przedstawić Wam kilka zdjęć gotowych już mundurów (w tym przypadku SPECOPS MBS-1) w terenie. Tym razem od SPECOPS otrzymaliśmy komplety mundurowe w dwóch, z łącznie trzech, wersji tego interesującego kamuflażu.

Pierwszy wzór, PenCott Badlands można zakwalifikować do kategorii, bardzo popularnych ostatnimi czasy, kamuflaży „przejściowych” – przeznaczony jest na tereny stepowe i półpustynne, pokryte drobną roślinnością i stanowi uzupełnienie luki pomiędzy kamuflażem leśnym a pustynnym. Wzór składa się koloru brązowego, jasnobrązowego, ciemnozielonego oraz piaskowego. Drugi wzór, PenCott Sandstorm to kamuflaż typowo pustynny, składający się z kolorów: brązowego, jasnobrązowego, jasnoszarego oraz piaskowego.

Podobnie, jak w przypadku kamuflażu Roggenwolf, pokusiliśmy się o zrobienie paru zdjęć w terenie. Nie jest to naukowy i profesjonalny test nowego kamuflażu, bo jego poprawne przeprowadzenie wymaga czasu, odpowiedniego sprzętu i sztabu osób do pomocy. To próba sprawdzenia, jak zachowują się poszczególne wzory w różnym terenie (nie sprawdzaliśmy ich w lesie iglastym), nie aspirująca do oceny właściwości wzoru maskującego. Jak widać ze zdjęć – kamuflaże w dedykowanych im warunkach sprawują się dobrze i bardzo dobrze. W niektórych jednak ich właściwości maskujące są przeciętne – na przykład w lesie liściastym, choć z całą pewnością, gdy w przyrodzie zaczną dominować jesienne brązy, skuteczność obu wzorów będzie znacznie wyższa. Sesja była przeprowadzona w warunkach, dość mocnego, wrześniowego słońca, w okolicach godziny 1100-1200. Widoczność była bardzo dobra.

Jeden obraz wart jest podobno tysiąca słów – popatrzcie zatem na zdjęcia i oceńcie sami. Musimy przyznać, że w niektórych typach terenu kamuflaże spisują się zaskakująco dobrze. Jednocześnie widać też, że na polskie warunki terenowe nie ma kamuflażu uniwersalnego i – tak naprawdę – do dobrego maskowania w różnych typach terenu potrzeba przynajmniej trzech wzorów (dodatkowo należy też liczyć wzór zimowy): leśnego, przejściowego (uniwersalnego) i pustynnego. Oczywiście można ograniczyć się do dwóch, ale kosztem pogorszenia maskowania w niektórych warunkach.

Czekamy na leśnego PenCotta, a kiedy go otrzymamy zabierzemy go w te same miejsca, w których robiliśmy zdjęcia Badlands i Sandstorm (w tych samych miejscach robiliśmy też zdjęcia kamuflaży Roggenwolf, za wyjątkiem wzoru leśnego) a także w teren jemu dedykowany – las liściasty, mieszany i iglasty, licząc że jesień nie nadejdzie zbyt szybko. Wówczas będziecie mogli wstępnie ocenić, jak zachowuje się rodzina kamuflaży PenCott.

UPDATE – 07/12/2013 – Wreszcie udało się przetestować PenCott GreenZone!

Umundurowanie w kamuflażach Pencott, do testów udostępniła firma SPECOPS.