HS Produkt HS, XDM & VHS

0

20130525-tacticalteam45-thumb

Impreza, na terenie SKSS Dragon w Siedlcach, rozpoczęła się od prezentacji multimedialnej prowadzonej przez prezesa firmy Buos, pana Witolda Płecha, podczas której można było zapoznać się z całą rodziną pistoletów HS i XDM oraz karabinków VHS, ich funkcjonowaniem i budową. Część praktyczna odbyła sie na osi strzeleckiej o długości 25 m, i trzeba przyznać, że była to jedna z lepiej zorganizowanych prezentacji, w jakich uczestniczyliśmy (nie licząc imprez typu Media Day na Shot SHOW). Każdy z uczestników otrzymał możliwość wystrzelenia 50 sztuk amunicji z pistoletów HS-9 oraz XDM-9, a taka liczba naboi pozwala już na wstępne choćby wyczucie broni.

20130525-tacticalteam45-04

Co można powiedzieć o pistoletach HS-9 i XDM-9? Bardzo dobra broń. Lekkie, dobrze wyważone, dobrze leżące w dłoni – każdy pistolet w komplecie ma trzy wymienne nakładki na tylną część chwytu, co pozwala dopasować broń do ręki użytkownika (choć osobom o dużych dłoniach i tak najlepiej leży w ręku XDM-45ACP, z uwagi na bardziej pękaty chwyt). Pistolety wyposażone są w czytelne przyrządy celownicze z białymi punktami (HS-9) lub światłowodem na muszce (XDM-9). Broń ma spust single-action o bardzo dobrej, „przyjaznej dla strzelca” charakterystyce, pozwalający na szybkie i celne strzelanie dubletów, ale także i na strzelanie precyzyjne. Chorwackie pistolety są częściowo przystosowane do strzelania dla strzelców lewo- i praworęcznych – mają dwustronny przycisk zwalniania magazynka, ale dźwignia zwalniania zamka z tylnego położenia znajduje się jedynie na lewej stronie broni (przed nią umieszczono dźwignię służącą do rozkładania). Pistolet nie ma bezpieczników nastawnych, a jedynie automatyczne: chwytowy, w spuście i blokadę iglicy.

Szczęśliwcy, mieli możliwość bliższego zapoznania się z karabinkami VHS-D (lufa o długości 500 mm z możliwością wystrzeliwania granatów nasadkowych) i VHS-K (lufa skrócona do 400 mm) w pierwszej odmianie. Broń zewnętrznie przypomina francuskiego FAMAS-a, ale to jedyne podobieństwo, bo mechanizmy tej broni są kompletnie różne. Karabinek wykonano z polimerów (poza lufą i mechanizmami wewnętrznymi), dzięki czemu jest dość lekki, a przy okazji dobrze wyważony. VHS ma bardzo charakterystyczny bezpiecznik-przełącznik rodzaju ognia, który, niestety, jest jego najsłabszym elementem. Umieszczono go przed spustem, a przełącza sie go poprzez obrót w praco (ogień pojedynczy) lub w lewo (ogień ciągły). W położeniu „zabezpieczony” dźwigienka częściowo zasłania spust i jest ułożona wzdłuż osi broni. De facto po przełączeniu na ogień ciągły można strzelać ogniem pojedynczym, co wynika ze specyficznej charakterystyki spustu, przypominającej spust dwuchodowy. Po lewej stronie chwytu, w jego górnej części, umieszczona jest dźwignia zwalniania zespołu ruchomego z tylnego położenia, zbliżona konstrukcyjnie do spotykanych w pistoletach.

Broń zasilana jest z polimerowych magazynków o pojemności 30 naboi, konstrukcyjnie zbliżonych do magazynków karabinka G36. Stalowy magazynek od M4 włożony do gniazda ma duże luzy i „telepie” się w nim, co rodziło obawy o zacięcia, ale podczas strzelania z tym magazynkiem broń działała poprawnie, tak przy ogniu pojedynczym, jak i seryjnym. Dźwignia zwalniania magazynka znajduje się z tyłu gniazda i jest dość łatwo dostępna.

Podczas strzelania broń zachowuje się bardzo dobrze – jest stabilna, daje się łatwo kontrolować, a spust ma dobrą (choć, jak wspomnieliśmy, oryginalną) charakterystykę. Karabinek jest poprawnie opracowany pod względem ergonomicznym, ale wysoka szyna montażowa będzie wymuszać montowanie optoelektronicznych przyrządów celowniczych na bardzo niskich montażach. VHS bardzo łatwo daje się rozłożyć do czyszczenia bez użycia narzędzi. Do broni można przyłączyć także granatnik podwieszany – w tym celu należy zdjąć łoże przednie (mocowane jednym kołkiem).

Podsumowując – bardzo ciekawa impreza, dająca możliwość zapoznania się bliżej z ciekawą, rzadko spotykaną w Polsce bronią.

Dziękujemy Buos i Tactical Team .45 za możliwość wzięcia udziału w prezentacji.