Teaser: Helikon Urban Tactical Pants

0

Prezentujemy nieco szczegółów konstrukcji nowego produktu Helikon-Tex, budzącego spore zainteresowanie na forach internetowych, a które w naszym serwisie już się na zdjęciach (na manekinie) pojawiały.

Spodnie UTP (Urban Tactical Pants) powstały jako wzór „mid profile”, czyli wyglądające mniej mundurowo niż spodnie munduru BDU, ACU czy M-65, oferujący jednak zwiększoną funkcjonalność w stosunku do odziezy czysto cywilnej czy też przeznaczonej do dyskretnego przenoszenia broni i wyposażenia – tzw.”low profile”. Inspiracją dla spodni UTP były między innymi wzory firm Vertx, 5.11 i kilku innych.

Na zdjęciach prezentowane są spodnie testowe z ostatniej partii przedprodukcyjnej po kilku tygodniach używania. Od seryjnego produktu mogą się różnić nie tyle kształtem co elementami wykończenia. Więcej o samych spodniach UTP, ich konstrukcji i całym planowanym zestawie odzieży UTL napiszemy po zakończeniu okresu testów.

Od wewnętrznej strony spodni, znajdują się wszyte skośnie do listwy paska dwie symetryczne kieszonki. W założeniu projektantów UTP mają one służyć do dyskretnego, możliwie wygodnego, a zarazem pewnego przenoszenia przedmiotów, takich jak pałki teleskopowe czy zapasowe magazynki pistoletu. Materiał kieszeni jest lżejszy niż materiał samych spodni.

Dopasowanie spodni w pasie zapewnia wszyta w tylnej części listwy pasa płaska, dosyć mocna taśma elastyczna. Na zdjęciu widać także osobną metkę rozmiarową i nowe logo Helikon-Tex, czyli kameleona.

UTP zapinane są na metalowy kostkowy suwak YKK, o dużej wytrzymałości, często stosowany w jeansach i innych spodniach taktycznych. Nietypowe jest natomiast zapięcie listwy spodni – podobnie, jak we wzorach Crye Precision jest nim dosyć duża listwa rzepowa dająca pewien zakres regulacji. Spodnie UTP mają być jednak sprzedawane w komplecie z dedykowanym paskiem dublującym zapięcie.

Odpowiednikiem dwu kieszeni wewnętrznych w przedniej części spodni, są dwie pomocnicze kieszonki umieszczone wewnątrz kieszeni tylnych. Ich głębokość można dostosować do własnych potrzeb zaszywając je na odpowiedniej wysokości, lub rozpruwając fabryczne zaszewki. W założeniu mają one mieścić małą latarkę lub multitoola (na zdjęciu jeden z modeli Leathermana). Widać także rzepowe zapięcia tylnych kieszeni oraz wzmocnienie krawędzi kieszeni przednich zastosowane z myślą o klipsach składanych noży. Choć skośny krój kieszeni górnych wyraźnie nawiązuje do rozwiązania 5.11 przednie kieszenie są zdecydowanie wygodniej podkrojone i pozwalają na swobodne umieszczenie w nich dłoni.

Duże, skośne, symetryczne udowe to tak naprawdę jedna kieszeń podzielona na dwie mniejsze. Mniejsze znajdujące się na przedzie ud i zamykane klapką z rzepem służą do przenoszenia telefonów komórkowych, lub… magazynków do karabinka AR albo pistoletowych (przed wszystkim na strzelnicy, np. przy rozładowaniu broni).

Druga część kieszeni udowej jest zamykana na zamek błyskawiczny YKK (odwrotny), a jej objętość powiększana jest pojedynczą skrzelową zaszewką. Nie jest ona zbyt duża i podobnie jak w innych spodniach taktycznych jej główną funkcją jest bezpieczne przenoszenie dokumentów i drobnych przedmiotów osobistych.

Tylne kieszenie spodni UTP nie są tak głębokie jak w spodniach taktycznych Proppera czy 5.11, ale wystarczająco funkcjonalne by zmieścić w nich np złożoną gazetę. Widać także klasyczny jeansowy „karczek” spodni podnoszący ich stan w tylnej części i ograniczający ich zjeżdżanie.

Wzmocnienia kolanowe spodni UTP są wykonane z dwóch warstw materiału, wyraźnie profilowane zaszewkami. Pomiędzy warstwami materiału znajduje się kieszeń pozwalająca na umieszczenie w niej wkładki chroniącej kolana. Co ciekawe, nogawka w tylnej części także jest profilowana – dzielona i łączona zaszewką profilującą pod kolanem. Całość zapewnia całkiem niezłą swobodę ruchów i ogranicza podjeżdżanie nogawek przy kucaniu czy klękaniu.

Ogólny widok spodni UTP po kilku tygodniach używania. Kieszenie wypełnione przedmiotami codziennego użytku. Porównując UTP do spodni takich jak 5.11 czy Vertx zauważymy ich bardziej dopasowany, przypominający jeansy krój, który kompensuje elastyczny materiał spodni (97% bawełny, 3% spandexu) zapewniający dużą mobilność i komfort.

Spodnie UTP widziane z przodu z wypełnionymi kieszeniami wewnętrznymi. Przy koszulce wypuszczonej na spodnie, baton i zapasowy magazynek bedą praktycznie niewidoczne. Przednie z siedmiu szerokich szlufek umieszczonych na obwodzie spodni mają dodatkowe pętle pozwalające na zaczepienie o nie karabińczyka, Grimlocka lub pętli z paracordu zabezpieczającej przedmioty przenoszone w kieszeniach.