Helikon Level 7

2

Helikon Level 703Helikon-tex z Wrocławia systematycznie rozszerza swoją ofertę o nowe produkty. Firma tworzy coraz więcej własnych, oryginalnych projektów i stosuje coraz to nowocześniejsze materiały. Kurtka Helikon-tex Level 7 to odzież, zaliczana do kategorii „średnich” kurtkek puchowych.

W odróżnieniu od „ciężkich modeli”, przeznaczonych na bardzo surowe mrozy, takich jak WT Tactical High Loft Jacket, jest natomiast odpowiednikiem grubych ocieplaczy polarowych do użycia w warunkach zimowych, praktycznie w całym zakresie mrozów spotykanych w naszym kraju. Zaprojektowano ja do wykorzystywania podczas chłodnych warunków atmosferycznych, zwłaszcza podczas niedynamicznych działań, takich jak warty czy prace obozowe. Wyróżnia się zastosowaniem nowoczesnej ociepliny syntetycznej Climashield APEX, funkcjonującej nawet po jej zamoczeniu.

MATERIAŁY

Helikon Level 7 16 - Zewnętrzny materiał 100% nylon ripstopWarstwa zewnętrzna kurtki to lekki, ale gęsto tkany nylon o splocie ripstop (charakterystyczny podwójny splot wzmacniający), powlekany od wewnątrz poliuretanem, dzięki czemu nie dochodzi do „wychodzenia” ociepliny poprzez materiał. Zabezpieczenie przed wodą w postaci warstwy repelentu DWR pozwala bez obaw wyjść w tej kurtce na lekką mżawkę, czy też nie bać się, że topniejący na niej śnieg przemoczy ją. Oczywiście nie można tu mówić o wodoodporności, bo deszcz na pewno da radę impregnatowi, ale po pierwsze – nie jest to odzież przeciwdeszczowa, a po drugie – raczej trudno spodziewać się opadu deszczu przy -15°C. Kurtka powinna zapewnić także wystarczającą ochronę przy leżeniu w śniegu, acz również nie przesadnie długo. Warstwę wewnętrzną stanowi gładki i przyjemny w dotyku nylon o niskiej gramaturze, o delikatnym splocie ripstop.

Helikon Level 7 15 - Climashield APEX i podszewkaWypełnienie stanowi znana i ceniona za swoje właściwości ocieplina syntetyczna Climashield® APEX™ oparta o mikrowłókna o ciągłej strukturze, zapewniającą izolację termiczną także po zamoczeniu. o gramaturze 100 g na korpusie i rękawach oraz 67 g w kapturze. Ocieplina ta stosowana jest przez wielu producentów odzieży outdoorowej i górskiej z górnej półki – Helikon zdecydował się na jej wykorzystanie, ze względu na wysokie parametry. Koniec z no-name’owymi ocieplinami z waty.

KRÓJ

Helikon Level 702Kurtka ma długość do połowy pośladków i dość dopasowany krój – można pod spód włożyć jeszcze inne warstwy odzieży (np. polar o gramaturze 300), choć projektanci nie kierowali się tutaj stworzeniem kurtki do nakładania jej na kilka warstw zewnętrznych. Oczywiście, przy odpowiednim doborze rozmiaru, istnieje możliwość założenia pod spód, np. kamizelki niskoprofilowej.

Helikon-Tex Level 7 zapinana jest dwubiegowym, żyłkowym zamkiem głównym YKK wszytym odwrotnie. Od spodu chroniony jest on niewielką, dodatkową listwą. Takie połączenie zapewnia dobre zabezpieczenie przed kroplami wody z roztopionego śniegu i wiatrem, a także przed tworzeniem się mostków termicznych i utratą ciepła. Zamek sięga od dolnej krawędzi kurtki aż do górnej krawędzi kołnierza-stójki, gdzie wykonano „garaż” kryjący maszynkę zamka i zapobiegający jej kontaktowi ze skórą twarzy użytkownika. Do samej maszynki dołączony jest plastikowy uchwyt o chropowatej powierzchni, dzięki czemu łatwo można go schwycić dłonią w rękawicy, również grubszej zimowej. Takie same uchwyty znajdują się w zamkach przy kieszeniach oraz kołnierzu. W dolną krawędź kurtki wszyty jest elastyczny ściągacz z dwoma, symetrycznie rozmieszczonymi stoperami.

Helikon Level 7 13 - Dzianina polarowa na wewnętrznej stronie kołnierzaSam kołnierz jest dość wysoki i dobrze chroni szyję – od wewnątrz jest wyściełany dzianiną typu microfleece o kratkowanej fakturze. Takie wykończenie kołnierza zwiększa komfort noszenia – nylon znacznie szybciej się wychładza – a także utrudnia osadzanie się brudu (nylonowe kołnierze już po kilku użyciach w polu potrafią być pokryte ciemnymi smugami).

Helikon Level 7 14 - Kaptur założonyDo wnętrza kołnierza rolowany jest kaptur. Dostęp do niego zapewnia dwubiegowy, żyłkowy, wszyty odwrotnie zamek błyskawiczny. Jest to rozwiązanie oryginalne, dość rzadko występujące w odzieży innych firm. Dzięki zastosowaniu dwóch maszynek można rozpinać kołnierz tak, jak w „klasycznych” kurtkach, czyli jedną ręką lub obiema, przy ustawieniu obu maszynek pośrodku długości zamka. Kaptur wypełniony jest ociepliną Climashield, ale o mniejszej gramaturze, niż cała kurtka. Ma dość obszerny krój, da się go założyć nawet na hełm lub kask, ale o komforcie trudno w tym wypadku mówić. Wyposażono go w dwa ściągacze – poziomy, na wysokości uszu, regulowany elastyczną linką ze stoperem umieszczonym centralnie z tyłu oraz pionowy, wszyty w przednią krawędź kaptura, również z elastycznej linki ze stoperem – końce linki wyprowadzono do wnętrza przednich kieszeni.

Helikon Level 7 17 - Level 7 w Twierdzy Kłodzkiej

Rękawy mają prosty krój, zapewniający swobodę ruchów. Ich mankiety są wstępnie ściągane wszytym na stałe gumowym ściągaczem, a dokładne dopasowanie zapewnia patka z rzepem. Na wysokości ramion naszyte są duże panele rzepa służące do przypinania naszywek identyfikacyjnych.

 Helikon-Tex Level 7 ma pięć kieszeni, rozmieszczonych następująco:

  • Dwie piersiowe kieszenie transportowe, z przodu kurtki i zamykane jednobiegowymi, żyłkowymi, wszytymi odwrotnie zamkami błyskawicznymi z „garażami” dla maszynek w górnej części. Ich wnętrze wyłożone jest dzianiną typu fleece, dzięki czemu szybko można w nich ogrzać zmarznięte dłonie. W obu kieszeniach umieszczono małe, nylonowe kieszonki na przedmioty rozmiarami zbliżone do smartfona.
  • Dwie wewnętrzne kieszenie z miękkiej siatki, wszyte na dolnej części przednich pół. Maja one otwartą konstrukcję, z elastycznym ściągaczem w górnej części.
  • Wewnętrzna kieszeń umieszczona na lewej piersi, zapinana zamkiem błyskawicznym.

Z uwagi na fakt, że ma ona masę 856 gram (rozmiar L), a po odpowiednim skompresowaniu ma rozmiary większego termosu, można ją przenosić w plecaku, nawet w zewnętrznej kieszeni, gdzie będzie łatwo dostępna w razie potrzeby. Kurtki Helikon-Tex Level 7 dostępne są w rozmiarach od S do XXL, w kolorach czarnym, Coyote Brown i Alpha Green.

Helikon Level 701

Mr. S. (ten drugi): Uczciwie przyznam, że Level 7 mnie pozytywnie zaskoczył. Materiały użyte w konstrukcji kurtki oraz jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie – choć egzemplarze, które dostaliśmy do testów to prototypy i wczesna produkcja seryjna. Kurtka, a dokładniej jej nowoczesna ocieplina Climashield APEX, zapewnia dobrą izolację termiczną i po założeniu od razu robi się w niej ciepło. To nie tania watolina znana z bazarowych „puchówek”! Przy lekkich przymrozkach rzędu -2 do -5 stopni Celsjusza Level 7 sprawdzał się świetnie, założony tylko na termoaktywny t-shirt lub koszulkę z długim rękawem – świetnie też zastępował śpiwór podczas spania w wychłodzonym samochodzie. Kiedy temperatury spadają do okolic -10 stopni, warto już mieć pod spodem cienki polar, jako dodatkową warstwę izolacyjną. Trzeba zaznaczyć, że dużo zależy od indywidualnej termiki danej osoby – w tych samych warunkach temperaturowych, niektórym będzie zimno, nawet z grubym polarem pod kurtką, a innym wystarczy koszulka z długim rękawem.

Materiał zewnętrzny nie szeleści jakoś wyjątkowo mocno, daje się też łatwo czyścić z zabrudzeń. Nie zauważyłem również tendencji do wychodzenia ociepliny poprzez szwy oraz nylon. Długość kurtki oraz jej krój zostały dobrane tak, że zapewniają dobre dopasowanie i zapobiegają przed podwiewaniem przez wiatr. Układ i rozmieszczenie kieszeni są dobrane dobrze – ich otwieranie, zamykanie oraz korzystanie z nich nie jest trudne, także w grubszych rękawicach zimowych. Brakuje jedynie chociaż jednej kieszeni naramiennej. Sprytnie rozwiązano też kwestię regulacji kaptura – regulatory są umieszczone w kieszeniach piersiowych, aczkolwiek mogłyby nieco lepiej trzymać kaptur przy głowie. Mają bowiem tendencję do lekkiego puszczania regulacji. Również sposób przylegania kołnierza (po wypuszczeniu kaptura), mógłby ulec poprawie – jeśli nie mamy kominiarki/szalika/arafatki, robi się tam spory luz i wiatr może owiewać szyję.