GEIGERRIG Tactical Guardian

0

geigerrig-tactical-guardian-01W 2011 roku na rynek systemów hydracyjnych wkroczyła firma Geigerrig z własnym pomysłem na klasyczne zbiorniki, wyróżniającym ją na tle konkurencji. Na czym polega różnica? Na wykorzystaniu powietrza i ciśnienia. Nie mogło zabraknąć w jej ofercie systemów opracowanych z myślą o użytkownikach mundurowych. Pierwszym modelem jest Geigerrig Tactical Guardian.

Geigerrig dostarcza kompletne rozwiązania, czyli system hydracyjny wraz z systemem nośnym. Obecnie w ofercie znajduje się 15 modeli plecaków outdoorowych oraz cztery warianty przeznaczone na rynek militarny.

geigerrig-tactical-guardian-02

TACTICAL GUARDIAN

geigerrig-tactical-guardian-02Tactical Guardian to najprostszy model – samodzielny pokrowiec na zbiornik o pojemności dwóch litrów, z dodatkową, zewnętrzną osłoną z twardego tworzywa sztucznego, tworzącą swoistą „tarczę”, zwiększającą stopień ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, oraz cienką warstwą neoprenowej pianki służącej jako izolator od temperatury zewnętrznej. Całość mieści się w pokrowcu wykonanym z Cordury 500D i zaopatrzonym w proste szelki z taśmy, zaopatrzone w klamry szybkiego wypięcia oraz paske piersiowy. Cztery plastikowe D-ringi umożliwiają mocowanie do oporządzenia. Pozbawiony jest zewnętrznych kieszeni oraz taśm MOLLE/PALS. Na części plecowej znajduje się płaska kieszeń na przedmioty w rodzaju mapy, natomiast nad nią krótki odcinek MOLLE/PALS.

Wewnątrz pokrowca – pod tarczą – znajduje się miejsce na zbiornik, tasiemka do zawieszenia zbiornika oraz mała, płaska kieszonka z drobnej siatki.

GEIGERRIG Tactical Guardian dostępny jest w kolorze czarnym oraz Coyote Tan.

CO JEST W ŚRODKU

geigerrig-tactical-guardian-09Sercem plecaka Geigerrig jest chroniony patentami ciśnieniowy pęcherz na wodę, będący zmodyfikowaną, wręcz customową wersją zbiornika firmy Hydrapak, nazwaną tu Hydration Engine. Na pierwszy rzut oka zbiornik nie wyróżnia się niczym szczególnym – dopiero przy bliższym spojrzeniu można zauważyć, że w przeciwieństwie do zbiorników „klasycznych”znajdują się tu dwie rurki – jedna w dnie, druga w górnej jego części. Do tej wychodzącej z dolnej złączki CPC z zaworem uniemożliwiającym wydostawanie się płynów po odłączeniu rurki, podłączana jest rurka z ustnikiem, przez którą spożywa się płyny.

Na tyle zbiornika znajduje się identyczna złączka, ale do niej dołączana jest rurka z pompką. Za jej pomocą do zbiornika wtłaczane jest powietrze, ale nie do jego wnętrza lecz do drugiej komory – pęcherz ma bowiem dwuwarstwową konstrukcję i stanowi de facto dwa złączone ze sobą podobne zbiorniki.

geigerrig-tactical-guardian-06Rurka, fabrycznie osłonięta izolującą otuliną, z ustnikiem typu Surge Valve, ma wbudowany na końcu obrotowy zawór „on-off”, całkowicie szczelny i łatwy w obsłudze. Druga rurka zakończona jest niewielką, miękką pompką (trochę podobna do tych z ciśnieniomierza), która pozwala na pompowanie komory powietrznej pęcherza. U góry pompki znajduje się również zaworek do obniżania ciśnienia. Do zbiorników Geigerrig można również podłączyć dodatkowe filtry oczyszczające wodę z zagrożeń biologicznych oraz opcjonalne rurki z izolacją.

geigerrig-tactical-guardian-08W szczycie zbiornika z elastycznego i wytrzymałego przezroczystego termoplastycznego poliuretanu (bezpiecznego, pozbawionego BVA i PVC), nie ma klasycznego, zakręcanego otworu wlewowego – znajduje się tam szczelinowy otwór zamykany plastikową listwą, nasuwaną na „szyny”. Do napełnienia zbiornika należy go otworzyć i podstawić pod np. kran, napełniając jak torbę. To swoiste „gardło” pozwala na łatwe czyszczenie zbiornika, napełnianie lodem oraz na jego suszenie (istnieje możliwość wywrócenia go „na drugą stronę”), a także mycia w zmywarce. Listwa służy równocześnie jako zamknięcie oraz wieszak umożliwiający zamocowanie go wewnątrz plecaka.

JAK TO DZIAŁA?

geigerrig-tactical-guardian-10Zbiornik w systemach Geigerrig działać może na dwa sposoby – klasyczny, niewymagający szerszego opisu, bo chyba każdy wie jak się pije z „camela” oraz autorski Never Suck Again. Przy odpowiednim stopniu napełnienia komory powietrznej, zaczyna ona wywierać nacisk na ścianki komory z płynem, podnosząc ciśnienie, co ułatwia picie – nie trzeba zasysać wody, ona po prostu płynie po zaciśnięciu zębów na ustniku. Strumień wody może nawet sięgnąć odległości 1,5 metra. OK, ale po co taka funkcja? Geigerrig świetnie sprawdzi się w sytuacji, kiedy trzeba coś przemyć (np. ranę), spryskać nieco wodą (chłodzenie) albo np. napoić psa – w przypadku zwykłego pęcherza nie będzie to możliwe bez zdjęcia go z pleców i uciśnięcia.

###

Mr. S. (ten pierwszy): Najprościej rzecz ujmując – Tactical Guardian to taki Camelbak Thermobak tylko z bajerem. Prosty, służący jedynie do przenoszenia zbiornika na oporządzeniu. Sprawdzi się również na rowerze czy podczas biegów. Przydatność plastikowej tarczy – nie dostrzegłem, aby jakoś zwiększała ciśnienie w zbiorniku. Jeśli chodzi o ochronę zbiornika przed uszkodzeniem to faktycznie trzeba by się mocno postarać, aby go uszkodzić.

Sam zbiornik jest ciekawy, ale wydaje mi się, że jest to nieco wymuszona chęć odkrycia czegoś nowego. Faktycznie, dzięki pompce woda nie chlupie w środku, ale jest to duża „grucha”, która może po prostu przeszkadzać. Na pewno pije się łatwiej, a możliwość przemycia rąk czy spryskania się wodą na trasie w upalny dzień jest czymś, czego ze zwykłym „camelem” nie zrobimy.