FB Radom – otwarcie nowej fabryki

1

fb-radom-factorytour-thumb1 lipca 2014 uczestniczyliśmy w uroczystości otwarcia nowej siedziby Fabryki Broni Łucznik-Radom, która została przeniesiona z liczącego niemal 100 lat kompleksu w Radomiu do nowoczesnych budynków na jego obrzeżach. Budowa nowej siedziby trwała nieco ponad półtora roku i kosztowała ponad 100 mln PLN.

Mieliśmy okazję zwiedzić nową fabrykę i trzeba przyznać, że robi ona duże wrażenie. Nowy kompleks od starego oddzielają lata świetlne – stary przypominał manufakturę z przełomu XIX i XX wieku, a nowy siedzibom takich potentatów, jak choćby Heckler&Koch. Park maszynowy został częściowo odświeżony, a wyposażenie kompleksu fabrycznego jest naprawdę imponujące. Chyba najbardziej godne uwagi są nowoczesne strzelnice fabryczne, w tym strzelnica do strzelań żywotnościowych (intensywnych) z kulochwytem w postaci basenu z wodą. Tak nowoczesne strzelnice są rzadkie nie tylko w Europie, ale i na świecie, więc FB ma powód do dumy.

Oprócz „oficjałki”, była też odrobina rozrywki w postaci krótkiego pokazu zespołu akrobacyjnego Orlik oraz dwóch pokazów dynamicznych. W pierwszym uczestniczyła grupa pokazowa z Wojskowej Akademii Technicznej, KTO Rosomak i MSBS-ami, zarówno w wersji klasycznej, jak i bezkolbowej . W drugim – ekipa z SPAT KWP w Radomiu, korzystająca ze śmigła oraz pojazdów. Grupa szturmowa wykonała desant po szybkiej linie, a po zakończeniu akcji została podebrana „na winogrono”.

No i clue programu, z punktu widzenia zainteresowanych bronią z FB. Podczas otwarcia fabryki zaprezentowano dwa nowe modele – reprezentacyjną wersję karabinka MSBS, czyli MSBS-R oraz propozycję pistoletu dla wojska PR-15 RAGUN – oj, marketingowcy poszaleli z nazwą, a efekt jest nieco niefortunny. Zresztą, wpiszcie w Google i sprawdźcie wyniki z Urbandictionary.com 🙂 Sam pistolet szału nie robi, taki MAG-98 po modernizacji. Można było spodziewać czegoś lepszego, nic to – zobaczymy, jak się sprawa rozwinie.

 O obu typach broni będziecie mogli przeczytać więcej w najbliższym numerze magazynu Frag Out!