ESS Influx AVS

3

 

ess-influx-avs-02Zasadniczym problemem związanym z użytkowaniem gogli oraz okularów balistycznych pozostaje niemal od zawsze parowanie szyb w dynamicznych sytuacjach taktycznych oraz zmiennych warunkach pogodowych. Producenci prześcigają się w poszukiwaniu rozwiązań, które mogłyby skutecznie wyeliminować parowanie, stosując głównie różnego typu powłoki chemiczne oraz pasywne i aktywne sposoby wentylacji. ESS Influx AVS to kolejna próba rozwiązania problemu.

Najnowszy model gogli amerykańskiego producenta powstał w 2014 roku, jako następca bardzo popularnych ESS Profile NVG, które od wielu lat były sztandarowym produktem ESS. Zdecydowano się na stworzenie modelu klasycznego, bez wbudowanych wentylatorów, ale z systemem wspomagającym swobodny przepływ powietrza na zewnątrz gogli, a jednocześnie zabezpieczający przed dostawaniem się pyłów i kurzu do wnętrza.

OPRAWKA

ess-influx-avs-03Podstawowym elementem gogli ESS Influx jest niskoprofilowa oprawka z tworzywa sztucznego, nieutrudniająca korzystania z urządzeń noktowizyjnych oraz nieprzeszkadzająca w strzelaniu z wykorzystaniem celowników optycznych. Z każdej strony oprawki, zwłaszcza na jej szczycie, wykonane zostały liczne nacięcia wentylacyjne zabezpieczone od wewnętrznej strony pianką, tworzące system określony przez producenta jako Adjustable Ventilation System (AVS) odpowiadający za wentylację poprzez wymuszenie kierunku obiegu powietrza oraz filtrację pyłów. AVS działa w dwóch trybach:

  • Tryb zabezpieczania przed pyłami (dust free), kiedy szyba przylega szczelnie do oprawek na całej długości. Zalecany jest do stosowania w sytuacjach o dużym zapyleniu (np. desant ze śmigłowca) czy działania w pomieszczeniach zamkniętych o dużym ryzyku wystąpienia zagrożeń, jak eksplozje granatów hukowych oraz odłamki.
  • Tryb wentylacji (fog free), w którym szyba odsuwa się od kilka milimetrów od oprawki ułatwiając przepływ powietrza. W tym trybie gogle praktycznie nie parują, ale – ze względu na szczeliny między szybą a oprawką – stosowanie go w sytuacjach z występującym dużym zapyleniem lub zakurzeniem nie jest zalecane, ponieważ zanieczyszczenia mogą dostać się do oczu użytkownika.

ess-influx-avs-05Do zmiany położenia szyby służy centralnie umieszczony w górnej części oprawki przycisk RotoClip. Przycisk ma dwie pozycje – górną, która aktywuje tryb wentylacji i dolną, która dociska szybę do oprawek. Umożliwia też wymianę szyb ochronnych, które w tym modelu nie są wpinane w oprawkę na całej długości lecz w sześciu punktach za pomocą występów oraz poprzez RotoClip. Na bokach zamocowane zostały obrotowe pivoty, przez które przepleciona jest elastyczna opaska o szerokości 35 mm utrzymująca gogle na głowie użytkownika. Dodatkowo zapobiegają one przemieszczaniu się opaski podczas wykonywania dynamicznych ruchów. Taśma składa się z dwóch odcinków złączonych plastikową klamrą, co ułatwia zdejmowanie lub zakładanie gogli na hełm. Od strony wewnętrznej oprawka wyłożona jest hipoalergiczną pianką umożliwiającą szczelne dopasowanie do twarzy użytkownika. Na nosku wykonana została szczelina pozwalająca na zamocowanie wkładki na soczewki korekcyjne UPLCS Rx dla użytkowników z wadami wzroku.

Oprawka gogli ESS Influx ma kształt umożliwiający bezproblemową współpracę z większością współczesnych hełmów balistycznych, takich jak Ops-Core FAST, MICH/ACH czy Team Wendy EXFIL.

SZYBY

ess-influx-avs-01W oprawce umieszczono szybę z odpornego na uszkodzenia poliwęglanu o grubości 3 mm (mierzonej w centralnym punkcie), pokrytą z zewnątrz powłoką chemiczną ESS ClearZone wzmacniającą strukturę tworzywa, chroniącą przed zadrapaniami, a od wewnątrz ograniczającą utrzymywanie się pary wodnej i powodującą jej skraplanie – krople wody błyskawicznie spływają ku dołowi. Jakość optyczna wizjerów jest bardzo wysoka – nie mają tendencji do zniekształcania obrazu w sposób utrudniający pracę, widzenie jest ostre, również na brzegach.

Szyby spełniają amerykańskie normy bezpieczeństwa MIL-PRF-32432, ANSI Z87.1 – 2010 oraz OSHA a także europejską CE EN166 w klasie F. Dostępne są obecnie w dwóch wersjach kolorystycznych – ciemne, o niskiej przepuszczalności światła (15% VTL), oraz przezroczystej o przepuszczalności na poziomie 95% VTL (obie chronią w 100% przed promieniowaniem UV). Szyby, ze względu na odmienną konstrukcję i obrys, nie są kompatybilne z poprzednimi modelami.

Aktualnie ESS Influx oferowane są w jednym ukompletowaniu: oprawka w kolorze piaskowym, dwie szyby i ściereczka, wszystko zamknięte w miękkim pokrowcu. Inne wersje kolorystyczne oprawek są planowane dopiero na przyszłość.

##

Mr. S (ten drugi): Tyle opisu technicznego. A jak wyglądają gogle Influx od strony praktycznej? Są wygodne, zapewniają dobre pole widzenia i co ważne, są bardzo lekkie. Zasadniczo nie czuje się ich na głowie. A jak jest z parowaniem, czyli największym problemem gogli balistycznych? Na początek należy wziąć pod uwagę trzy aspekty: środowisko działania, charakter działań oraz cechy indywidualne użytkownika. To od tych czynników w dużej mierze zależy skuteczność rozwiązań zapobiegających parowaniu. Parowanie przy dużym wysiłku fizycznym, szczególnie w chłodnych lub gorących i jednocześnie wilgotnych warunkach pogodowych, jest nie do uniknięcia. Dzięki zastosowaniu powłok ochronnych ESS ClearZone mgła znika z szyb szybko, przynajmniej na początku użytkowania, ponieważ później powłoki trzeba odnawiać (co w praktyce przekłada się na wymianę szyby na nową).

Obsługa RotoClip i systemu AVS jest zasadniczo możliwa przy użyciu jednego palca i można tego dokonać nawet w rękawiczkach. Wymiana szyb jest prosta i wymaga odblokowania RotoClip, w celu uwolnienia szyby osadzonej w oprawce.

Gogle dostarczył dystrybutor ESS w Polsce – Specshop