ESS ICE InterChangeable Eyeshield

0

Amerykańska firma ESS już kilka lat temu wypuściła na rynek model okularów ochronnych nazwany ICE – InterChangeable Eyeshield, który zdobył bardzo dużą popularność wśród użytkowników, głównie ze względu na dobrą jakość wykonania i przystępną cenę. Całkiem niedawno pojawił się nowy model tych samych okularów.

Charakterystyczną cechą ESS ICE jest właśnie „oprawka” – cudzysłów użyty jest nieprzypadkowo, gdyż składa się ona z samych zauszników, zaś elementem spajającym w całość okulary jest poliwęglanowa szyba o grubości 2,4 mm. Do niej dołączane są zauszniki, które blokuje się poprzez wciśnięcie w ich rynienkę szyby z dwoma nacięciami na każdym końcu, współpracującymi z wypustkami znajdującymi się w rynience. Zauszniki wykonane są z miękkiego tworzywa sztucznego, co zwiększa ich odporność na uszkodzenia mechaniczne, jednak sztywnego na tyle, by zapewniać pewne trzymanie się okularów na głowie i mocowanie szyby. Jej wymiana, zwłaszcza w przypadku nowego zestawu, jest trochę uciążliwa – wymaga użycia stosunkowo dużej siły, jednak z czasem połączenie wyrabia się na tyle, że nadal jest pewne, ale łatwiej jest je rozłączyć. Zauszniki mają możliwość regulacji długości (pięciopołożeniową), co pozwala dostosować okulary do różnego kształtu twarzy i głowy. Blokowanie zauszników działa pewnie – ten element przekonstruowano i w nowych ICE ma postać kołka współpracującego ze szczeliną z okrągłymi gniazdami na wewnętrznej bocznej powierzchni zauszników, zaś w poprzednim modelu była to wypustka, która blokowała się w szczelinach od spodu zausznika, zapewniając trzystopniową regulację (ten element dość łatwo się wyrabiał podczas eksploatacji). Nowe zauszniki są cieńsze i zapewniają lepszy komfort przy noszeniu okularów wraz z ochronnikami słuchu, zmieniono tez design na nieco bardziej agresywny. Na ich końcach znajdują się otworki, w które włożyć można zaczepy dołączanego w zestawie elastycznego paska zabezpieczającego okulary przed spadnięciem (w poprzedniej wersji była to linka, znacznie mniej wygodna). Fabrycznie nowe zauszniki są proste, powinno się je wygiąć tak, by dobrze układały się na uchu użytkownika.

W gnieździe w dolnej części szyby mocowany jest tzw. „nosek”, czyli element, który opiera się na nasadzie nosa użytkownika. Jest on wykonany z takiego samego tworzywa sztucznego, jak zauszniki i blokowany na wcisk. Od strony twarzy umieszczona jest silikonowa nakładka poprawiająca komfort noszenia okularów. W górnej części „noska” wykonano gniazdo do mocowania oprawek do szkieł korekcyjnych. Dostępne są trzy modele wkładki – wykonana w całości z tworzywa sztucznego, wykonana z drutu oraz z drutu i cienkiej nylonowej żyłki utrzymującej soczewkę. Te ostatnie są droższe, ale wygodniejsze – nie ograniczają pola widzenia, zaś całkowicie druciana może doprowadzać do zarysowania wewnętrznej powierzchni szyb.

Wszystkie szyby spełniają wymogi bezpieczeństwa wedle amerykańskich norm MIL-PRF-31013 i ANSI Z87.1 oraz europejskiej CE EN166 FT. Pokryte są powłoką ClearZone zabezpieczającą w pewnym stopniu przez zarysowaniami oraz ograniczającą parowanie.

W zależności od zestawu użytkownik otrzymuje różną liczbę szyb, i tak:

  • ICE-One – jedna, szara lub przezroczysta, szyba;
  • ICE 2X – dwie szyby, szara i przezroczysta;
  • ICE International Kit – trzy szyby: szara, przezroczysta i żółta;
  • ICE Tactical Kit – trzy szyby: szara, przezroczysta i bursztynowa, która zastąpiła żółtą.

International Kit jest nieco uboższy, niż Tactical Kit. Nie ma w nim bursztynowej szyby – jest żółta, bursztynową można dokupić osobno – oraz woreczka do przechowywania okularów, pełniącego funkcję ściereczki do czyszczenia oraz płynu przeciwzaroszeniowego, jest za to ściereczka nasączona takim płynem. Pokrowce występują w kilku odmianach, ale każda ma możliwość przeplecenia paska oraz wyposażona jest w karabińczyk z tworzywa sztucznego, umożliwiającego przypięcie go do oporządzenia. We wszystkich odmianach pokrowców wykonano oddzielne, miękko wyściełane kieszonki do przechowywania zapasowych szyb.

Dostępna jest też wersja ESS ICE Naro, węższa o około 12 mm i zmniejszona o około 10% w stosunku do standardowej, a przeznaczona dla osób o mniejszej głowie oraz kobiet (w założeniu producenta – dla Azjatów). Również do tej wersji pasują standardowe oprawki na szkła korekcyjne. Z dodatkowych akcesoriów można nabyć też szybę polaryzacyjną, eliminującą refleksy świetlne lub zieloną szybę chroniąca przed opromieniowaniem wiązką laserową.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem WMASG.pl